چگونه کتاب خوان شویم؟ راهکارهایی ساده برای کتابخوان شدن

دنیای کتاب‌ها جایی است که می‌تواند ما را ساعت‌ها در خود غرق کند و از زندگی خودمان جدا سازد. شاید بسیاری از ما هم در طول زندگی بارها سعی کرده باشیم که کتاب و کتابخوانی را به برنامه روزمره زندگی خود اضافه کنیم؛ اما احتمالا در بیشتر موارد ناکام بوده‌ایم.

Image for post
Image for post

از سوی دیگر بیشتر ما علاقه داریم که فردی کتابخوان و اهل مطالعه باشیم، اما ساخت عادات جدید و علی‌الخصوص استمرار آن‎‌ها کاری‌ است نه‌چندان ساده. به همین دلیل در این مقاله به راهکار‌هایی در جهت کتابخوان شدن می‌پردازم که چون براساس اصول روانشناختی هستند، بر این باور هستم که می‌تواند کاربردی و مفید باشند.

7 راهکار ساده برای شروع کتابخوانی

کتاب و کتابخوانی بدون شک یکی از عوامل پیشرفت افراد و جوامع است. در این بخش به 7 راهکار برای کتابخوان شدن اشاره می‌کنم و توضیحاتی را از هر کدام ارائه می‌دهم. با من همراه باشید.

1. دلیلت را پیدا کن

Image for post
Image for post

مهم‌ترین مسئله‌ای که برای ساخت عادت کتابخوانی طولانی مدت به آن نیاز داریم، داشتن دلیل برای هدفمان است. چرا می‌خواهیم مطالعه کنیم؟ چرا برایمان اهمیت دارد؟ کتابخوان شدن چه سود و فایده‌ای دارد؟ سعی کنید به این مسئله فکر کنید و دلایلتان را بنویسید و یا با دوستی راجع به آن صحبت کنید؛ چراکه هر چه دلیل و هدفتان روشن‌تر باشد، این عادت بیشتر و بیشتر در شما نهادینه شده و تبدیل به عادتی همیشگی می‌شود.

2. کتاب های بیشتری را رها کن

یکی از دلایلی که ممکن است ما را از مطالعه زده کند این است که فکر می‌کنیم باید هر کتابی را که شروع می‌کنیم حتما به پایان برسانیم؛ حتی اگر سبک کتاب، داستان و یا قلم نویسنده را دوست نداریم. این باور صحیح نیست. شما می‌توانید هر کتابی را که به هر دلیلی دوست ندارید بدون عذاب وجدان رها کنید. حتی اگر آن کتاب شهرت جهانی دارد آن را کنار بگذارید و منتظر زمان مناسب برای مطالعه آن کتاب بمانید و تا آن زمان از کتب دیگر لذت ببرید.

3. به خلاصه کتاب ها اعتماد کن

Image for post
Image for post

کنار گذاشتن کتاب‌هایی که دوست نداریم کار درستی است، اما بهتر آن است که از ابتدا سراغشان نرویم. بهترین راه برای انتخاب یک کتاب این است که خلاصه آن را بخوانیم و در سایت‌های معرفی کتاب و یا صفحات مجازی از آن‌ها اطلاعاتی به دست آوریم و به نظرات کاربران توجه کنیم. در این صورت به خوبی با فضای کتاب و موضوع آن آشنا می‌شویم و می‌توانیم تصمیمی درست برای خرید و یا عدم خرید آن کتاب بگیریم و احتمال دوست داشتن کتاب توسط خودمان را بالا ببریم.

4. همراهی برای مطالعه پیدا کن

یکی دیگر از راه‌هایی که مطالعه را لذت بخش‌تر می‌کند، همخوانی با یک گروه یا حتی یک دوست کتابخوان است. سعی کنید با یکی از دوستانتان که اهل مطالعه است و یا تصمیم دارد عادت کتابخوانی را شروع کند، برنامه‌ای بچینید و همزمان خواندن کتابی مشابه را شروع کنید و در طول مطالعه با یکدیگر راجع به کتاب صحبت کنید و نظراتتان را به اشتراک بگذارید. این مسئله شما را تشویق به ادامه مطالعه و حفظ برنامه کتابخوانی می‌کند.

5. همیشه کتابی همراهت داشته باش

Image for post
Image for post

سعی کنید همیشه کتابی که مشغول مطالعه آن هستید را در دیدرس خود قرار دهید؛ مثلا روی میز کار یا داخل کیفی که می‌خواهید بیرون ببرید. شاید تصور کنید جز به هنگام خواب و یا هر زمانی که برای خود معین کرده‌اید، فرصتی برای مطالعه ندارید. اما پیشنهاد ما این است که همیشه کتابی همراه خود داشته باشید تا در اولین زمان بیکاری مطالعه را آغاز کنید. هرچند که فرصت شما کم باشد، اما همین مطالعات کوتاه روند ساخت عادت کتابخوانی را در شما سرعت می‌بخشد.

6. کتاب هایی که می خواهی را فهرست کن‌

حالا که تا به اینجای مقاله را دنبال کرده‌اید، مشخص است که تصمیم جدی برای کتابخوان شدن دارید. اما ممکن است برای سوال «چه می‌خواهی بخوانی؟» پاسخی نداشته باشید. سعی کنید در سایت‌های نقد کتاب و صفحات مجازی به دنبال کتاب‌هایی که فکر می‌کنید دوست خواهید داشت بگردید و برای خرید آن‌ها فهرستی تهیه کنید. داشتن فهرست و دانستن کتاب بعدی برای مطالعه، به کتابخوانی شما شوق و سرعت می‌دهد.

7. زمان مناسب را انتخاب کن

مورد آخر و مهمی که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم انتخاب زمان مناسب است. ساعت مطالعه روزانه خود را طوری تنظیم کنید که مشغله ذهنی و کاری کمتری داشته باشید؛ مثلا پیش از خواب و یا پس از بیدار شدن. اینکار به شما کمک می‌کند که در مطالعه خود وقفه کمتری بیندازید و در نتیجه تمرکز و علاقه بیشتری در کتابخوانی‌تان داشته باشید.

معرفی چند کتاب جذاب برای شروع کتابخوانی

در این بخش از مقاله به معرفی چند کتاب در ژانرهای مختلف می‌پردازم که موارد مناسبی برای شروع کتابخوانی هستند.

Image for post
Image for post

1. رمان بادبادک باز

 • نویسنده: خالد حسینی
 • سال انتشار: 2007
 • ترجمه: مهدی غبرایی
 • انتشارات: نیلوفر

2. رمان من پیش از تو

 • نویسنده: جوجو مویز
 • سال انتشار: 2012
 • ترجمه: مریم مفتاحی
 • انتشارات: آموت

3. رمان دنیای سوفی

 • نویسنده: یوستین گوردر
 • سال انتشار: 1991
 • ترجمه: حسن کامشاد
 • انتشارات: نیلوفر

4. رمان ملت عشق

 • نویسنده: الیف شافاک
 • سال انتشار: 2009
 • ترجمه: ارسلان فصیحی
 • انتشارات: ققنوس

5. کتاب در جستجوی معنا

 • نویسنده: ویکتور فرانکل
 • سال انتشار: 1946
 • ترجمه:  امیرحسین خداپرست و غزاله حجتی
 • انتشارات: کرگدن

 

جمع بندی؛ کتابخوانی را شروع کنید

یادتان نرود تا زمانی که از کتاب‌هایی که می‌خوانید چیزی یاد نگیرید، عادت مطالعه کردن شما به هیچ دردی نمی‌خورد. پس سعی کنید به جای اینکه مهمترین انگیزه شما از کتابخوانی پز دادن به دیگران باشد، به فکر یادگیری و استفاده از آموزه‌های جدید در زندگی خود باشید. آیا نکات گفته شده برایتان مفید بود؟ شما راهکار‌های دیگری می‌شناسید؟