راهنمای خرید بهترین مولتی متر دیجیتال

مولتی متر چیست؟

مولتی متر یکی از ابزارهای اندازه گیری است که برای اندازه گیری مقادیر فیزیکی اعم از ولتاژ ، جریان الکتریکی و مقاومت اهمی استفاده می شود.

برخی از مولتی مترها برای اندازه گیری ظرفیت خازن و فرکانس سیگنال متناوب یا تعیین سالم بودن پین های دیود یا ترانزیستور طراحی شده اند.

کاربرد دیگر مولتی متر این است که می توان از آن برای بررسی اتصالات مدار استفاده کرد.

زیرا اهم مترها می توانند این سه مقدار را محاسبه کنند. اگر می خواهید مقدار اهم مقاومت را با اهم متر اندازه گیری کنید ، ابتدا باید محدوده مقاومت را انتخاب کنید ، سپس سیم های اهم متر را به دو سر مقاومت وصل کرده و مقدار اندازه گیری شده را بخوانید.

انواع مولتی متر ها

Image for post
Image for post

مولتی متر آنالوگ: مولتی متر آنالوگ شامل صفحه نمایش ، اشاره گر ، انتخابگر ، پورت های متعدد ، پتانسیومتر صفر و کابل رابط است.

مولتی متر دیجیتال: مولتی متر دیجیتالی مقادیر قابل اندازه گیری توسط دستگاه را روی صفحه نمایش دستگاه نشان می دهد.

مولتی متر رومیزی: این یک مولتی متر دیجیتال با دقت بالا است که در آزمایشگاه ها استفاده می شود.

مولتی متر انبری: مولتی متر انبری یکی از انواع این دستگاه است که علاوه بر عملکردهای ذکر شده توسط اهم متر ، شامل یک انبردست نیز می شود. این نوع انبردست به ما کمک می کند تا جریان مورد نیاز قطعه را بدون نیاز به اتصال مولتی متر به صورت سری با جزء در مدار اندازه گیری کنیم. به سادگی سیم حامل جریان را بین اجزای بین براکت های اهم متر وارد کنید و سپس مقدار جریان عبوری از اجزا را بخوانید. موارد زیر نمونه ای از چنین مولتی متر است:

مولتی متر یک دستگاه اندازه گیری است که برای اندازه گیری مقادیر فیزیکی شامل ولتاژ ، جریان و مقاومت اهمی استفاده می شود. برخی از مولتی مترها برای اندازه گیری ظرفیت و فرکانس AC طراحی شده اند.

مولتی متر

مولتی متر یک دستگاه اندازه گیری است که برای اندازه گیری مقادیر فیزیکی شامل ولتاژ ، جریان و مقاومت اهمی استفاده می شود. برخی از مولتی مترها برای اندازه گیری ظرفیت خازن ها و فرکانس سیگنال های AC یا تعیین صدای پین های دیود یا ترانزیستور طراحی شده اند.

یکی دیگر از کاربردهای مولتی متر این است که می توان از آن برای بررسی اتصالات مدار استفاده کرد. نام دیگر مولتی متر AvoMeter است که مخفف اولین کلمات Amper ، Volt و Ohm است. زیرا اهم متر می تواند این سه مقدار را محاسبه کند. اگر می خواهید از اهم متر برای اندازه گیری مقدار اهم یک مقاومت استفاده کنید ، ابتدا باید محدوده مقاومت را انتخاب کنید ، سپس سیم اهم متر را به دو سر مقاومت وصل کرده و مقدار اندازه گیری شده را بخوانید.

چگونه از مولتی متر استفاده کنیم؟

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد ، یک مولتی متر می تواند مقادیر مختلف برق را اندازه گیری کند. به طور خلاصه ، برای انجام این کار ، کافی است لغزنده را روی مولتی متر به اندازه ای که می خواهید اندازه بگیرید بچرخانید. یک پیکان کوچک روی این دستگیره وجود دارد تا وضعیت دستگاه را نشان دهد.

فلش جلوی هر عدد وضعیت دستگاه را تعیین می کند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید ولتاژ DC را محاسبه کنید ، باید سوئیچ دوار را در موقعیت Vdc قرار دهید و سیمها را به دو سر قطعه وصل کنید. یا برای اندازه گیری جریان ، کلید دوار را در موقعیت A قرار دهید و سیم های دستگاه مولتی متر را به صورت سری با مدار وصل کنید. برای اندازه گیری مقاومت ، سوئیچ مورد نیاز را در حالت اهم قرار می دهیم و دو سر سیم دستگاه را به مقاومت وصل می کنیم.

هنگام استفاده از مولتی متر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

Image for post
Image for post
  • برای اندازه گیری شدت جریان ، دستگاه باید به صورت سری با مدار قرار گیرد.
  • برای اندازه گیری اختلاف پتانسیل ، دستگاه باید موازی دو نقطه در مدار قرار گیرد.
  • هنگام اندازه گیری مقاومت ، حتماً برق را خاموش کنید. در غیر این صورت ، تجهیزات آسیب می بینند.

مولتی متر یکی از ابزارهای اصلی مورد استفاده افرادی است که با برق و محصولات الکترونیکی سروکار دارند. با استفاده از مولتی متر ، می توانید وسایلی را که از برق استفاده می کنند ، قطع کرده ، نقص ، آزمایش و تعمیر کنید. تولید مدل های مختلف مولتی متر ، انتخاب آنها را بسیار متفاوت می کند و اندازه گیری آنها متفاوت است. نوع کار ، کیفیت و پیچیدگی ساخت مدل های مختلف متفاوت است.

به همین دلیل است که هنگام خرید مولتی متر ، باید ویژگی های آن را در نظر بگیرید تا از طریق استانداردهای اندازه گیری ، بتوانید بر اساس نوع استفاده ای که می خواهید از آنها استفاده کنید ، بهترین انتخاب را داشته باشید. مصرف خانگی نیازمند ظرفیت محدودی است که برخلاف تقاضای زیاد برای تولید و نگهداری قطعات الکترونیکی در زمینه کار صنعتی یا توسط تکنسین ها است.

معیارهای اصلی خرید مولتی متر

نوع نیاز و استفاده­‌ای که از آن دارید را مشخص کنید.

ابتدا باید بدانید مولتی متر خریداری شده برای شما چه کاری انجام می دهد. نوع نیازهای شما مولتی متر مورد نیاز شما را تعیین می کند. آیا شما یک تکنسین برق حرفه ای هستید یا می خواهید همیشه یک مولتی متر در جعبه ابزار خانه خود داشته باشید؟ سطوح کیفیت و عملکردهای مختلف مولتی متر چقدر برای شما خوب است؟

مولتی متر آنالوگ یا دیجیتال؟

از نظر عملکرد ، مولتی مترهای آنالوگ یا دستی تفاوتی با مولتی مترهای دیجیتال ندارند. تنها چیزی که وجود دارد این است که مدل های آنها جدید هستند یا قدیمی ، زیرا مولتی مترهای دیجیتال معمولاً جدیدترین هستند. علاوه بر مدلهای جدیدتر مولتی مترهای دیجیتال ، عملکردهای دیگری نیز دارند. به عنوان مثال ، می توانید از آنها به عنوان شمارنده فرکانس ، فشارسنج ، دماسنج و اندازه گیری ظرفیت خازن ها استفاده کنید.

گستره­‌ی مولتی متر

محدوده مقادیر مختلف در مولتی متر متفاوت است. محدوده مولتی متر به کوچکترین تغییر ولتاژ اندازه گیری شده توسط دستگاه اشاره دارد.

دقت اندازه­‌گیری

درجه خاصی از خطا در فرایند اندازه گیری مولتی متر قابل قبول است. دقت اندازه گیری این مقدار خطا را تعیین کنید. هرچه یک محصول الکترونیکی دقیق تر اندازه گیری شود ، نتیجه دقیق تری خواهد داشت.

میزان مقاومت

مشاهده شده است که هنگامی که مولتی متر به یک مدار الکترونیکی فعال متصل می شود ، یک اتصال الکترونیکی با قدرت بالا به دست می آورد ، که نه تنها تأثیر منفی بر عملکرد مدار دارد ، بلکه باعث اندازه گیری خطاهای بزرگ و بزرگ خطاهای اندازه گیری . همراهی کردن. مقاومت مولتی متر یا همان امپدانس حرفه ای بسیار مهم است و باید بسیار بالا باشد.

قیمت مولتی متر

ویژگی هایی که کیفیت یک مولتی متر را تضمین می کند ویژگی ها و قابلیت های آن است. هرچه به سطح استاندارد نزدیکتر باشد ، کیفیت آن بالاتر است و معمولاً کارایی و کاربردهای بیشتری نیز دارد. مولتی متر گران قیمت لزوماً به معنای مولتی متر با کیفیت بالا نیست. هنگام خرید ، باید ویژگی های هر مولتی متر را با دقت در نظر بگیرید.