دوزینگ پمپ ها چه کاری انجام می دهند؟

دوزینگ پمپ( پمپ تزریق) چیست و چه کاری انجام می دهند؟

دوز دقیق مواد شیمیایی بخش مهمی از فرآیند تولید در بسیاری از صنایع مختلف است. چه این یک فرآیند ناهموار مانند تصفیه لجن یا یک فرآیند دارویی استریل باشد، دوز کردن مقدار دقیق مواد شیمیایی مورد نیاز، با سرعت صحیح، برای اطمینان از ایمنی، قابلیت اطمینان و کارایی از کاربرد های پمپ تزریق می باشد. پمپ های تزریق(که گاهی اوقات به آنها پمپ اندازه‌گیری نیز گفته می‌شود) برای پمپ کردن مقدار بسیار دقیقی از مواد شیمیایی یا مواد به جریان آب، بخار یا گاز، با سرعت جریان کنترل‌شده و ثابت طراحی شده‌اند. .

آنها معمولاً اندازه کوچکی دارند و از فولاد ضد زنگ، پلاستیک مقاوم در برابر مواد شیمیایی، لاستیک یا ترکیبی از آنها ساخته می شوند. در حالی که طراحی خاص بر اساس مدل و ساخت متفاوت است، دوزینگ پمپ ها شامل یک مخزن یا محفظه برای نگه‌داشتن ماده دوز، یک خط دوز و یک انژکتور با دریچه پایه یک طرفه هستند.

دوزینگ پمپ ها یا توسط یک سیستم کنترل خارجی یا معمولاً توسط یک کنترل کننده پمپ داخلی کنترل می شوند. دوزینگ پمپ های هوشمند امروزی دارای یک درایو با تکنولوژی بالا و مکانیسم های تنظیم برای کنترل دوزهای پیچیده تر هستند.

Image for post
Image for post

دوزینگ پمپ ها کجا و چگونه استفاده می شود؟

دوزینگ پمپ ها کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارند. طراحی آنها با توجه به عملکردشان متفاوت است. با این حال، آنها معمولا برای یکی از دو عملکرد اصلی استفاده می شوند.

تزریق یک ماده شیمیایی یا ماده به منظور ایجاد یک واکنش شیمیایی یا فیزیکی. به عنوان مثال می توان به افزودن اسید به آب برای متعادل کردن PH یا افزودن محلولی برای کشتن باکتری ها در طول تصفیه آب اشاره کرد. برای افزودن دقیق یک ماده شیمیایی یا ماده به جریان سیال به منظور تولید محصولات. این به اطمینان از ثبات و کیفیت محصول کمک می کند.

صنایعی که از پمپ های تزریق استفاده می کنند شامل موارد زیر است.

1.     کشاورزی

2.     خودرو

3.     سوخت های زیستی / نفت

4.     شیمیایی

5.     ساختمان تجاری

6.     تصفیه آب آشامیدنی

7.     خوردنیها و آشامیدنیها

8.     تصفیه آب و فاضلاب بزرگ

9.     دریایی

10.      سازندگان فلزات و تجهیزات

11.        تصفیه آب شهری و صنعتی

12.     دارویی

13.     خمیر و کاغذ

14.      منسوجات

کاربردهای پمپ تزریق شامل موارد زیر است:

1.     آبیاری کشاورزی

2.     درمان بیولوژیکی

3.     تغذیه دیگ بخار

4.     درمان شیمیایی

5.     ضد عفونی و تنظیم pH

6.     تقطیر

7.     استری شدن

8.     فیلتراسیون

9.     لخته سازی و هوادهی

10.    فرآوری مواد غذایی

11.      لجن درمانی

12.      پایدارسازی

13.      حذف مواد

14.       شستشو و نظافت

15.       ضد عفونی آب

16.     تصفیه آب

 

دوزینگ پمپ  شیمیایی - بهترین انتخاب برای کاربردهای اندازه گیری دقیق

دوزینگ پمپ  که برای کنترل جریان روان و بدون ضربان طراحی و ساخته شده اند، بهترین انتخاب برای اطمینان از دقت بالا و تکرارپذیری هستند. اگر به دنبال پمپ‌هایی هستید که مناسب‌ترین پمپ‌ها برای کاربردهای کم جریان هستند، این نوع پمپ‌ها بهترین گزینه شما هستند زیرا می‌توانند ظرفیت حداقل دبی 0.68 LPH را تحمل کنند. حداکثر دبی که این پمپ ها می توانند تحمل کنند 500 LPH است. آنها می توانند فشار تا 24 بار را تحمل کنند. آنها همچنین بهترین انتخاب برای کاربردهای دوز دقیق هستند. پمپ‌های دوز شیمیایی هم وظایف دوز متناوب و مداوم و هم دوز متناسب محیط را تضمین می‌کنند. آنها برای انتقال مایعات تمیز و شفاف مناسب هستند.

 

Image for post
Image for post

نحوه نصب دوزینگ پمپ

از آنجایی که اجزای یک سیستم پمپ تزریق بسیار مهم هستند، نحوه تنظیم و نصب آنها نیز برای عملکرد صحیح همه مهم است. اولین چیزی که باید مطمئن شوید این است که همه اجزا هم با محصول در حال دوز و هم با خط تغذیه مبرد سازگار هستند. مواردی مانند خورندگی بالا، فشار بالا و دمای بالا نیاز به قطعات تخصصی برای آنها دارند تا هیچ گونه انفجار، ذوب یا خوردگی رخ ندهد.

هنگامی که همه چیز سازگار است، توصیه می شود مکان مناسبی را برای نصب انتخاب کنید. لازم به ذکر است که باید به گونه ای قرار گیرد که محصول به خوبی مخلوط شود و روی هیچ قسمت دیگری از خط لوله تأثیر نگذارد، یعنی اگر در جلوی شیر یا کنتور آب قرار گیرد، ممکن است این قطعات زودرس خورده شوند. به درستی نمی خواند یا رسوب یا لجن دارد.از طرف دیگر، این تجهیزات باید در نزدیکی منبع برق یا هوای فشرده قرار گیرد تا کار کند، به طور کلی برای جلوگیری از جمع شدن گرد و غبار و محافظت از اثرات مضر آب، گرد و غبار، خورشید یا گرما. اگرچه پمپ های تزریق می توانند محصولات خورنده بسیار قوی را تحمل کنند، ... آنها معمولاً ضد آب نیستند و محفظه آنها دارای رتبه IP نسبتاً پایینی است، بنابراین گاهی اوقات نیاز به محافظت در یک کابینت دارند. یا خانه برای به حداکثر رساندن عمر کاری.

برای آشنایی با مباحث دیگر دوزینگ پمپ و شناخت تمام محصولات دوزینگ پمپ می توانید از سایت زیر دیدن کنید: