راهنمای خرید لباس کار و لباس ایمنی شغل شما

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ابزارهای مختلف در محیط کار و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ، هر یک از این ابزارها خطرات بالقوه ای را ایجاد می کند. به منظور حفظ سلامت جسمانی کارگران ، استفاده از لباس کار مناسب در محل کار ضروری است.

خیاط که مسئول حفظ سلامت جسمی کارگران در محل کار است ، بر اساس فعالیت و آب و هوا و همچنین بسته به سلیقه مشتری انتخاب می شود. یکی از مواردی که باید در انتخاب لباس مناسب رعایت کرد ، فعالیت هایی است که بر عهده کارگران است و بسته به مسئولیت کارگران ، خطرات مختلفی مانند برق گرفتگی ، سقوط از ارتفاع ، سوختگی و سلامت جسمانی نیروی کار تهدید کرد.

تقریباً همه محل های کاری که نیاز به پوشش خاصی دارند از لباس استفاده می کنند. این امر علاوه بر حفظ ایمنی ، بین کارگران تفاوت ایجاد می کند و نقش کارگر در محل کار را می توان با لباسی که هر کارگر می پوشد تعیین کرد. با توجه به موارد فوق ، لباس ها در انواع مختلف تولید می شوند تا بتوانند ایمنی لازم را برای نیروی کار تأمین کنند.

به عنوان مثال ، لباس کار و لباس مهندسی طرح های متفاوتی دارند. همچنین هر اثر دارای یک کشو مخصوص است. به عنوان مثال ، لباس کار آتش نشانی و لباس کار جوشکاری دارای طرح های مختلف ، مواد مختلف و .. یکی از مواردی است که همه لباس های کار در آن مشترک هستند و همه از آن استفاده می کنند ، راحتی نیروی کار هنگام استفاده از لباس کار است. لباس ها معمولاً در دو دسته مختلف تولید می شوند. دسته اول لباس کار یک تکه و دسته دوم لباس کار ، بلوز و شلوار دو تکه است.

انواع لباس کار

Image for post
Image for post

لباس فرم برای صنایع غذایی

در صنایع غذایی ، افراد ممکن است به حوله ، بلوز ، شلوار ، پیراهن ، پیشبند ، شلوار ، لباس ، تی شرت ، کاپشن ، جلیقه ، کفش و کلاه احتیاج داشته باشند و بسته به نیاز می توان از نیازهای آنها اجتناب کرد. خود را در برابر حوادث بیمه کنید.

خرید لباس کار در واقع به عنوان صرفه جویی و محافظت از نیروی کار و به حداقل رساندن هزینه های طولانی مدت نداشتن لباس کار مناسب تلقی می شود.

لباس کار صنعتی


این مدل لباس کار می تواند شامل شلوار دو تکه ، یک تکه ، یک تکه ، دو خط ، کاپشن ، پیراهن ، تی شرت ، پیراهن یا لباس آستین کوتاه باشد. همه می توانند یکی از این لباس ها را با توجه به محل کار خود انتخاب کرده و بپوشند.

لباس کار عملیاتی


لباس کار همچنین شامل شلوار ، کاپشن ، اورکت ، شلوار دو نفره ، کت و شلوار یک تکه ، جلیقه و کلاه است. همه می توانند یکی از این لباس ها را برای کار در محل کار انتخاب کنند.

پوشاک طبی


لباس های پزشکی همچنین دارای انواع مختلف لباس پرستاری ، روپوش ، مادران شیرده ، لباس بیمار ، کلاه و کفش است. خانمها و آقایان ، پزشکان می توانند چنین لباسهایی را در محل کار بپوشند.

لباس های صارمی


به این لباس لباس های یک تکه نیز می گویند. این لباس ایمنی بدن را به طور کامل پوشش می دهد. به این پوشش غار نیز می گویند. این کت و شلوار محافظ برای بسیاری از محل های کار سیار انتخاب خوبی است. این لباس به سه نوع خلبان ، ضد حریق و دو برده تقسیم می شود.

لباس دو تکه


چنین لباس های محافظ شامل کت و شلوار یا به عبارتی کت و شلوارهای ساخته شده از مواد مختلف است. لباس های محافظ کت و شلوار به مدل های مختلفی تقسیم می شود که شامل لباس ایرانی برای ماشین ، لباس کار من و لباس دو تکه است. شلوار این لباس ایمنی کار را می توان به صورت کمربند یا دکمه به فروش رساند.

لباس کار دو ردیف


این لباس به یک شلوار با دو بند و بدون آستین بسته می شود. بنابراین ، به خاطر داشته باشید که این پوشش تقریبا هیچ محافظتی را ارائه نمی دهد. این لباس برای نجاری و تعویض روغن استفاده می شود. این لباس را می توان از پلی استر تهیه کرد.

روپوش کار


این لباس یکی از پرکاربردترین لباس ها برای ایمنی کار است و نمونه های سفید آن بارها در کلینیک ها و بیمارستان ها دیده شده است. شنل امنیت بالایی ندارد ، اما بیشتر برای بهداشت شخصی مفید است. تفاوت اندازه و جیب را می توان در نوع لباس محافظ مشاهده کرد.

جلیقه کار

Image for post
Image for post

جلیقه های کار به دسته جلیقه های ایمنی و روزنامه نگاری تعلق دارند. جلیقه های شبرنگی توسط نیروی انتظامی و شهرداری ها و همچنین افرادی که شب کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب لباس ایمنی مناسب شغل شما

شغل نقاشی

این نوع لباس ها معمولاً دندانه دار هستند و از پاشیدن رنگ روی لباس جلوگیری می کنند. همچنین طراحی و نقاشی را بهتر و آسان تر می کند. این لباس کار در رنگ سفید یکبار مصرف نیز موجود است.

جوشکاری

لباس های مقاوم در برابر حرارت باید در محیطی با احتراق و حرارت زیاد استفاده شوند. این نوع لباس ها نباید نخ و جیب زیادی داشته باشند ، زیرا این ویژگی ها خطر آتش سوزی را افزایش می دهد.

لباسهای جوش نسوز را نیز می توان از کتان تهیه کرد. علاوه بر این ، اگر می خواهید از لباس های نسوز با قیمت بالاتر استفاده کنید ، می توانید مواد منحنی و فلامنکو خریداری کنید.

محیط های اسیدی و رادیواکتیو

لباسهای رادیواکتیو از موادی ساخته شده اند که می توانند تابش را دفع کنند. علاوه بر این ، لباس هایی با محیط اسیدی برای ایمنی محیط زیست باید از مواد نسوز بدون پارگی تهیه شوند. دستکش و عینک نیز به دلیل وجود اسیدهای خطرناک مورد نیاز است.

مشاغل مهندسی

لباس کار بهتر است از موادی ساخته شود که می تواند جریان هوا را بهبود بخشد. لباس های مهندسی با کیفیت بالا از الیاف طبیعی ساخته شده است. رنگ لباس ایمنی مهندسی مشکی ، خاکستری ، قرمز عمیق و قرمز است.

خدماتی یا کارگری

این لباس ها ساده هستند و رنگ های خنثی دارند. این نوع لباس ها یک یا دو تکه به فروش می رسند. در صورت لزوم ، این لباس در چند لایه نیز موجود است.

راهنمای خرید لباس کار خارجی و ایرانی اصل

جنس لباس

اگر می خواهید از لباس کار در محیط سرد استفاده کنید ، باید لباس کار با ضخامت مناسب انتخاب کنید تا از ورود هوای سرد به لباس های شما جلوگیری شود.

علاوه بر این ، برای محیط هایی که دمای هوا زیاد است ، از لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی برای تبادل خوب هوا و انتقال حرارت از لباس استفاده می شود. از جمله عوامل م inثر در تعیین جنس لباس ، ضخامت مهم ، مقاومت در برابر حرارت ، عایق الکتریکی و ...

اندازه لباس

می توان گفت هنگام انتخاب لباس کار یکی از مهمترین ملاحظات اندازه لباس کار است. پوشیدن لباس های بسیار کوچک برای بدن و نزدیک بدن باعث ناراحتی می شود و اگر لباس های شما بزرگتر از اندازه بدن شما باشد ، در فعالیت بدنی شما اختلال ایجاد می کند. بنابراین توصیه می کنیم در انتخاب لباس کار خود بسیار دقت کنید و لباس هایی متناسب با اندام خود انتخاب کنید.

رنگ لباس

رنگ لباس یکی دیگر از مواردی است که هنگام خرید لباس کار باید به آن توجه کنید. رنگهای واکنشی معمولاً در فرآیند تولید لباس کار استفاده می شوند تا رنگ لباس کار پس از شستشوی مکرر محو نشود.

آنها تعدادی لباس کار با قابلیت دیدن در شب تولید می کنند که به آن (لباس کار شابرانگا) نیز می گویند. هدف این است که بتوانیم به راحتی کارگران را در تاریکی کار کنیم. مزیت دیگر رنگ آمیزی لباس این است که می توان کارگران و مهندسان را با توجه به مسئولیت هایشان متمایز کرد.

منبع مطلب