روز جهانی شکلات و دنیای شکلاتی

روز جهانی شکلات یکی از رویداد‌های مهمی است که همه‌ساله در تاریخ 7 جولای در کشورهای اروپایی برگزار می‌شود. این تاریخ، در اروپا و آمریکا متفاوت بوده که در آمریکا 13 سپتامبر و در اروپا 7 جولای است. این خوراکی خوشمزه قدمتی 5 هزارساله دارد. انرژی شکلات، انسان را از هرگونه افسردگی دور می‌کند و مصرف آن برای ورزشکاران بسیار توصیه می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریم تا شما را با تاریخچه این خوراکی خوشمزه و دنیای شکلات ها آشنا کنیم. 

Image for post
Image for post

همه‌چیز درباره تاریخچه دنیای شکلات و جنگ جهانی اول

این خوراکی خوش‌طعم و خوشمزه از سالیان دور در بین مردم شناخته‌شده بود. رخ دادن بعضی اتفاق‌ها باعث شد شکلات به یک خوراکی محبوب میان مردم تبدیل شود. یکی از اتفاقات مهم که موجب پیشرفت و شناخته شدن بیش‌تر شکلات شده، جنگ جهانی اول است.
در زمان جنگ جهانی اول به سربازان و فرماندهان، مقدار زیادی شکلات می‌دادند. این خوراکی به دلیل حجم کم و انرژی زیاد خود، یک میان وعده بسیار مقوی محسوب می‌شد. پس از اتمام جنگ جهانی اول، زمانی که سربازان به کشورهای خود بازگشتند؛ از طعم و مزه بی‌نظیر شکلات برای اطرافیان خود تعریف کردند. همین موضوع، موجب جلب توجه بسیاری از افراد شد و به‌مرورزمان این خوراکی خوشمزه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفت.
آزتک‌ها نیز گروه دیگری از مردم بودند که حدود 2500 سال پیش شکلات مایع را کشف کردند. آن‌ها از طرفداران اساسی این خوراکی بودند و حتی به‌مرورزمان به‌جای پول از دانه‌های کاکائو استفاده می‌کردند و کاکائو برای آن‌ها بسیار مقدس و ارزشمند به شمار می‌رفت. در آن زمان کاکائوهای موجود از نوع تلخ بودند که در قرن 16 برای اولین بار در کارخانه‌های اروپایی، عملیات شیرین سازی شکلات صورت گرفت.

تاریخچه شکلات در کشور ایران

علاوه بر کشورهای اروپایی، شکلات در کشور ما نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. این خوراکی فوق‌العاده در کشور ما قدمت زیادی نداشته و اولین کارخانه‌های شکلات‌سازی در کشور ما در سال 1322 تاسیس شد. هرساله 20 درصد از کاکائو و شکلات‌های تولیدی در کارخانه‌های کشور ایران به خارج از کشور صادر می‌شود.
امروزه کارخانه‌های زیادی در کشور ما برای شکلات‌سازی وجود دارد، اما تنها از 50 درصد ظرفیت خود برای تولید کاکائو  استفاده می‌کنند. روز جهانی شکلات در ایران نیز با 16 تیر مصادف می‌شود.