3 روش آسان برای "رسوب زدایی سردوش حمام"

رسوب گرفتن سر دوش حمام نه تنها ظاهر نه‌چندان خوشایندی به آن می‌دهد؛ بلکه می‌تواند در بلند مدت باعث کم و نامنظم شدن فشار آب هم شود. علاوه‌بر این، همه سر دوش‌ها بالاخره یک روز رسوب می‌گیرند و باید برای از بین بردن این رسوب‌ها هر چه سریع‌تر دست به کار شد. در این مقاله نکاتی را درباره علائم و نحوه رسوب زدایی سردوش حمام بررسی خواهیم کرد.

 

علایم رسوب زدگی سردوش حمام

بارها پیش آمده که هنگام دوش گرفتن متوجه فشار کم یا ناهموار آب از سر دوش شوید و از دوش گرفتن لذت نبرید. این جاست که باید متوجه وجود رسوبات در سر دوش حمام شوید. در ادامه راهکارهایی را پیش روی شما می‌گذاریم تا بتوانید در اولین فرصت ممکن، از شر این رسوبات خلاص شوید و از شیرآلات حمام خود نهایت استفاده را ببرید.

 

انواع روش های تمیز کردن سردوش حمام

در ادامه متداول‌ترین روش‌های تمیز کردن سردوش حمام را با هم مرور می‌کنیم:

1.     رسوب زدایی با سرکه

Image for post
Image for post

رسوب زدایی سر دوش با استفاده از سرکه یکی از روش های رایج خانگی برای از بین بردن رسوب دوش و حتی شیر آب است. چون سرکه برای نظافت و ضدعفونی سطوح مختلف منزل و انواع وسایل کاربرد فراوانی دارد. برای پاک کردن آهک از سر دوش با سرکه، به یک کیسه پلاستیکی، یک پاک کن، یک برس یا مسواک و مقداری سرکه سفید نیاز دارید. مراحل تمیز کردن به شرح زیر است:

ابتدا سرکه را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و توجه داشته باشید که مقدار سرکه مورد نیاز بسته به اندازه سر دوش متفاوت است.

سپس کیسه را دور سر دوش ببندید تا سر کاملاً در سرکه فرو برود. سپس حدود 8 تا 10 ساعت یا ترجیحاً یک شب صبر کنید تا سرکه کاملاً رسوبات را حل کند. در نهایت، سر دوش حمام را با یک برس یا مسواک تمیز کرده و بشویید.

2.     رسوب زدایی با نوشابه

Image for post
Image for post

 

برای این کار سر دوش را بردارید و در ظرفی پر از نوشابه قرار دهید تا تمام رسوبات آن گرفته شود. در نهایت، رسوبات باقی مانده را با مسواک تمیز کنید و دوش اصلی را بشویید.

Image for post
Image for post

اگر سر دوش قابل برداشتن نیست و ثابت شده است، مقداری نوشابه را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به سر دوش متصل کنید تا سر دوش در نوشابه فرو برود. کیسه را از همه طرف با یک کش ببندید و یک ساعت صبر کنید تا جرم و رسوبات زمان کافی برای حل شدن داشته باشند. پس از یک ساعت، پلاستیک را باز کنید و سپس شیر آب فشار را باز کنید تا رسوبات باقی مانده از سر دوش گرفته شود.

Image for post
Image for post

3.     رسوب زدایی با شوینده‌ها

Image for post
Image for post

حتی بهترین دوش ها نیز هر از گاهی نیاز به رسوب زدایی دارند. اگر روش های فوق مشکل شما را حل نکرد، می توانید از محلول ها و اسپری های مخصوص برای تمیز کردن سر دوش استفاده کنید. این محصولات می توانند رسوبات آهک و کلسیم را از بین ببرند و به تمیز کردن سر دوش شما کمک کنند.

بهترین زمان رسوب زدایی سردوش حمام

زمان مشخصی را نمی‌توان برای رسوب زدایی حمام همانند کارهایی چون تمیز کردن شیر توکار حمام مشخص کرد و این موضوع کاملا بستگی به روش رسوب زدایی مورد انتخاب شما بستگی خواهد داشت. برای مثال در رسوب زدایی با سرکه پیشنهاد می‌کنیم این کار را هر یک تا دو ماه یکبار تکرار کنید که علاوه بر ساده و مقرون به صرفه بودن، سر دوش و شیرهای آب را درخشان نگه می دارد.