تفاوت اصلی بین میخ و پیچ چیست؟

پیچ و میخ اگرچه ممکن است گاهی اوقات شبیه به هم به نظر برسند، اما این بست های استاندارد یا سفارشی قطعاً یکسان نیستند. اساساً انواع پیچ و مهره در برابر شکستن تحت کشش مقاومت بیشتری دارند، در حالی که میخ ها مقاومت بهتری در برابر حرکت دارند. به این فکر کنید: اگر هم یک میخ و هم یک پیچ را در یک تخته چوبی تقریباً تا نیمه فرو کرده باشید، پیچ در برابر تلاش شما برای بیرون آوردن آن مقاوم تر خواهد بود. در مقابل، اگر بخواهید با چکش به هر دو ضربه بزنید، احتمالاً میخ فقط کمی خم می شود، در حالی که احتمالاً پیچ می شکند.

تفاوت های میخ و پیچ
تفاوت های میخ و پیچ
تفاوت های میخ و پیچ

پیچ یا میخ؟

این یکی از رایج ترین سوالاتی است که در صنعت پرسیده می شود. کدام کاربرد ها باید از پیچ و در کدام کاربرد ها از میخ استفاده کنند؟ در حالی که پاسخ آسانی وجود ندارد همانطور که به زودی یاد خواهیم گرفت، نظریه اولیه ساده است. پیچ برای نگه داشتن قدرت و میخ برای مقاومت برشی. اما این به چه معناست؟ چگونه بفهمیم که این نوع نیرو چه زمانی وجود خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سؤالات، با متخصص اتصال دهنده خود به بحث پیچ در مقابل میخ نشستیم.

پیچ و مهره ها

پیچ ها بست هایی هستند که یک درایو در سر و رزوه ای دارند که در طول ساقه بیرون زده است. پیچ ها (بیشتر اوقات) به یک سوراخ از پیش حفر شده نیاز دارند و اغلب می توانند رزوه های خود را به موادی که برای آنها رتبه بندی شده اند برش دهند. برای مثال ما می خواهیم در مورد یک پیچ سر پیچ گوشتی خور پیچ استور برای این مثال بحث کنیم. پیچ های عرشه به طور استثنایی طراحی شده اند تا دو تخته چوب را محکم و کارآمد در کنار هم نگه دارند.

میخ

میخ ها بست هایی با سر صاف، ساقه صاف و نوک تیز هستند. میخ ها توسط چکش به موادی وارد می شوند تا آنها را در کنار هم نگه دارد. آنها می توانند سریعتر نصب شوند و ارزانتر از پیچ هستند. در این مورد (و برای توضیح تئوری)، ما از یک پیچ ساقه صاف به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد. 

Image for post
Image for post

بنابراین کدام بست سفارشی را باید برای یک کار مشخص انتخاب کنم؟

اگر گرانش یا وزن زیادی روی بست فشار بیاورد، پیچ معمولاً گزینه بهتری است زیرا احتمال جدا شدن مواد کمتر خواهد بود. اما اگر بست و مواد آن زیاد حرکت می کنند (مثل روی عرشه)، باید به جای آن از یک میخ استفاده کنید.

اگر پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنم باید از نظر ساختاری سالم باشد و نیاز به میخ داشته باشد، آیا استفاده از پیچ به جای آن اشکالی ندارد؟

به طور کلی، کتاب‌های کد در مورد الزامات نیلینگ دارای مشخصات هستند و در واقع با در نظر گرفتن میخ طراحی می‌شوند. پیچ ها ممکن است ایده خوبی به نظر برسند، اما اگر تصمیم به استفاده از آنها دارید، قطعاً قبل از اینکه پروژه شما بازرسی شود، به تأیید نیاز دارید. عناصر پروژه خاصی مانند قاب بندی وجود دارد که واقعاً به جای پیچ سفارشی به میخ نیاز دارند. در صورت شک، از یک مهندس بپرسید یا با یک کتاب کد برای پروژه مشورت کنید.

در حالی که بسیاری از گزینه‌های پیچ سفارشی وجود دارد که پروژه شما را عالی جلوه می‌دهد و ممکن است کاملاً کاربردی باشد، برخی از ویژگی‌ها هنوز برای کاربردی بودن به میخ نیاز دارند. با این حال، پیچ های کوچک ما را می توان برای انواع محصولات، به ویژه در زمینه های فنی و صنعتی، سفارشی کرد.

پس پیچ یا میخ کدام بهتر است؟

پاسخ این است که، بستگی دارد. در بسیاری از کاربردها که نیرو به صورت عمودی در طول نصب قرار می گیرد، پیچ انتخاب بهتری است، اما در شرایطی که نیرو در مجاورت نصب قرار می گیرد، میخ انتخاب بهتری است.

اکنون یک سناریوی زندگی واقعی که در آن ما می‌بینیم همیشه این اتفاق می‌افتد، در دکینگ است. نیروهایی که باد در کف عرشه ایجاد می کند (به ویژه در طوفان ها) می تواند فاجعه بار باشد. در نتیجه، زمانی که بند طوفانی را نصب می‌کنید ، می‌خواهید از میخ‌ها برای نصب آن‌ها استفاده کنید، زیرا نیروهایی که بر روی آن‌ها وارد می‌شوند، پیچ‌ها را مستقیماً برش می‌دهند. اما همین نیروهایی که از زیر عرشه بالا می آیند، به پایین تخته هایی که روی آن ها راه می روید فشار می آورند و از آنجایی که این فشار مستقیماً به سر اتصال دهنده ها فشار می آورد، شما می خواهید قدرت چسبندگی بهتری داشته باشید تا پیچ ها انتخاب مناسبی باشند.

مانند همه بست ها، هر کدام نقاط مثبت و منفی منحصر به فرد خود را دارند و باید بر اساس آن انتخاب شوند. این قاعده مواردی نیز دارد. ناخن های ساق حلقوی یکی از انواع مختلفی از ناخن های موجود هستند که می توانند نگه داری بهتری داشته باشند و چسب بسیار قوی به آن اضافه کنید و حتی احتمال بیرون آمدن آن کمتر است. اگرچه در تئوری، پاسخ ساده است. به قدرت گرفتن نیاز دارید؟ از پیچ استفاده کنید. آیا به مقاومت برشی نیاز دارید؟ از ناخن استفاده کنید.

منبع این مطلب خوب :