طراحی سایت را چگونه انجام دهیم؟

طراحی وب چیست؟

مفهوم طراحی وب سایت چیست؟ اکثر افراد تصوری نسبتاً مشابه از این عبارت طراحی سایت در سر دارند، اما در ذهن هر یک از آنها بخشی از طراحی وب سایت برجسته تر است. اجزای مختلفی در طراحی سایت نقش دارند. مانند طراحی گرافیک وب سایت، برنامه نویسی و غیره. عده ای نوع معماری وب سایت یا همان نوع طبقه بندی و دسترسی به اطلاعات سایت را مهم می دانند و برخی دیگر سهولت استفاده از سایت را مهم می دانند. 

در واقع طراحی وب سایت را می توان ترکیبی از کتابداری، طراحی گرافیک، برنامه نویسی، شبکه، طراحی رابط کاربری و بسیاری موارد مختلف دیگر دانست. در واقع طراحی وب سایت دارای دامنه وسیع و چند بعدی است.

تعریف طراحی سایت

پنج حوزه اصلی در طراحی وب وجود دارد:

محتویات - این بخش حاوی اطلاعات و نحوه دسته بندی آنها است. طراحی سایت محتوای هر وب سایتی توسط یک ساختار رایج مانند HTML گسترش می یابد.

تجسم - این بخش از وب سایت معمولاً با HTML، CSS یا حتی فلش یا سایر عناصر گرافیکی ایجاد و گسترش می یابد. این جنبه یکی از واضح ترین بخش های هر وب سایت است، اما مهم ترین بخش نیست.

فناوری - درست است که محتوای وب سایت را می توان با HTML یا CSS گسترش داد، اما بدیهی است که می توان آن را با سایر زبان ها و استانداردهای برنامه نویسی وب نیز گسترش داد.

انتقال اطلاعات طراحی سایت - سرعت، قابلیت اطمینان و امنیت انتقال اطلاعات در بستر اینترنت بسیار مهم است و ارتباط مستقیمی با سخت افزار/نرم افزار و معماری شبکه دارد.

هدف طراحی سایت - دلیل وجود وب سایت. این سوال اغلب از منظر اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد و یکی از عناصر مهم در طراحی هر وب سایتی است. این مورد به صلاحدید مدیران سایت هدایت می شود.

همه طراحان وب سایت سعی می کنند وب سایت را با دقت طراحی کنند، اما فرآیند ایجاد یک وب سایت دشوار و تا حدودی پیچیده است. جزئیات زیادی در این شغل وجود دارد و در واقع این شغل نیاز به یک تیم چندتخصصی دارد. حتی اگر در طراحی بصری بسیار حرفه ای هستیم، اما از ساختار چیدمان اطلاعات در سایت چیزی نمی دانیم، مطمئن باشید که کاربران به هیچ وجه متوجه این خلاقیت زیبا نخواهند شد. با در نظر گرفتن این مشکل، طراحان و مدیران وب سایت بیشتر وقت خود را صرف شناسایی نیازها و خواسته های بازدیدکنندگان وب سایت می کنند.

در واقع، طراحی یک وب سایت خوب و کاربر پسند که بتواند در عرصه فعلی در اینترنت زنده بماند، کار ساده ای نیست.
وب سایت های امروزی عمدتاً از یک مدل برنامه نویسی شبکه ساخته شده اند که از یک سرور/سرور دو طرفه استفاده می کند.

آ. سمت سرور طراحی سایت - شامل سخت افزار و نرم افزار وب و همچنین عناصر مختلف برنامه است. این برنامه می تواند یک CGI ساده یا یک برنامه جاوا چند لایه پیچیده باشد.

ب سمت مشتری – سمت مشتری در واقع مرورگر وب و فناوری های مشابه است. در واقع نرم افزاری است که قادر به نمایش و تجزیه و تحلیل اطلاعات سمت سرور برای کاربران است. یکی از معروف ترین این نرم افزار اینترنت اکسپلورر است.

جی. شبکه - شبکه در واقع مجموعه ای از اتصالات مختلف است که برای تحویل وب سایت به کاربر مجهز شده اند.
درک کامل عناصر و جنبه های فنی محیط وب برای تبدیل شدن به یک طراح وب موفق از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع مختلف وب سایت ها
وب سایت های اطلاعاتی - این سایت ها معمولاً اطلاعاتی در مورد یک موضوع یا سازمان خاص در اختیار کاربران قرار می دهند. این سایت ها در واقع رایج ترین نوع سایت در اینترنت هستند.

• سایت های تراکنشی – طراحی سایت این نوع سایت ها در واقع برای هدایت تراکنش ها یا کارهای دیگر استفاده می شوند. سایت های تجارت الکترونیک در این دسته قرار می گیرند.
• سایت های اجتماعی جامعه - این سایت ها امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد ارتباط بین کاربران سایت را فراهم می کنند. از این سایت ها برای دوست یابی یا یافتن علایق مشترک نیز استفاده می شود.
• سایت های سرگرمی - این وب سایت ها بر روی بازی ها یا سرگرمی های دیگر تمرکز می کنند. این سایت ها ممکن است به سایت های اجتماعی نیز مرتبط باشند.
• سایت های تجاری – افراد یا سازمان ها برای کسب سود بیشتر این نوع سایت ها را ایجاد می کنند. این سایت ها معمولا خدمات طراحی سایت خود را از طریق تجارت الکترونیک به کاربران ارائه می دهند.
• سایت های دولتی – سازندگان این وب سایت ها سازمان های دولتی هستند و هدف آنها رفع نیازهای قانونی یا اجتماعی سازمان است.
• سایت های آموزشی – برخی از موسسات آموزشی وب سایت های آموزشی آنلاین را برای کار آسان تر ایجاد می کنند. طراحی سایت در این نوع وب سایت ها، آموزش یا آزمون ها به صورت آنلاین و از راه دور برگزار می شود.