اهمیت تصفیه فاضلاب


 مواد شیمیایی تصفیه فاضلاب را برای بهبود و تسریع تخریب بیولوژیکی پسماندهای آلی و معدنی، کاهش بو، ضد عفونی و کاهش سطح آلودگی آب تولید و عرضه می شود.

فاضلاب آبی است که شامل آلاینده هایی مانند سموم، جامدات، روغن ها، باکتری ها و سایر مواد شیمیایی به دلیل استفاده خانگی و تجاری است. مواد شیمیایی تصفیه فاضلاب در سه مرحله اصلی استفاده می شود. اولیه، ثانویه و ثالثی برای تبدیل فاضلاب و آماده سازی آن برای استفاده در آینده یا تخلیه مجدد به محیط.

انواع مختلفی از مواد شیمیایی را می توان برای تصفیه فاضلاب به کار برد که هر کدام هدف و نتیجه نهایی خود را دارند. چهار نوع اصلی از مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب عبارتند از: خنثی‌کننده‌های pH، عوامل ضد کف، منعقدکننده‌ها و لخته‌سازها که همگی در جهت حذف ضایعات، ضدعفونی کردن و شفاف‌سازی آب کار می‌کنند.

برخی از مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

اکتی زیم (پلت یا پودر)
محلول آمونیاک بی آب و آمونیاک (10٪، 25٪)
ضد کف
محلول های سولفات آلومینیوم
محلول های سود سوزآور (سدیم هیدروکسید مایع)
پودر و مایع اسید سیتریک
سوفات آهن 40% (عامل انعقاد برای تصفیه آب)
سوفات آهن 42% (عامل انعقاد برای تصفیه آب)
فلوکون 260
اسید کلریدریک (28٪، 32٪)
پراکسید هیدروژن (50% محلول فنی)
پلی آلومینیوم کلرید (PAC 20٪، 30٪)
هیپوکلریت سدیم / کلر مایع (12.5%)
متابی سولفیت سدیم (40%)
اسید سولفوریک (98٪، 70٪، 60٪، 34٪)

وقتی صحبت از تصفیه فاضلاب به میان می آید، مواد شیمیایی زیادی وجود دارد که می تواند به این فرآیند کمک کند. این مواد شیمیایی 6 نقش اصلی را در فرآیند تصفیه انجام می دهند که هر یک عملکرد کلیدی را ایفا می کنند. این عملکردها عبارتند از: حذف ذرات جامد، تنظیم pH، کنترل بو، ضد عفونی، جلوگیری و حذف کف، و حذف لجن. 

تصفیه فاضلاب که تصفیه فاضلاب نیز نامیده می‌شود، حذف ناخالصی‌ها از پساب یا فاضلاب، قبل از رسیدن به سفره‌های زیرزمینی یا توده‌های آبی طبیعی مانند رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، مصب‌ها و اقیانوس‌ها.

 از آنجایی که آب خالص در طبیعت (یعنی خارج از آزمایشگاه های شیمیایی) یافت نمی شود، هرگونه تمایز بین آب تمیز و آب آلوده به نوع و غلظت ناخالصی های موجود در آب و همچنین استفاده مورد نظر از آن بستگی دارد. به طور کلی، زمانی گفته می شود که آب آلوده به مقدار کافی ناخالصی باشد که برای مصارف خاصی مانند نوشیدن، شنا یا ماهیگیری نامناسب باشد.

 اگرچه کیفیت آب تحت تأثیر شرایط طبیعی قرار می گیرد، اما کلمه آلودگی معمولاً به فعالیت های انسانی به عنوان منبع آلودگی اشاره می کند. بنابراین آلودگی آب عمدتاً به دلیل تخلیه فاضلاب آلوده به آبهای سطحی یا زیرزمینی ایجاد می شود و تصفیه فاضلاب عنصر اصلی کنترل آلودگی آب است.

چرا فاضلاب را تصفیه کنیم؟
 

این موضوع مراقبت از محیط زیست و سلامت خودمان است. دلایل خوبی وجود دارد که چرا تمیز نگه داشتن آب ما یک اولویت مهم است:

ماهیگیری: آب تمیز برای گیاهان و حیواناتی که در آب زندگی می کنند بسیار مهم است. این برای صنعت ماهیگیری، علاقه مندان به ماهیگیری ورزشی و نسل های آینده مهم است.

زیستگاه های حیات وحش: رودخانه ها و آب های اقیانوس ما مملو از حیاتی است که به خط ساحلی، سواحل و مرداب ها بستگی دارد. آنها زیستگاه های حیاتی برای صدها گونه ماهی و دیگر آبزیان هستند. پرندگان آبزی مهاجر از این مناطق برای استراحت و تغذیه استفاده می کنند.

تفریح ​​و کیفیت زندگی: آب یک زمین بازی عالی برای همه ما است. ارزش‌های دیدنی و تفریحی آب‌های ما دلایلی است که بسیاری از مردم برای زندگی در آنجا انتخاب می‌کنند. بازدیدکنندگان به سمت فعالیت های آبی مانند شنا، ماهیگیری، قایق سواری و پیک نیک جذب می شوند.

نگرانی های بهداشتی: اگر به درستی تمیز نشود، آب می تواند ناقل بیماری باشد. از آنجایی که ما بسیار نزدیک به آب زندگی می کنیم، کار می کنیم و بازی می کنیم، باید باکتری های مضر را حذف کنیم تا آب ایمن شود.