انواع تسمه آهنی و کاربرد آن در صنایع مختلف

تسمه آهنی برشی از یک مقطع فولادی‌ است که دارای ضخامت کم بوده و عرض آن به نسبت ضخامتش زیاد می‌باشد. این محصول در انواع مختلفی همچون پلاستیکی، آهنی، استیل، فولادی، گالوانیزه، آلومینیومی و آلیاژی تولید شده که هریک در صنایع مختلف کاربردهای گسترده ای دارند.

در این مقاله درباره تسمه آهنی، انواع تسمه و کاربردهای آن به صورت کامل توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

تسمه آهنی چیست؟

Image for post
Image for post

همانطور که اشاره کردیم، تسمه آهنی یک مقطع فولادی شکل به صورت مستطیل است که عمدتاً در بازار آهن ایران با نام تسمه St37 شناخته شده است. این نوع تسمه به عنوان یکی از اجزای پایه و مهم در صنعت ساختمان‌ سازی به شمار می رود.

انواع تسمه آهنی

Image for post
Image for post

معمولا با توجه به عوامل مختلفی از جمله روش ساخت، تسمه‌ به 4 دسته مختلف تقسیم می شود که عبارت اند از:

1.   تسمه فابریک

2.   تسمه ماشینکاری

3.   تسمه ترانس

4.   تسمه نوردی

1. تسمه فابریک

تسمه فابریک یک پروفیل فولادی می باشد که در کارخانه با روش نورد گرم و با استفاده از مواد اولیه همچون شمش پس از حرارت دهی در کوره و رسیدن به دمای مشخصی وارد پروسه نورد می شود و در انتها به شکل یک مقطع مستطیلی در می آید.

2.  تسمه ماشینکاری

منظور از تسمه آهنی ماشین‌کاری شده این است که اگر محصول تولید شده با تسمه مورد نیاز مشتری مطابقت نداشته باشد و از لحاظ مواردی همچون ابعاد و ضخامت دارای تفاوت باشد، عملیات‌های مختلفی بر روی آن انجام می‌گیرد تا با معیار‌های مشتری مطابقت پیدا کند.

روش تولید تسمه ماشینکاری شده به این صورت است که ورقه های 6 متری در ضخامت های مختلف، توسط قیچی یا گیوتین برش داده می شود. بعد از انجام این کار به دلیل تیز بودن لبه ها محصول وارد دستگاه های مخصوص شده تا مشکلات آن برطرف شود. در نهایت در سایزهای مشخصی بسته بندی شده و به بازار عرضه می شود.

3.  تسمه آهنی ترانس

تسمه ماشینکاری شده و یا تسمه نوردی به عنوان ماده اولیه تسمه ترانس هستند که با توجه به مسیر تولید این نوع تسمه، محصول نهایی از کیفیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و از لحاظ ابعاد و ظاهر در وضعیت کاملا بهتری نسبت به سایر تسمه‌ها قرار دارد.

4.  تسمه آهنی نوردی

یکی از مهم ترین و پرکاربرد‌ترین نمونه‌های تسمه، تسمه آهنی نوردی می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی و تفاوت این نوع تسمه با سایر تسمه‌ها روش تولید آن است؛ زیرا در تهیه مواد اولیه آن از ضایعات آهن برای تولید این محصول استفاده می‌ شود، که باعث ارزانتر بودن قیمت آن نسبت به سایر تسمه‌ها نیز شده است.

تسمه نوردی بر اساس روش تولید دقیقاً شبیه به تسمه فابریک می باشد؛ اما تفاوتی که در آن مشاهده می شود این است که تسمه های نوردی عمدتاً در صنایع کوچکتر تولید می شوند.

کاربرد تسمه آهنی

 

Image for post
Image for post

تسمه آهنی با توجه به جنس، ضخامت و طول آن هر یک دارای کاربرد‌های بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارند. در ادامه به برخی از کاربرد‌های تسمه آهنی اشاره کرده ایم:

·     به عنوان نگهدارنده و نوعی کمربند

·   در ساخت کابل‌های برق و تلفن

·   به عنوان متصل‌کننده تیرآهن‌ها به یکدیگر

·   صنایع ماشین‌سازی و دوچرخه‌سازی

·    ساخت در و پنجره

·   لوازم خانگی و ....

ویژگی های تسمه های فولادی

·     این محصول در اندازه و ضخامت های متفاوتی تولید می شود.

·     تسمه های آهنی، نرم و انعطاف پذیر هستند.

·     دارای استاندارد ساخت هستند.

·     سطح و طول محصول صاف است.

·     می توان آن را در طول دلخواه و بر اساس نیاز مشتری تولید کرد.

خرید تسمه آهنی

Image for post
Image for post

پیش از این اشاره کردیم که تسمه های آهنی در اندازه های متفاوتی تولید می شوند. هر تسمه با توجه به ضخامت و عرض، کاربردهای گسترده ای در صنعت، به ویژه ساختمان سازی دارد. برای خرید این محصول شما باید به مواردی همچون مواد اولیه به کار رفته در آنها، وزن، عرض و ضخامتشان توجه کنید.

قیمت تسمه آهنی

قیمت تسمه آهنی بر اساس ضخامت، نوع تسمه، برند، کیفیت کالا، محل کارخانه و میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. شما در سایت آهن عمده به نشانی https://ahanomde.com/ می‌توانید جدیدترین قیمت تسمه آهنی را در انواع مختلف مشاهده کرده و با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید. علاوه بر این، شما می توانید از طریق تکمیل فرم نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید