علت سوختگی برگ فیکوس شرابی [دلایل + آموزش درمان]

علت سوختگی برگ فیکوس شرابی
علت سوختگی برگ فیکوس شرابی
علت سوختگی برگ فیکوس شرابی

آشنایی با مشکلات گیاهان آپارتمانی و روش‌های رفع و درمان گیاه کمک می‌کنند که مدت زمان بیشتری از زیبایی گیاه خود لذت ببرید. یکی از گیاهان پرطرفدار برای نگهداری در آپارتمان و خانه، فیکوس شرابی است و یکی از مشکلات رایج در این گیاه، سوختن برگ‌های فیکوس شرابی است. دلایل مختلفی را می‌توان به عنوان علت سوختگی برگ فیکوس شرابی مطرح کرد که در این مطلب قصد صحبت در مورد برخی از آن‌ها را داریم. آشنایی با این دلایل و تلاش برای جلوگیری از آن‌ها کمک می‌کند که گیاه شما مدت زمان بیشتری عمر کرده و خانه یا محل کار را زیبا کند.

علت سوختگی برگ فیکوس شرابی چیست؟

فیکوس شرابی برگ‌های پهن به رنگ شرابی و جذاب دارد. برگ‌های این مدل فیکوس نسبت به فیکوس سبز و دیگر اعضای خانواده نازک‌تر است که رنگ متفاوت آن در این موضوع بی‌تاثیر نیست. همین تفاوت بافت و رنگ برگ‌ها موجب شده که این نوع فیکوس نسبت به بعضی بیماری‌ها مستعدتر باشد که یکی از آن‌ها سوختن برگ‌ها است. زمانی که برگ‌های فیکوس شرابی می‌سوزند، برگ‌ها از کناره‌ها دچار تغییر رنگ و حالت می‌شوند. برگ‌هایی که دچار سوختگی می‌شوند، ضعیف‌تر شده و هر لحظه در معرض افتادن و ریزش قرار دارند. به علاوه سطح آن‌ها دچار لک شده و در مواردی بخش‌هایی از گیاه خشک هم می‌شوند.

علت سوختگی برگ فیکوس شرابی به صورت گفته شده، عمدتا نور زیاد است. فیکوس گیاهی نور دوست است و در صورتی که آن را در محلی با نور کافی خورشید قرار دهید، رشد بیشتر و بهتری خواهید داشت اما باید به این نکته دقت داشته باشید که نور دوست بودن این گیاه، گاهی‌اوقات باعث بروز مشکلاتی در آن می‌شود. به عبارت دیگر فیکوس به نور علاقه دارد اما نه هر نوع و میزان نوری. در صورتی که گلدان فیکوس شرابی خود را برای مدت زمان زیادی در معرض آفتاب و نور خورشید قرار دهید، قطعا برگ‌ها دچار سوختگی خواهند شد.

تاثیر آبیاری در سوختن برگ‌های فیکوس

تاثیر آبیاری بر افتادگی برگ فیکوس شرابی
تاثیر آبیاری بر افتادگی برگ فیکوس شرابی
تاثیر آبیاری بر افتادگی برگ فیکوس شرابی

یکی دیگر از مسائلی که می‌توان به عنوان علت سوختگی برگ فیکوس شرابی مطرح کرد، تاثیر آبیاری و تامین آب و رطوبت مورد نیاز گیاه به اشتباه است که باعث سوختگی برگ‌ها می‌شود. بسیاری از افراد برای تامین رطوبت کافی فیکوس و دیگر گیاهان آپارتمانی از مه یا غبارپاشی استفاده می‌کنند. قطرات آب ناشی از غبارپاشی در سطح برگ‌ها مانند ذره‌بین عمل می‌کنند و زمانی که گلدان خود را در معرض تابش نور خورشید قرار دهید، نور را در یک نقطه از برگ متمرکز کرده و این موضوع باعث سوختن برگ‌های فیکوس در آن نقطه می‌شود.

قرار دادن گلدان پشت پنجره

قرار دادن فیکوس پشت پنجره
قرار دادن فیکوس پشت پنجره
قرار دادن فیکوس پشت پنجره

نزدیک پنجره‌ها و جایی که تابش نور خورشید وجود داشته باشد، بهترین محل برای نگهداری بعد از خرید فیکوس در خانه است اما باید به این موضوع دقت داشته باشید که میزان تابش آفتاب به پنجره شما به چه صورت است. در این مورد حتی زاویه نور خورشید هم باید در نظر گرفته شود. در صورتی که تابش به سمت پنجره مستقیم و به صورت خطی صاف و بدون شکست باشد، حداکثر انرژی از نور خورشید دریافت می‌شود که ممکن است علت سوختگی برگ فیکوس شرابی باشد.

کوددهی و تقویت نامناسب گیاه

کوددهی نامناسب فیکوس شرابی
کوددهی نامناسب فیکوس شرابی
کوددهی نامناسب فیکوس شرابی

علت سوختگی برگ فیکوس شرابی در بعضی موارد عدم رسیدگی مناسب به گیاه و تقویت آن است. برگ‌های فیکوس باید تقویت شوند تا ماندگاری بالا و ظاهر سالمی داشته باشند. هر چقدر تقویت و رسیدگی به برگ‌های این گیاه دیرتر و کمتر انجام شود، نسبت به بروز مشکلات خاص مستعدتر می‌شوند. در مورد فیکوس شرابی هم تقویت گیاه از طریق کوددهی به موقع و با یک برنامه منظم کمک می‌کند که گیاه شما برگ‌های قوی‌تری داشته باشد و قوی‌تر بودن برگ‌ها هم تا حد زیادی مانع بروز مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی گیاه می‌شود.

درمان، قدم بعدی پس از کشف علت سوختگی برگ فیکوس شرابی

درمان افتادگی فیکوس شرابی
درمان افتادگی فیکوس شرابی
درمان افتادگی فیکوس شرابی

پس از کشف علت سوختگی برگ فیکوس شرابی، نوبت به درمان گیاه می‌رسد. به منظور درمان و رفع مشکل گلدان خود ابتدا باید هر کدام از موارد بالا را جداگانه در نظر بگیرید و سپس یکی یکی برای رفع مشکل گیاه خود اقدام کرده و در نهایت اقدامات  درمانی را تا پایان دوره درمان و رفع کامل مشکلات گیاه ادامه دهید. چند راهکاری درمانی پس از بررسی علت سوختگی برگ فیکوس شرابی عبارتند از:

تغییر محل نگهداری گلدان

در اولین قدم به منظور درمان آفتاب سوختگی گیاه فیکوس شرابی، محل نگهداری آن را تغییر دهید. دقت کنید که در تمام موارد و دلایل گفته شده به عنوان علت سوختگی برگ فیکوس شرابی، آفتاب و نور بیش از اندازه یا تابش غیراصولی دلیل اصلی آفتاب سوختگی عنوان شد، بنابراین با کنترل میزان تابش نور خورشید یا جهت آن می‌توانید به رفع این مشکل در گیاه خود کمک کنید.

ابتدا تمام پنجره‌ها و نقاط خانه که نور دریافت می‌کنند را بررسی کنید. در صورتی که موقعیت خانه شما جنوبی است، نزدیک پنجره‌ها بهترین محل برای فیکوس است اما در خانه‌های شمالی، نزدیک پنجره بیشترین میزان تابش و دریافت نور را دارد. در این خانه‌ها بهتر است گلدان را کمی نزدیک پنجره اما در محلی قرار دهید که نور با برخورد به اشیا به طور مستقیم به سمت گیاه نتابد.

جدا کردن برگ‌های سوخته

شاید برای شما خوشایند نباشد اما باید برگ‌های سوخته را جدا کنید تا گیاه جای کافی برای رشد برگ‌های جدید داشته باشد. به خصوص در صورتی که برگ‌ها بیش از اندازه سوخته باشند، جداسازی فوری آن‌ها اهمیت زیادی دارد. البته بعضی از برگ‌های سوخته می‌توانند به عنوان قلمه برگ استفاده شوند. این برگ‌ها کاملا سالم اما به دلیل عدم رعایت نکات نگهداری دچار لک شده‌اند.

کنترل مه پاشی

در مرحله بعد برای جلوگیری از سوختن برگ‌های فیکوس شرابی و درمان برگ‌های سوخته باید به مه پاشی و آبیاری گیاه خود دقت کنید. در تابستان بهتر است این کار را سمت عصر و زمانی که نور خورشید تابشی ندارد انجام دهید اما در زمستان محدودیت چندانی برای این کار نخواهید داشت و امکان انجام آن در هر ساعت از شبانه‌روز وجود دارد.

کوددهی

در نهایت، برای رفع مشکل گیاه و جلوگیری از بروز مجدد آن کوددهی گیاه خود را جدی بگیرید و این کار را به موقع و به میزان مناسب انجام دهید تا گیاه تقویت شده و برگ‌ها نسبت به تابش و... نیز مقاومت بهتری از خود نشان دهند.

مراجعه به متخصص

در نهایت جهت بررسی دقیق علت سوختگی برگ فیکوس شرابی و درمان این گیاه و خرید گیاهان آپارتمانی می‌توانید از راهنمایی پرورش‌دهندگان با تجربه استفاده کنید. در این زمینه همچنین امکان کمک گرفتن از کارشناسان ما در سارینالند هم وجود دارد.