کارشناسی خودرو

 کارشناسی خودرو چیست؟


امروزه خرید و فروش خودرو بین مردم رواج زیادی دارد. بیشتر افرادی که قصد خرید خودرو اعم از خودرو دست دوم و یا حتی صفر کیلومتر را دارند، برای اطمینان از سلامت خودرو مورد نظر نیازمند کارشناسی خودرو هستند. بیشترین میزان درخواست افراد برای کارشناسی خودرو در خصوص خرید خودرو دست دوم است. خرید خودرو دست دوم بدون مشورت در مورد صحت و سلامت خودرو با یک فرد متخصص می تواند ضررهای مالی زیادی را برای شما داشته باشد.

منظور از کارشناسی خودرو بررسی کامل و صفر تا صد خودرو است. در کارشناسی خودرو رنگ و بدنه خودرو، قطعات تعویضی، وضعیت ترمز و فرمان، چکاپ کامل موتور و گیربکس، تست قطعات کامپیوتری و الکترونیکی، تست رانندگی، میزان کارکرد خودرو و سایر موارد لازم به منظور چک کردن سلامت و تعیین ارزش واقعی خودرو بررسی می شود.

در زمان خرید خودرو ممکن است خودرو دارای ظاهری مرتب و سالم باشد که در نگاه اول هیچ گونه ایرادی را نمی‌توان به آن گرفت. ولی همین خودرو به ظاهر سالم ممکن است ایرادات فراوان فنی و ... داشته باشد. برای مثال ممکن است کیلومتر ماشین تغییر داده شده باشد و شما هرگز متوجه آن نشوید. در چنین صورتی با کارشناسی خودرو می توانید از این موارد جلوگیری کنید.

از آنجایی که کارشناسی خودرو کار تخصصی است، افراد عادی دانش و مهارت لازم برای تشخیص ایرادات خودرو را ندارند. همچنین ابزارهای مورد نیاز برای کارشناسی گران قیمت هستند و خرید آنها برای عموم مردم به صرفه نیست. در نتیجه برای انجام این کار باید از متخصصین حوزه کارشناسی خودرو کمک گرفت.

Image for post
Image for post

در هنگام کارشناسی چه مواردی بررسی می گردد ؟


با بررسی صفر تا صد ماشین که شامل بررسی جزء به جزء بدنه با پیشرفته ترین دستگاه تست رنگ دیجیتال و همچنین با استفاده از تجربه و دانش حرفه ای خود بدنه خودرو، قسمت های فنی و آپشن ها را بررسی و به خودرو دیاگ می زنند و تمام خطاهای خودرو، همچنین کیلومتر خودرو را بررسی می کنند و در انتها از خودرو تست رانندگی می گیرند که تمامی قطعات فنی و بدنه خودرو بررسی شود.

آیا اتومبیل صفر هم نیاز به کارشناسی دارد؟


در جواب این سوال باید گفت، بله قطعا، متاسفانه قبل از تحویل دادن به مشتری در نمایندگی یا حمل و نقل مشکلاتی برای اتومبیل از نظر بدنه یا حتی فنی پیش می آید که نیاز هست قبل از تحویل اتومبیل مورد نظر کارشناسی شده تا خریدار متضرر و دچار مشکلات بعدی نشود.