شیرینی چیست؟؟

شیرینی، یکی از خوراکی های خوشمزه ای است که از گذشته تاکنون تهیه شده و به عنوان دسر یا میان وعده مصرف می شود. همانطور که از نام این خوراکی مشخص است، شیرینی یک محصول کاملا شیرین است که از معمولا از آرد، شکر، روغن و گاهی تخم مرغ و شیر تهیه می شود. 

شیرینی، معمولا در مناسبت های مختلفی از جمله نوروز تهیه و مصرف می شوند، به همین دلیل نیز شیرینی عید نوروز، با استقبال بسیاری از سوی ایرانی ها همراه است. هرچند این محصول پرطرفدار، به عنوان میان وعده، در سایر ایام نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب‌ترین نکاتی که از شیرینی نمی‌دانید

اگر شما هم عاشق شیرینی هستید، قطعا روزی تجربه آب‌شدن یک شیرینی ترد یا ذوب‌شدن کرم شکلاتیِ وسط کوکی را در دهانتان مزه کرده‌اید. می‌توان حدس زد که زمان خرید شیرینی سردرگم هستید و با نگاه به یخچال‌های پر از شیرینی، مزه آن‌ها را در دهان حس می‌کنید. 
نان‌های خامه‌ای بزرگ با بافتی نرم و لطیف، دونات‌های برشته با روکش‌های شکلاتی و کاراملی و شیرینی‌های سنتی با عطر هل و دارچین که در دهان آب می‌شوند، آیا تابه‌حال این معجزه رنگ‌ها و مزه‌های بهشتی، قلبتان را به تپش انداخته است؟
آیا تا‌به‌حال فکر کرده‌اید که اولین شیرینی چه بود یا اینکه چرا همه ما کششی خاص به‌سمت شیرینی داریم و از خوردن آن لذت می‌بریم؟ این موارد و اطلاعات جالب دیگر مربوط به شیرینی همان چیزهایی هستند که با هم درباره‌شان صحبت می‌کنیم. 

چرا شیرینی دوست داریم؟

بسیاری از ما با خوردن غذایی شیرین، نان شیرینی و انواع دیگر شیرینی‌ها، لذت فراوانی را تجربه می‌کنیم. متاسفانه تا جایی که تحقیقات نشان می‌دهد نه‌تنها گاهی اوقات زیاده‌روی می‌کنیم، بلکه بیشتر رژیم خود را بر اساس غذاهای حاوی قند، به‌ویژه قندهای تصفیه‌شده حاوی فروکتوز، قرار می‌دهیم. 
فروکتوزِ شیرینی‌ها برخلاف سایر مواد خوراکی که مصرف می‌کنیم، هورمون‌های کاهش اشتهای ما را تحریک نمی‌کنند. به این معنی که می‌توانیم مقدار فراوانی شیرینی بخوریم اما احساس سیری نکنیم. از طرف دیگر بسیاری از مواد شیرین که می‌خوریم فاقد اجزای مهمی هستند که برای یک رژیم غذایی سالم نیاز داریم. از آن جمله می‌توانیم به ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها، فیبرها و چربی‌های سالم اشاره کنیم.
در شیرینی‌ها معمولا از قندهای تصفیه‌شده استفاده می‌شود. این قندهای مصنوعی همان شیرینی‌های طبیعی هستند که در طی مراحل فرآوری به انواع شکر و قند تبدیل شده‌اند. این را هم باید گفت که اگرچه قندهای طبیعی در جایگاه برتری قرار دارند؛ ولی میزان مصرف متعادل این قندها در طول روز ایرادی ندارد. 
برای خیلی از ما این سؤال پیش آمده است در جایی که کالری آن بسیار بالاست، مواد مغذی زیادی ندارند و در عوض ارزش غذایی پایینی دارد، چرا شیرینی دوست داریم؟


1. سطح فراوان انرژی 

در روزهایی که احساس ضعف می‌کنید برای سرحال‌آوردن خود چه می‌کنید؟ اوقاتی که انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره خانه ندارید، چطور؟ در این سناریوها، بعضی با خوردن فنجانی چای یا قهوه قوی، انرژی خود را افزایش می‌دهند؛ اما شیرینی‌ها جایگزین‌های بهتری هستند. البته باید گفت کسانی که چای یا قهوه می‌نوشند هم، معمولا در کنار آن برای طعم دلخواهشان تکه‌ای شیرینی میل می‌کنند. 
حقیقت این است که گلوکز منبع اصلی سوخت بدن ماست که به‌دنبال تجزیه قند به وجود می‌آید. ساکارز یا شکر از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است. بدن انسان برای کسب انرژی، مولکول‌های قند را تجزیه و تبدیل به گلوکز می‌کند و آن را به سلول‌های مختلف می‌فرستد تا انرژی بدن برای فعالیت‌ها تأمین شود. 
بدون گلوکز، انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزانه را نخواهید داشت. پس در روزهایی که کمی بی‌حال هستید و می‌خواهید انرژی خود را افزایش دهید، برای گرفتن نتیجه فوری یک تکه شیرینی مصرف کنید.


2. خلق‌وخو را فوراً تقویت می‌کند

میل‌کردن یک شیرینی ساده برای مهمانی حس‌وحال افراد را بهبود می‌دهد. عجیب نیست که شیرینی‌ها همیشه ما را شادتر می‌کنند. انواع مختلف شیرینی مغز ما را وادار می‌کند تا سروتونین و دوپامین آزاد کند. این هورمون‌ها، شادکننده و مسئول بهبود خلق و خو هستند. رسیدن به این احساس خوب، ناخودآگاه ما را تشویق می‌کند که بارها و بارها تجربه مجدد آن را طلب کنیم. 

3. به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک می‌کند

قندهایی که از شیرینی‌ها وارد بدن می‌شوند، برای استفاده بعدی در بدن باقی می‌مانند. بدن انسان تمام انرژی را یکباره هدر نمی‌دهد و طی فواصل و در مقادیر کم از آن استفاده می‌کند. این روش که به‌نام گلیکوژنز شناخته می‌شود، به بدن اجازه می‌دهد برای مدت معینی بدون مصرف غذا کار کند. 
دقت کنید که اگر بیش از مقدار گلوکز مورد نیاز برای ذخیره در بدن شیرینی بخورید، برای سلامتی مضر خواهد بود. در این موارد گلوکز ذخیره‌شده به‌دلیل خوردن شیرینی‌های فراوان و افزایش ذخیره گلوکز، به کلسترول بد تبدیل می‌شود.

4. شیرینی‌ها مواد مغذی نیز دارند

قطعا دلیل خاصی وجود دارد که بدن ما هوس برخی شیرینی‌های خوشمزه را می‌کند. افرادی که رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات دارند اغلب این واقعیت را نادیده می‌گیرند که گلوکز نیز یک ماده مغذی مهم برای بدن انسان است. با استفاده صحیح، به‌اندازه و اصولی، شیرینی‌ها می‌توانند به تقویت ذهن و بدن شما کمک کنند. حتی برخی از شیرینی‌ها حاوی تمام فیبرها، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های لازم برای رژیم هستند.

5. شیرینی‌ها ممکن است کنترل وزن را تسریع کنند

میل به شیرینی‌های مورد علاقه، خود یکی از بزرگترین دلایل شکست در کنترل وزن است. وقتی کسی شروع به ترک کامل شیرینی می‌کند، در کوتاه‌مدت اهداف تناسب اندام خود را بهبود می‌بخشد؛ اما تحقیقاتی وجود دارد که خلاف این قضیه را در طول زمان ثابت می‌کنند. بر اساس برخی مطالعات، افرادی که در رژیم غذایی خود تعداد کمتری شیرینی مصرف می‌کنند، شانس بیشتری برای کاهش وزن در مدت زمان طولانی‌تر دارند. 
در طی این فرایند طولانی‌تر، بدن به‌آرامی واکنش نشان می‌دهد و با مقدار کمتری از شیرینی‌ها، هوس خود را نسبت به آن‌ها برطرف می‌کند. این یعنی شما می‌توانید رژیم غذایی خود را با تغذیه سالم و تمرینات منظم متعادل کنید که منجر به مصرف متوسط شیرینی‌ها یک بار در هفته بدون حذف آن‌ها از زندگی‌تان می‌شود.


 6. برخی از شیرینی‌ها دارای مواد طبیعی هستند

میوه‌ها و شیرینی‌های طبیعی یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های رژیم روزانه برای دریافت مواد مغذی هستند. آن‌ها شما را قوی، سالم و در برابر برخی بیماری‌های خاص مصون نگه می‌دارند. بنابراین اگر شیرینی‌های حاوی میوه و شیرینی‌های طبیعی را مصرف کنید، در کنار به‌دست‌آوردن فواید شیرینی، برای سلامتی شما هم مفید است. از این ویژگی با زیرکی می‌توانید برای اشخاص و کودکانی بهره ببرید که مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را استفاده نمی‌کنند. 

7. شیرینی‌ها از سکته‌های مغزی جلوگیری می‌کنند

باورش سخت است؛ ولی چند لقمه شیرینی در روز خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد. بر اساس مطالعه‌ای، افراد بین 45 تا 78 سال که هر روز مقداری شیرینی مصرف می‌کنند، خطر سکته مغزی در آن‌ها تا 17درصد کاهش می‌یابد.

8. رژیمی متعادل به وجود می‌آورد

شیرینی‌ها، مخصوصا انواع طبیعی آن‌ها، بخشی جدایی‌ناپذیر از رژیم‌های غذایی متعادل هستند. تغذیه سالم به این معنا نیست که باید در تمام طول روز سبزیجات سبز مصرف کنید. شیرینی‌ها همچنین می‌توانند به شما در دریافت مواد مغذی مورد نیاز کمک کنند. مثلا از آنجایی که برخی شیرینی‌ها دارای شیر یا پنیر نیز هستند، کلسیم و پروتئین نیز دارند.

9. دارویی عالی برای ناخوشی‌ها هستند

در مواقعی که بیمار یا ناخوش هستید، به‌دلیل بیماری و استفاده از داروها، اشتهای خود را از دست می‌دهید. در این زمان، حتی استفاده از شیرینی ساده و ارزان می‌تواند مقدار کمی کربوهیدرات به بدنتان برساند. طبق گزارشات انجمن ملی اختلالات خوردن، کاهش سریع مصرف قند و کربوهیدرات ممکن است که حواس‌پرتی و سستی را افزایش دهد.