7 مورد از مهمترین اصول طراحی سایت

Image for post
Image for post


چرا باید اصول طراحی سایت بیاموزیم؟ امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که اینترنت همه ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار داده است. همه افراد برای معرفی خود و کسب و کارشان به بسترهای مختلف آنلاین روی می آورند. یکی از بهترین انتخاب ها ایجاد وبسایت است. اگر علاقمند به حرفۀ طراحی سایت هستید و یا دوست دارید خودتان این طراحی را برای کسب و کارتان انجام دهید، لازم است برای بازدهی بهتر در این فضای رقابتی با اصول و معیارهایی آشنا شوید. این امر کمک می کند که یک سایت حرفه ای و باکیفیت راه اندازی کنید. در این پست قصد داریم شما را با این اصول و رویکردها آشنا کنیم. 


آموزش طراحی رابط کاربری:

 یکی از مهمترین اصول طراحی سایت تلاش برای ایجاد یک تجربه کاربری بهینه و راحت برای کاربران سایت است. باید بتوانید یک سایت زیبا و در عین حال ساده و کارآمد طراحی کنید. برای این منظور باید به منوها، دکمه ها، نوار پیمایش، فرم ها و تمام قسمت های سایت توجه نمایید.


آموزش تجربه کاربری: 

برای این که یک سایت به اهداف خود دسترسی پیدا کند، باید بتواند خود را با توجه به نیازهای کاربران و رفتارهای آن ها کارآمد کرده و استفاده از آن را بهینه نماید. به طور مثال سرعت بارگذاری صفحات سایت، طراحی ساختار سایت، تعیین رنگ ها و ارتباط مناسب بین بخش های مختلف سایت از جمله مواردی هستند که در رضایت کاربران موثر هستند. حس رضایتمندی می تواند شانس بازگشت به سایت در دفعات بعدی و موفقیت کسب و کارها را افزایش دهد.


انتخاب رنگ و فونت ها:  

در این انتخاب باید دو اصل نوع فعالیت سایت و هدف آن را با خوانایی و چشم نوازی فونت ها و رنگ ها درآمیزید. تا حد امکان رنگ برند را نیز در طراحی های خود استفاده کنید تا بیشتر در ذهن مخاطب ماندگار شوید.


بهینه سازی برای موتورهای جستجو: 

یکی از پایه ترین اصول طراحی سایت، سئو سایت است. پرداختن به این مهم با بهبود تجربه کاربری، رتبه آن را در نتایج جستجوی موتورهای جستجو بهبود می بخشد. پس طراحی باید به گونه ای باشد که ساختار سایت، سرعت بارگذاری صفحات، توضیحات متا و  کلمات کلیدی محتوا بهترین کارایی و کیفیت را به سایت بدهند.


طراحی واکنش گرا: 

 سایت طراحی شده باید در تمام دستگاه ها یعنی موبایل، لپ تاپ، تبلت و ... بدون بهم ریختگی در ظاهر قابل مشاهده باشد و تمامی بخش های آن قابل دسترسی باشند.


امنیت سایت: 

امنیت سایت برای حفظ داده ها و اطلاعات سایت و همچنین کسب اعتبار برای آن اهمیت می یابد.  به کارگیری ابزارهای امنیتی و استفاده از پروتکل های امنیتی و همچنین بروزرسانی سیستم مدیریت محتوا می تواند امنیت سایت را تامین کند.


توجه به خطاهای رایج سایت: 

یکی از اصول طراحی سایت که در بهبود تجربه کاربری بسیار موثر است، توجه به خطاهایی مانند خطای 404 است. خطاهای مختلف کارایی و کیفیت سایت را تحت تاثیر قرار می دهند و با افت رتبه سایت در نتایج جستجو، باعث کاهش ترافیک و کاهش نرخ تبدیل می شوند.


کلام آخر

ارائه یک سایت حرفه ای و کارامد به کاربران و کسب نتیجه حداکثری از این فضای بازاریابی رقابتی نیازمند رعایت یکسری قواعد و معیارهایی است که تحت عنوان اصول طراحی سایت شناخته می شوند. امیدواریم با مطالعه این پست با مهمترین رویکردها در این زمینه آشنا شده باشید.

منبع: سایت ساز زرین