چرا به یک کیبورد گیمینگ نیاز داریم؟ + معرفی بهترین ها

در چند سال اخیر، رفته رفته حضور گیم در دنیای تکنولوژی پررنگ تر شده و همواره شاهد همه گیر شدن بازی ها هستیم. پیشرفت روز افزون صنعت بازی، همچنان گیمر ها را به سمت حرفه ای بازی کردن می کشاند و این حرفه ای بازی کردن بدون استفاده از تجهیزات گیمینگ ممکن نخواهد بود.

Image for post
Image for post

شاید بتوان کیبورد های مخصوص بازی را مهم ترینِ این تجهیزات دانست؛ وسیله هایی دوست داشتنی و در عین حال کاربردی با نورپردازی های جذاب! اگر به صورت حرفه ای بازی می کنید بدون شک به دنبال بهترین کیبورد گیمینگ خواهید بود تا سطح بازی خود را چند لول ارتقا دهید.

چرا به یک کیبورد گیمینگ نیاز داریم؟

حتی اگر یک گیمر حرفه ای باشید، شاید قبل از خرید کیبورد گیمینگ، از خود بپرسید چرا به کیبورد گیمینگ نیاز داریم؟ بدون شک ویژگی های کیبورد های گیمینگ و تفاوت آن ها با کیبورد های معمولی، چیزی فراتر از فاکتور های ذکر شده است. اما آیا این تفاوت ها چیزی است که قیمت بالای کیبورد های گیمینگ را توجیه کند و آیا خرید کیبورد مخصوص بازی منطقی خواهد بود؟ در ادامه برخی از دلایل خرید کیبورد های مخصوص بازی را بیان می کنیم.

نورپردازی RGB، ویژگی که نمی توان نادیده اش گرفت

Image for post
Image for post

نورپردازی RGB به بخش جدا نشدنی تجهیزات مخصوص بازی، قطعات کامپیوتری حرفه ای و … تبدیل شده است. RGB تاثیری در کارایی بالای یک محصول ندارد و حتی کیبورد های گیمینگ ارزان قیمت نیز می توانند این ویژگی را داشته باشند. با این وجود نمی توان منکر زیبایی ظاهری و جلوه دهی آن به محیط شد. پنل های RGB استاندارد قادرند بیش از ۱۶ میلیون رنگ را به نمایش در بیاورند، این پنل ها به کمک نرم افزار های اختصاصی قابل ست شدن با دیگر تجهیزات RGB خواهند بود، همچنین حالت های نوردهی مختلف و پروفایل های متفاوتی برای آن ها در نظر گرفته می شود. نورپردازی RGB می تواند پیدا کردن مکان کلید ها، به خصوص در محیط های تاریک را به طرز قابل توجهی ساده تر کند.

کلیدهای قابل برنامه ریزی

تصور کنید در شروع بازی کانتر استرایک هستید و نیاز به خرید سریع اسلحه دارید. بهتر نبود اگر تمام کار های خرید را با یک دکمه انجام می دادید؟ برخی از بهترین کیبورد های مخصوص بازی موجود در بازار از کلید هایی با قابلیت برنامه ریزی بهره می برند. وجود این کلید ها می تواند بسیاری انجام بسیاری از فعالیت های مهم را در کوتاه ترین زمان ممکن تضمین کند. این دکمه ها را معمولا با m و شماره آن نمایش می دهند مثلا دکمه m1 یا m4.

کلید های مکانیکی

Image for post
Image for post

کلید های مکانیکی یکی دیگر از نام های پرکاربرد است که در هنگام انتخاب کیبورد مخصوص بازی، قطعا با آن مواجه شده اید. برخلاف کیبورد های معمولی، کیبورد های گیمینگ حرفه ای از کلید های برجسته استفاده می کنند که به صورت مکانیکی طراحی می شوند. کلید های مکانیکی ضربه پذیری بیشتری دارند و می توانند تا میلیون ها بار کلیک را دوام بیاورند. این کلید ها همچنین نیازی به فشرده شدن به صورت کامل ندارند، این ویژگی می تواند تاخیر در عملکرد را کاهش داده و عکس العملی سریع را در بازی ها رقم بزند.

ارگونومیک ویژه

یکی دیگر از دلایل خرید کیبورد مخصوص بازی را می توان طراحی های متفاوت و ارگونومیک این محصولات از نسبت به کیبورد های معمولی دانست. بهترین کیبورد های گیمینگ بازار از استراحتگاه مچ دست بهره می برند که بهترین زاویه را برای دسترسی به کلید های فراهم می کند. وجود استراحتگاه همچنین می تواند از خستگی مچ دست در استفاده های طولانی جلوگیری کند. 

معرفی بهترین کیبورد های گیمینگ بازار

به طور کلی چند نکته مهم برای انتخاب بهترین کیبورد گیمینگ وجود دارد؛ توجه به رنج قیمتی، نوع کلید ها و ضربه پذیری کلید ها. عموما اکثر کیبورد های مخصوص بازی کامپیوتر دارای نورپردازی RGB هستند اما می توان مدل هایی بدون نورپردازی نیز پیدا کرد. در هنگام انتخاب کیبورد های RGB دار، به سازگاری پنل نورپردازی با دیگر تجهیزات RGB خود اطمینان حاصل کنید. سیمی یا بی سیم بودن کیبورد های گیمینگ نیز می تواند مسئله مهمی برای برخی از کاربران باشد اما به طور کلی مدل های سیمی کارایی بالاتری دارند.

1- کیبورد گیمینگ ریزر BlackWidow V3 Pro 

Image for post
Image for post

مشخصات کیبورد گیمینگ RAZER BlackWidow V3 Pro:

نوع اتصال: سیمی، بلوتوث، دانگل

نورپردازی RGB: دارد

استراحتگاه مچ: دارد

میانگین عمر باتری: 192 ساعت

2- کیبورد گیمینگ کورسیر K100 RGB

Image for post
Image for post

مشخصات کیبورد گیمینگ CORSAIR K100:

نوع اتصال: سیمی

نورپردازی RGB: دارد

نوع سوئیچ ها: اپتیکال

استراحتگاه مچ: دارد

عمر کلید ها: 150 میلیون کلیک

3- کیبورد گیمینگ ایسوس ROG Claymore

Image for post
Image for post

مشخصات کیبورد ASUS ROG STRIX Claymore:

نوع اتصال: سیمی

نورپردازی RGB: دارد

نوع سوئیچ ها: اپتیکال

استراحتگاه مچ: دارد

عمر کلید ها: 150 میلیون کلیک

4- کیبورد گیمینگ استیل سریز Apex Pro

Image for post
Image for post

مشخصات کیبورد SteelSeries Apex Pro:

نوع اتصال: سیمی

نوع سوئیچ ها: مکانیکال

سرعت پاسخگویی: 5 میلی ثانیه

نورپردازی RGB: دارد

قابلیت Anti-ghosting: دارد

استراحتگاه مچ: دارد

5- کیبورد گیمینگ لاجیتک G910 Orion SPECTRUM

Image for post
Image for post

مشخصات کیبورد LOGITECH G910 Orion SPECTRUM:

نوع اتصال: سیمی

نوع سوئیچ ها: مکانیکال

کلید های اضافی: 9 کلید میانبر و 4 کلید مالتی مدیا

استند گوشی: دارد

نوع سوئیچ: ROMER-G

نورپردازی RGB: دارد

قابلیت Anti-ghosting: دارد

سخن پایانی

اگر گیمر نیستید و اطلاع زیادی از تجهیزات مخصوص بازی ندارید، شاید تا کنون تنها برتری کیبورد های گیمینگ را در نورپردازی چند رنگ تصور می کردید. بدون شک خرید کیبورد گیمینگ چیزی فراتر از یک پنل نورپردازی به شما ارائه می دهد و در بازی های ویدئویی می تواند نتیجه نهایی را به کلی عوض کند. کیبورد های مخصوص بازی در دسته بندی های مختلفی تولید می شوند و برای انتخاب گزینه مورد نظر، باید فاکتور هایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم را در نظر بگیرید.