راهنمای خرید بهترین فازمتر از برندهای اصلی

برای اطلاع از اینکه آیا دستگاه ولتاژ الکتریکی دارد یا خیر ، از دستگاهی به نام فاز متر استفاده می کنیم. فاز متر فقط در صورت وجود اختلاف در پتانسیل الکتریکی یک دستگاه تشخیص می دهد ، اما مولتی متر می تواند این اختلاف پتانسیل را اندازه گیری کند. فازومتر در بین مردم محبوبیت بیشتری دارد زیرا قیمت و وزن مناسبی دارد و می توان از آن به جای پیچ گوشتی استفاده کرد.

همانطور که می دانید ، در عصر کنونی ، برق در همه صنایع و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین طبیعی است که حوادث برق گرفتگی افزایش یابد ، بنابراین اقدامات امنیتی برای جلوگیری از چنین حوادثی در نظر گرفته می شود. یکی از اقدامات کاهش وقوع شوک الکتریکی استفاده از فاز متر است. اکنون با این دستگاه و اجزای دیگر آشنا می شویم:

فاز متر چگونه کار می کند؟

Image for post
Image for post

یک لامپ نئون در ساخت فاز متر استفاده می شود و دارای یک سری مقاومت چند مگا اهم است. لامپ نئون به اختلاف بالقوه حدود 70 ولت نیاز دارد. وقتی ولتاژ از 70 ولت بیشتر شود ، گاز موجود در لامپ یونیزه می شود و باعث عبور جریان می شود ، در این حالت الکترون های گاز بین مدار بالا و قبلی به جلو و عقب می روند و باعث ایجاد نور مرئی می شوند. مقاومت سری مسئول جلوگیری از رسیدن جریان به سطح خطرناک است و همیشه آن را در حد متعادل حفظ می کند ، یعنی. چیزی در حدود چند میکرو آمپر

از آنجا که محفظه فاز متر از نظر جنسی جدا شده است ، می توان از آن برای تشخیص وجود جریان الکتریکی استفاده کرد. با اتصال سر فاز کنتور به قسمتی که برق دارد و فشار انگشت روی پیچ در انتهای فاز کنتور ، اختلاف پتانسیل ایجاد شده و چراغ فاز متر روشن می شود. اگر سیم صفر بود ، لامپ روشن نمی شد زیرا هیچ اختلاف احتمالی و برق برای روشن کردن لامپ وجود ندارد.

بدن انسان به دلیل دارا بودن پتانسیل منفی می تواند به عنوان قطب منفی برای مقاومت فاز بالا متر مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین ، هنگامی که فاز متر وارد سوکت شد ، چندین الکترون موفق به رسیدن به بدن انسان شدند ، از مقاومت فاز متر عبور کردند و به دلیل این جریان کوچک که عبور کرد ، لامپ فاز متر روشن می شود.

انواع فازمتر

انواع گوناگونی از فازمتر ساخته و به بازار عرضه شده است که در ادامه برخی از انواع متداول را برای شما ذکر می کنیم و ویژگی های آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

فاز متر یک سر یا یک تماسه

یک طرف وارد لانه می شود و طرف دیگر در دستان انسان قرار می گیرد. طراحی این فاز متر همان طرحی است که برای ساخت پیچ گوشتی استفاده می شود و از سر آن برای آزمایش استفاده می شود. در داخل این فاز ، لامپ نصب شده است که با کمترین جریان می درخشد. برای روشن کردن لامپ ، لازم است انتهای فاز متر را به پریز برق متصل کرده و انگشت انسان را در انتهای آن قرار دهید تا در نتیجه این اتصال جریان ایجاد شود.

اگرچه این نمونه های فاز متر دارای هزینه کم هستند ، اما اقدامات ایمنی زیادی ندارند و احتمال وقوع حوادث برق گرفتگی زیاد است و می توانند حوادث جبران ناپذیری را ایجاد کنند. علاوه بر این ، این نوع فاز متر نادیده گرفته و نشان نمی دهد که آیا جریان کمتر از جریانی است که لامپ می تواند روشن کند.

Image for post
Image for post

همچنین اگر انگشت انسان در قسمت عایق فاز متر قرار گیرد ، جریان به لامپ نمی رسد و لامپ روشن نمی شود. یکی دیگر از معایب این فاز متر این است که اگر فاز معکوس شود ، یک ولتاژ برای هادی خنثی نیز نشان می دهد. 

 

فاز متر دو سر یا دو تماسه

این نوع فاز متر دارای دو قسمت است: یک سر آن به شکل پیچ گوشتی یا چراغ سیمی است و سر دیگر آن سیم است. قسمت جلویی در سوکت قرار دارد و قسمت انتهایی در این مدل برخلاف مدل قبلی ، جایی که انگشت قرار می گیرد ، به زمین متصل می شود.

اگر در این مرحله تفاوت پتانسیل لامپ را مشاهده کردید ، متر روشن می شود. این سیم به تعیین ولتاژ بین دو نقطه کمک می کند ، در حالی که در مثال با هد فقط ولتاژ بین یک نقطه و زمین تعیین می شود. این مثال معمولاً برای نشان دادن آسیب به سیم ها و مدارهای مستقیم وسیله نقلیه استفاده می شود.

مثالهای مختلفی از این فاز متر برای آگاهی از جریانهای الکتریکی در شهر ، جریان مستقیم با حداقل ولتاژ 12 ولت و توان بالا حداکثر تا 2000 ولت استفاده می شود. اگرچه در این مرحله از متر با کاهش خطر شوک الکتریکی روبرو هستیم ، اما این همچنان امکان پذیر است ، زیرا در این روش سیم ها باید به منبع تغذیه متصل شوند.

مدل  غیر تماسی

با استفاده از این نوع فاز متر ، با استفاده از تغییرات میدان الکتریکی نزدیک هادی یا دستگاه ، می توان ولتاژ آن را تشخیص داد و نیازی به تماس مستقیم نیست. با استفاده از این فاز متر ، سیم دیگر مجبور نیست در معرض دید قرار گیرد و در نتیجه حوادث ناشی از برق گرفتگی به حداقل می رسد. متر به گونه ای کار می کند که تا زمان تعیین محل ولتاژ در اطراف سیم حرکت می کند.

و دیگر نیازی نیست سیم را امتحان کنید. این فاز متر حتی می تواند سیم هایی را که در داخل دیوار بودند پیدا کند ، اما به شرطی که در خارج زیاد نباشد. البته این نمونه برای کابل هایی که دارای غلاف ضخیم و مدارهای DC هستند مناسب نیست ، زیرا این فاز متر فقط میدان الکتریکی را اندازه گیری می کند.

نکات مهم در خرید فازمتر

هر ابزار و وسیله‌ای دارای مشخصات و ویژگی‌های خاصی است که قبل از خرید باید به آن‌ها توجه کرد. فازمتر هم جزو ابزاری است که حداقل ساده‌ترین نوع آن برای هر خانه‌ای لازم است. درصورتی که قصد خرید این ابزار را دارید باید به نکات زیر توجه کنید :

نوع ابزار : اولین و مهمترین نکته ای که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید ، نوع ابزاری است که مناسب شغل شماست. برای اینکه بدانید کدام نوع برای شغل شما مناسب است ، ابتدا باید نوع نیاز و شغل خود را تعیین کنید. زیرا هر ابزاری برای چیزی ساخته شده است. به عنوان مثال ، برخی از انواع ابزارها برای کارهای فنی و افراد ماهر مناسب است. در حالی که گونه های ساده و معمولی را می توان برای مصارف خانگی و عمومی استفاده کرد. بنابراین وظیفه شما این است که تعیین کنید به چه ابزارهایی نیاز دارید.

طراحی و جنس دسته : در ابزارهای دستی ، طراحی دسته بسیار مهم است. زیرا باید با ارگونومی دست ها سازگار باشد و در حین کار دست را خسته و اذیت نکند. عنصر بعدی مواد دسته است. دسته این ابزار باید از موادی ساخته شود که باعث تعریق روی دست ها نشوند و همچنین از دست کاربر خارج نشوند. اما مهمترین نکته در مورد فازومتر جدا بودن آن است. از آنجا که این ابزار با برق سروکار دارد ، باید ایمنی مصرف کنندگان را تضمین کند

جنس و نوع سری : این ابزار علاوه بر تشخیص جریان و ولتاژ ، به عنوان پیچ گوشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین ، مواد سریال آن باید از کروم وانادیوم ، فولاد و فولاد ساخته شود تا مقاومت خوبی در برابر فشار و ضربه داشته باشد. همچنین نوع سری بسته به شکل سر پیچ می تواند در انواع دو طرفه یا چهار طرفه باشد.

قابلیت تعویض سری :همانطور که گفته شد ، این ابزار دو منظوره است و سری آن کار پیچ گوشتی را انجام می دهد. در برخی از مدلها ، سری ثابت نیست و ممکن است تغییر کند و بسته به نوع پیچ ، سری ممکن است تغییر کند. در این مدل ها انواع پیچ ها به راحتی باز و بسته می شوند.

قابلیت آهنربایی : بهتر است سری های این ابزار دارای خاصیت مغناطیسی باشند تا پیچ های ظریف را جذب کرده و به راحتی باز و بسته شوند. البته اکثر فاز مترها این ویژگی را دارند ، اما بهتر است هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

نوع لامپ : نسخه های ساده و قدیمی این سازها دارای چراغ های معمولی هستند که روشنایی کمتری دارند. مدلهای جدیدتر از لامپهای نئون استفاده می کنند و در شرایط کم نور و حتی نور روز به راحتی قابل تشخیص هستند و در حین کار نوسان ندارند.

شرکت سازنده و قیمت محصول : این ابزار با قیمت های مختلف از چند هزار تن تا چند میلیون تن در دسترس است. عملکردهای معرفی شده بر قیمت ابزارها تأثیر می گذارد و قیمت با توجه به تکنولوژی مورد استفاده در آنها متفاوت است. شما باید بهترین نوع را با توجه به نوع کار و نیاز خود و میزان مقاومت در برابر برق خریداری کنید. از آنجا که کار با این ابزار مربوط به زندگی یک فرد است ، هنگام خرید آن نباید بخیل باشید. نکته مهم دیگر تولید کننده محصول است. معمولاً شرکت های معتبر از مواد درجه یک برای تولید ابزار استفاده می کنند و ابزارهایی که تولید می کنند از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

source: biknik.ir