مزایا و معایب لنز عینک فتوکرومیک

کسانی که از عینک استفاده می کنند می دانند که چگونه راه رفتن در بیرون زیر نور و آفتاب می تواند یک چالش باشد. بسیاری هنگام بیرون رفتن، عینک و عینک آفتابی خود را به همراه می برند و در صورت لزوم آن دو را با هم تعویض می کنند. با این حال، با لنزهای فتوکرومیک، نیازی نیست نگران این موضوع باشید زیرا آنها زیر نور خورشید تیره می شوند و وقتی در سایه هستید دوباره روشن می شوند. در ادامه این مطلب می توانید به طور کامل درباره عینک فتوکرومیک چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ بخوانید.

عینک فتوکرومیک چیست و برای چه کسانی مناسب است؟
اگر شما عینکی هستید حتما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه خوب بود عینکی داشتید که در بیرون از خانه افتابی بود و در خانه طبی.

یعنی به جای اینکه دو عینک داشته باشید یک عینک داشتید.

به نظر شما چه کار می‌توان کرد؟ یکی از گزینه‌های موجود در بازار، شیشه‌های فتوکرومیک است

شیشه عینک فتوکرومیک چست؟

اولین نوع فتوکرومیک در سال ۱۹۶۰ ساخته شد, که در این نوع عدسیها از تکنولوژی فیلمهای عسکبرداری( فتوگرافی) برای تغییر رنگ استفاده میکردند.

در فیلمهای عکسبرداری ملوکولهای نقره وجود داشت که به نور حساس بودند و با برخورد نور, ملوکولها شروع به حرکت و جنب و جوش میکردندکه باعث تغییر رنگ فیلم به تیره میشد.

عوارض عینک فتوکرومیک چیست؟

از عوارض عینک فتوکرومیک این است؛ که در داخل ماشین به اندازه کافی تیره نخواهد شد. زیرا شیشه جلوی خودرو، دارای محافظ UV است. این نوع عدسی ها در غیاب، اشعه ماورا بنفش شفاف خواهند بود. بنابراین در مکان هایی که، از نور مصنوعی روشن است، این عینک ها شفاف هستند. هنگام رانندگی این مسئله می‌تواند، چشم راننده را اذیت کند؛ البته بعضی ازبرندها، این مشکل را برطرف کرده اند. در برابر گرما، این عینک ها بسیار حساس هستند. همچنین در محیط گرم، عدسی های فتوکرومیک شکل آنتی رفلکس خود را از دست میدهند؛ که به اصطلاح, ترک می خورند. بنابراین قبل از خرید حتما در مورد، زمان تغییر رنگ عدسی عینک از عینک فروش سوال بپرسید.

مزایای عینک فتوکرومیک چیست؟
 

استفاده از این عینک ها بسیار آسان است. و نیاز به عینک در بیرون و داخل خانه نخواهید داشت و این عینک کار دو، عینک طبی و عینک آفتابی را به‌طور، همزمان انجام خواهد داد‌. این عینک چشم را در برابر اشعه های، مضر ماورابنفش محافظت می کند. با داشتن این عینک دیگر نگران، سلامت چشمان خود نباشید. همچنین با عینک طبی فتوکرومیک، در هزینه های خود صرفه جویی کنید. با خرید یک بار از این عینک فتوکرومیک، می‌توانید هم عینک آفتابی و هم عینک طبی داشته باشید. دو رنگ قهوه‌ای و خاکستری برای افرادی که دارای بیماری خاص چشمی، نیستند و فقط نور آنها را آزار می دهد، مناسب می باشد. همچنین افرادی که به نور حساسیت دارند، میتوانند از عدسی فتوکرومیک متوسط یا ضعیف استفاده کنند؛ تا از مقدار نور اضافی از چشم خود جلوگیری کنند.

سوالات رایج در مورد شیشه عینک طبی فتوکرومیک

همه‌ی عینک های فتوکرومیک ضد UV هستند؟
خیر این طور نیست. عینک فتوکرومیک و عینک آفتابی فقط خوب دیدن در آفتاب را تسهیل می‌کنند و نقش محافظتی برای چشم ایفا نمی‌کنند؛ مگر اینکه از فیلتر ضد اشعه UV برخوردار باشند. یعنی عینکی بخرید که مطمئن باشید ضد یو وی است.

چرا شیشه فتوکرومیک برای رانندگی مناسب نیست؟
شیشه فتوکرومیک در داخل ماشین به اندازه کافی تیره نمی‌شود زیرا شیشه جلوی خودرو یک لایه محافظ UV دارد.
شیشه فتوکرومیک هم در غیاب اشعه ماوراءبنفش شفاف است.
بنابراین در اغلب جاهایی که با نور مصنوعی روشن شده این عینک‌ها شفاف هستند. این مساله می‌تواند هنگام رانندگی چشم راننده را اذیت کند.

چقدر طول می‌کشد تا شیشه فتوکرومیک تیره یا روشن شود؟
در اکثر موارد تیره شدن عینک ظرف ۳۰ ثانیه صورت می‌گیرد، این در حالیست که روشن‌تر شدن عدسی ممکن است تا ۵ دقیقه به طول بیانجامد.

چه کسانی از عینک فتوکرومیک استفاده می‌کنند؟
آنها که چشم‌هایشان خیلی به نور حساس است. شیشه فتوکرومیک تا ۸۵ درصد نوری که در محیط است را مسدود می‌کند.