راهنمای خرید انواع موکاپات‌ یا قهوه جوش دستی

یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان قهوه است. در بین ایرانیان مصرف قهوه تقریباً جایگاهی مشابه چای دارد و هر خانواده ای طرفداران خاص خود را دارد. حتما تجربه کرده اید که وقتی بعد از یک روز سخت کاری به خانه می آیید، هوس یک فنجان قهوه داغ می کنید. در این صورت باید به دنبال راه هایی برای تهیه سریع و آسان قهوه خود باشید. می توانید استدلال کنید که در این مورد، ما از دستگاه اسپرسوساز استفاده می کنیم که قهوه را خیلی سریع درست می کند. از آنجایی که دستگاه گران است، همه نمی توانند آن را خریداری کنند. پس تنها کم هزینه خرید قهوه ساز موکاپوت یا روگازی است.

Image for post
Image for post

موکاپوت ها به دلیل قیمت ارزان و سهولت استفاده مورد علاقه بسیاری از دوستداران قهوه هستند. دوستان عزیز به سادگی این دستگاه را روی گاز بگذارید تا در مدت زمان بسیار کوتاهی بدون از دست دادن ویژگی های آن از قهوه عالی لذت ببرید. اگر تصمیم به خرید یک موکاپوت باکیفیت دارید، برای خرید ایمن و مقرون به صرفه باید به چند نکته توجه کنید.

قهوه ساز، قهوه جوش، موکا پات، قوری موکا، موکا اکسپرس نام های مختلف این ابزار کاربردی در آشپزخانه است. در واقع دستگاهی برای دم کردن قهوه است. عملکرد این دستگاه بخارپز کردن زیر فشار آب بسیار داغ است تا دانه های قهوه را از بین ببرد و یک نوشیدنی خوشمزه تهیه کند. این قوری برای اولین بار در سال 1933 توسط فردی به نام لوئیجی دی پونتی ثبت شد. طبیعتا برای اینکه این قهوه ساز کار کند باید در قسمت پایینی آن برق یا گاز فعال شود تا قهوه آماده شود. اندازه دستگاه نیز به تعداد افراد بستگی دارد که از یک تا هجده نفر در بازار متغیر است. موکاپوت ها بیشتر از آلومینیوم با دسته های باکلیت ساخته می شوند.

اجزای موکاپات

قسمت ذخیره آب: قسمتی در زیر این دستگاه وجود دارد که برای ذخیره آب استفاده می شود. این قسمت از آب توسط گرما و حرارت گاز گرم می شود و این گرما با فشار به سبد حاوی دانه های آسیاب شده قهوه هدایت می شود.

سبد قهوه: سبد قهوه به دو قسمت تقسیم می شود که ظاهر آن مانند یک سبد معمولی است اما اندازه آن کوچکتر است. یکی از آنها قسمتی است که قهوه در آن قرار می گیرد و دومی لوله ای است که به سبد متصل می شود که با بسته شدن کامل درب موکاپوت در آب در حال جوش فرو می رود.

ظرف آماده: این ظرف درست روی اقلام بالا قرار می گیرد و با دسته کناری، قهوه دم کرده به راحتی آماده سرو می شود. در قسمت میانی ظرف لوله ای وجود دارد که نوشیدنی تهیه شده از آن سرریز می کند.

انواع موکاپات‌

روگازی موکاپوت: همانطور که از نامش پیداست برای تهیه قهوه باید قهوه جوش را روی شعله گاز قرار دهید. البته توجه به میزان شعله را فراموش نکنید وگرنه قهوه تلخ می شود و کیفیت خود را از دست می دهد.

موکاپوت برقی: در این مدل موکاپوت قهوه به صورت برقی تهیه می شود و دیگر نیازی به کنترل شما ندارد، به صورت خودکار خاموش می شود. البته این مدل از موکاپات روگازی کمی گرانتر است.

ضرورت خرید موکاپات

تهیه قهوه دارای یک سری فرآیندهای خاص است، از خرید دانه قهوه تا آسیاب کردن و استفاده از تجهیزات ویژه برای تهیه. موکاپات یکی از آن دستگاه های ارزان قیمت و کوچک و آماده استفاده است.

بارها برای شما پیش آمده که خیلی خسته هستید و می خواهید یک فنجان قهوه تازه بنوشید، آن وقت است که قهوه ساز موکاپوت یا روگازی می تواند به شما کمک کند از یک فنجان قهوه دلچسب لذت ببرید.

Image for post
Image for post

دلیل استفاده از این دستگاه ارزان بودن آن در مقایسه با دستگاه های اسپرسوساز و قهوه ساز برقی است و سرعت تهیه قهوه در موکاپوت بسیار سریعتر از دستگاه های دیگر است. بنابراین، اگر می‌خواهید قهوه‌ای لذیذ با حفظ طعم اصلی قهوه بنوشید، توصیه می‌شود قهوه‌دانی باکیفیت و ارزان بخرید.

راهنمای خرید قهوه‌ جوش

دسته قهوه ساز

اگر بخواهیم به یک قسمت آسیب پذیر قهوه ساز دستی اشاره کنیم، دسته قهوه ساز مطمئنا اولین و تنها قسمتی است که بعد از 5 دقیقه روی شعله داغ می شود. به علاوه، هرچه دسته بلندتر باشد، کنترل و استفاده از قهوه ساز برای شما آسان تر است.

جنس دستگاه قهوه ساز

قهوه ساز با قابلیت توزیع یکنواخت دما در تمام قسمت های ظرف برای شما بهترین است. به دلیل این ویژگی ها، جنس بدنه قهوه جوش اهمیت پیدا می کند. بنابراین، قهوه جوش مسی بهترین انتخاب برای توزیع یکنواخت حرارت قهوه است.

البته ظروف سرامیکی، فولادی ضد زنگ، آلومینیومی و شیشه ای نیز وجود دارد، اما همگی امکان توزیع یکنواخت دما را فراهم می کنند. بنابراین بستگی به سلیقه شما، نوع ظرف انتخابی شما دارد و تنها چیزی که باید نوع آنها را بررسی کنید، قابلیت انتقال همان حرارت است.

ابعاد قهوه جوش

شاید تصور کنید اندازه یک قهوه جوش چه ارتباطی با بهترین امتیاز آن دارد؟ ! اما نکته جالب این است که افزودن درصد مشخصی قهوه به این ظرف به شما کمک می کند قهوه خوشمزه تری بنوشید. بنابراین دقت کنید که قهوه جوشی با نسبت دهانه پایه به قهوه 1.5 به 1 یا کمی بزرگتر تهیه کنید.

به ارتفاع قابلمه قهوه هم توجه کنید چون قابلمه زیاد است و خطر جوشیدن و ریختن قهوه را تهدید نمی کند. البته ارتفاع ظرف به حفظ دما در قسمت ظرف نیز کمک می کند.

 ظاهر دستگاه قهوه ساز

شکل قهوه جوش شما تعیین می کند که آیا قهوه شما کف آلود خواهد بود یا خیر. یکی از ویژگی های بهترین قهوه سازها، مقدار مناسب کف روی قهوه است. برای اینکه مشخص کنید کدام محصول در این قسمت بهترین عملکرد را دارد، توجه داشته باشید که ظرف مورد نظر باید در پایین پهن و در بالا و بالا باریک باشد. در واقع این گلوی باریک ظرف است که در نهایت به ایجاد و فشرده سازی کف در حین دم کردن قهوه کمک می کند.