امنیت شغلی کارگران به چه معناست؟

امنیت شغلی کارگران به معنی فراهم کردن بستری برای حفظ سلامت و ایمنی جسمی و روحی کارگر در محیط کار است. ایجاد امنیت در مشاغلی که انجام آن‌ها نیاز به کارگر دارد به عهده فردی است که آن شغل را راه‌اندازی کرده یا شخصی است که مدیریت آن کسب و کار به عهده او گذاشته شده است. برای برقراری امنیت شغلی ابتدا باید نیازهای کارگران را شناسایی کرد و بعد از دسته بندی نیازها، تلاش کرد که در هر زمینه‌ای بهترین وضعیت برای کارگر فراهم شده باشد. برای مثال کارگرانی که در یک شغل فعالیت می‌کنند ابتدا نیاز به امنیت مالی دارند. امنیت مالی برای کارگران به معنی مشخص بودن میزان حقوق و پرداخت به موقع آن است.

همچنین موضوع ایمنی نیز در امنیت شغلی برای کارگران اهمیت ویژه‌ای دارد. تمام مشاغلی که نحوه انجام آن‌ها به گونه‌ای است که احتمال به خطر افتادن امنیت فرد وجود دارد باید بستری امن از طریق بیمه و... را برای کارگران فراهم کنند.

 

ارتباط کارآفرینی با لزوم داشتن امنیت شغلی در کارگران

در میان انواع مشاغلی که در دنیای امروز وجود دارند و اشتغال در آن‌ها امکان‌پذیر است، کارآفرینی نقش پررنگ‌تری در ایجاد بستری امن و مطمئن برای فعالیت کارگران دارد. علت بالاتر بودن امنیت شغلی کارگران در کارآفرینی، امکان بررسی همه جانبه بعد از ارائه ایده است. در واقع از زمان ایده پردازی تا زمان اجرای ایده می‌توان موضوعات مختلفی که به ایده یا شغل مورد نظر مرتبط هستند را مورد بحث قرار داد. یکی از این موضوعات امنیت شغلی در نیروهای ساده و کارگر است که پیش از راه‌اندازی یک کسب و کار باید به آن توجه کرد. در زمینه ایجاد بستری امن برای فعالیت کارگران افراد زیادی در کشور ما فعالیت دارند که محمد احمدی اصل، به عنوان برترین کارآفرین ایرانی یکی از آن‌ها است.