انواع چمن مصنوعی

امروزه بسیاری از افراد علاقه مند هستند علاوه بر گل و گیاه در منزل از چمن طبیعی هم در فضای حیاط بکار ببرند ولی با توجه به کمبود آب و خشک سالی های زیاد مقدور به این کار نیستند. از این رو شما می توانید با استفاده از چمن مصنوعی تزئینی فضای منزل خود را زیبا کنید و یک طبیعت کوچک در فضای خود داشته باشید. انواع چمن مصنوعی گوناگون در بازار قرار دارد که هر کدام مناسب برای مکان های مختلف است.

ما انواع چمن مصنوعی های موجود که برای محیط مورد نظر شما مناسب باشد معرفی می کنیم و اطلاعات و ویژگی های آنها را در اختیارتان قرار می دهیم.

انواع چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی به دو دسته تزیینی و ورزشی طبقه بندی می شود که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارد. شما با توجه به فضا باید جنس و نوع آن را انتخاب کنید. قطعا چمن مصنوعی زمین بازی کودکان با زمین فوتبال متفاوت است.

انواع چمن مصنوعی تزیینی

انواع چمن مصنوعی تزیینی را می توان بر اساس تراکم و ارتفاع آن دسته بندی کرد. ارتفاع آنها از 10 تا 50 میلی متر است. هر چقدر تراکم بیشتر باشد هزینه چمن مصنوعی بالاتر می رود. شرکت خانه چمن با توجه به فضای مورد نظر شما مدل هایی از انواع چمن مصنوعی را پیشنهاد می کند.

کاربرد چمن مصنوعی تزیینی

·       چمن مصنوعی بالکن و تراس

·       چمن مصنوعی بین سنگ

·       چمن مصنوعی مهد کودک

·       چمن مصنوعی تالار و غیره

انواع چمن های مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی براساس ورزش های مختلف مانند فوتبال، گلف و غیره دسته بندی شده که در انواع مختلف طراحی و ساخته می شوند. انواع چمن مصنوعی ورزشی هر کدام  دارای ویژگی های خاص است و بر اساس قوانین بازی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال برای بازی گلف تراکم، ارتفاع و جنس آن متفاوت با بازی فوتبال است.

انواع چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی با سه نوع الیاف متفاوت در بازار موجود است.

1.   الیاف با ارتفاع کم

2.   الیاف با ارتفاع متوسط

3.   الیاف با ارتفاع بالا

 

1.    الیاف با ارتفاع کم

چمن مصنوعی با ارتفاع الیاف کم مناسب برای محیط هایی با رفت و آمد بالا است، زیرا دارای تراکم بالا بین الیاف های خود دارد. این نوع از چمن مصنوعی برای مکان هایی مانند تراس، داخل خانه، بالکن و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع این نوع از انواع چمن مصنوعی بین 15 تا 25 میلی متر می باشد.

Image for post
Image for post

2.   الیاف با ارتفاع متوسط

چمن مصنوعی با الیاف متوسط مناسب برای زمین بازی کودکان و حیوانات است. علاوه بر اینها برای استفاده تزیینی باغ یا محیط استخر استفاده می شود. ارتفاع الیاف این نوع از چمن مصنوعی به طور متوسط حدود 35 میلی متر می باشد.

Image for post
Image for post

3.   الیاف با ارتفاع بالا

چمن مصنوعی هایی با الیاف بالا مناسب برای زمین فوتبال، محیط بازی و فضای باز است. از این نوع چمن بیشتر برای محیط های باز استفاده می شود زیرا الیاف آن شبیه به چمن طبیعی می باشد.

Image for post
Image for post

انواع چمن مصنوعی از لحاظ جنس

1.   نخ نایلون (Nylon)

2.   پلی پروپیلن (Polypropylene)

3.   پلی اتین (Polyethylene)

1.   چمن مصنوعی با نخ نایلون

ماده اصلی مورد استفاده برای نخ چمن مصنوعی نایلون است که در تولید انواع چمن مصنوعی استفاده می شود. این نوع نخ در برابر سایش، پارگی و گرما از پلی اتیلن مقاوم و انعطاف پذیرتر است. به همین دلیل Nylon  یکی از گرون ترین الیاف ها به شمار می آید. این نوع از چمن مصنوعی عمدتاً برای محصولات ورزشی استفاده می شود و شکل ظاهری آن مانند چمن است.

2.   چمن مصنوعی پلی پروپیلن

چمن مصنوعی پلی پروپیلن قیمت کمتری نسبت به الیاف نایلون و پلی اتین دارد. در مقابل اگرچه هزینه کمی دارد ولی دوام و مقاومت خوبی ندارد. اگر می خواهید چمن مصنوعی بادوام داشته باشید، باید گزینه دیگری را انتخاب کنید زیرا پلی پروپیلن به دلیل بافت ظریفش خیلی سریع فرسوده می شود.

3. انواع چمن مصنوعی پلی اتین (Polyethylene)

اصولا افرادی که به دنبال نصب چمن مصنوعی در خانه های خود هستند الیاف پلی اتلین را انتخاب می کنند. این نوع جنس از انواع چمن مصنوعی با رنگ های سبز روشن و دارای بافت های فراوان زیبایی خاصی به محیط خانه شما می دهد. Polyethylene نسبت به الیاف نایلون نرم و از همه مهم تر طبیعی تر است. اغلب برای محوطه سازی و همچنین زمین های ورزشی مانند فوتبال، فوتبال و بیسبال استفاده می شود.

کاربرد انواع چمن مصنوعی

1.   چمن مصنوعی فوتبال

2.   چمن مصنوعی بالکن

3.   چمن مصنوعی حیاط

4.   چمن‎‌های مصنوعی در محیط بازی

5.   چمن‌‎‎‌های مصنوعی در باغ یا تالارها

6.   در مدارس چمن‌‎های مصنوعی و دانشگاه

7.   چمن‎‌های مصنوعی کنار استخر و غیره

و بسیاری دیگر از انواع چمن مصنوعی با جنس های مختلف را می توان در مکان های مختلف استفاده کرد. که پیشنهاد می کنیم برای ایده‌های خود با مشاورین سایت خانه چمن در تماس باشید تا آنها به شما کمک کنند در زمینه چمن مصنوعی خرید راحتی داشته باشید.

انواع چمن مصنوعی فوتبال

 اگر فوتبال بازی نکرده باشید اما قطعا در تلویزیون بازی فوتبال را تماشا کرده اید که در زمین بازی از چمن مصنوعی استفاده می شود؛ اما نصب انواع چمن مصنوعی در زمین فوتبال طبق اصول و قوانینی است. بهتر است برای زمین فوتبال از چمن مصنوعی با تراکم بالا استفاده کنید زیرا در برابر فشار ضربه های پا مقاوم تر است. استاندارد هایی در مورد انواع چمن مصنوعی وجود دارد که باید ارتفاع نخ در نظر گرفته شود.

سه نوع اصلی از الیاف انواع چمن مصنوعی برای زمین فوتبال وجود دارد که این سه نوع الیاف در عملکرد متفاوت هستند.

·       تک رشته: بسیار ریز است و چگالی بالایی دارد ساختار مشابه به چمنزار طبیعی است. عمر مفید آن طولانی تر است

·       فیبریل شده: چمن فیبریل شده شبیه به طناب بستن پلاستیکی است. شکل اصلی مقطع شبکه مشبک است.

·      تک رشته با ساقه: نخ چمن تک رشته ای با ساقه پیچیده تر است به همین دلیل قیمت آن بیشتر است.

Image for post
Image for post

انواع چمن مصنوعی برای زمین بازی کودکان

چمن مصنوعی برای زمین بازی کودکان و مهد کودک ها استفاده می شود. اما باید دقت شود تا چمن مصنوعی برای کودک حساسیت و یا آلرژی ندهد. به همین دلیل انواع چمن مصنوعی های مختلف برای کودکان وجود دارد. چمن مصنوعی برای کودکان باید به گونه ای باشد تا هنگام خوردن زمین آسیب نبیند.

Image for post
Image for post

انواع چمن مصنوعی برای بالکن

انواع چمن مصنوعی تزیینی اعم از پرز کوتاه، پرز متوسط و بلند برای بالکن وجود دارد.

چمن پرز کوتاه به چمن های موکتی معروف هستند که ارتفاع آنها از 8 تا 15 میلیمتر است. چمن مصنوعی پرز متوسط پرمصرف ترین و کاربردی ترین انواع چمن مصنوعی برای بالکن و تراس محسوب می شود و ارتفاع آن ۲۰ تا ۳۵ میلیمتر است. چمن بعدی که پرز بلند است کاربرد زیادی ندارد و طرفداران خاص خودش را دارد. ارتفاع آن ۴۰ تا 45 میلیمتر باشد.

برای استفاده از چمن مصنوعی برای بالکن بهتر است مواردی را مد نظر داشته باشید.

1.   قابل شستشو باشد

2.   نرم و لطیف باشد

3.   تراکم بالایی داشته باشد

4.   کیفیت بالا

Image for post
Image for post

دلایل استفاده از انواع چمن مصنوعی

·       رشد چمن در بعضی از مناطق کم است.

·       نگهداری آن راحتر از چمن طبیعی

·       نیازی به کود، آبیاری و چمن زنی ندارد

·       در تمامی فصول سبز است و در زمستان زیبایی خود را از دست نمی دهد.

·       در اثر بارش باران و راه رفتن حیوانات خراب نمی شود.

بنابراین اگر می خواهید یک طبیعت زیبا و همیشه سرسبز داشته باشید شما می توانید از انواع چمن مصنوعی نسبت به فضای خود در محیط های مختلف بکار ببرید.