دندانپزشک خانم در رشت

متخصص دندانپزشکی
برای افرادی که قصد مراجعه به یک دندانپزشک خانم رشت را دارند، بهتر است به کلینیک دکتر شمس مراجعه کنند تا مشکل آنها به طور قابل اعتماد و درست حل شود. فرد پس از گذراندن دوره عمومی دندانپزشکی و قبولی در آزمون وارد دوره تخصصی و پس از گذراندن دوره های علمی می شود. و تخصص خود را می گیرد و با قبولی در آزمون مجدد وارد مرحله تخصصی می شود.

همانطور که می دانید دندانپزشکی زیرشاخه هایی دارد که بسیاری از افراد با آن آشنایی ندارند و نمی دانند در صورت بروز عارضه به کدام متخصص دندانپزشکی مراجعه کنند.

انواع تخصص های دندانپزشکی عبارتند از:
متخصص ارتودنسی را ارتودنتیست می نامند.
متخصص کانال ریشه یا اندودنتیست
متخصص بیماری های دهان و دندان
متخصص پروتز و ایمپلنت دندان یا متخصص پروتز
متخصص دندانپزشکی کودکان
متخصص جراحی صورت، دهان و فک
متخصص رادیولوژی دهان و فک و صورت
متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
متخصص آسیب شناسی دهان و فک و صورت یا پاتولوژیست دهان و دندان
پس از گذراندن دوره تخصصی، هر فردی می تواند با قبولی در آزمون و پس از قبولی، دوره تخصصی خود را در رشته های فوق ادامه دهد. در ادامه مقاله به توضیح مختصری در مورد تخصص های فوق می پردازیم و مدت دوره های تخصصی دندانپزشکی را ذکر می کنیم.

 اگر برای انجام خدمات دندانپزشکی به دنبال یک دندانپزشکی نیروهای مسلح رشت هستید به کلینیک دندانپزشکی دکتر شمس مراجعه کنید.

متخصص ارتودنسی:
ارتودنسی یکی از درمان های دندانپزشکی است که فرد برای صاف کردن دندان های خود با پزشک ارتودنسی مشورت می کند.

پزشک متخصص ارتودنسی نیز می تواند با رعایت آموزش های تخصصی، درمان های ارتودنسی (ارتودنسی همراه با جراحی فک) را انجام دهد.

زمانی که فرد علاوه بر ناهنجاری های دندانی، مشکلات فک نیز داشته باشد، نیاز به درمان ارتوپدی دارد.

در این صورت پزشک متخصص ارتودنسی ابتدا دندان ها را با درمان ارتودنسی مرتب می کند سپس با جراحی فک عیوب فک را اصلاح می کند و با درمان ارتودنسی مجددا موقعیت دندان ها را تثبیت می کند.


ارتودنسی دندان چیست؟
در واقع ارتودنسی دندان شاخه ای از علم دندانپزشکی است که هدف آن صاف کردن دندان ها و همچنین اصلاح موقعیت دندان ها است.

در مواقعی که دندان های فرد هنگام بستن دهان روی هم قرار نمی گیرند و یا هنگام جویدن غذا با مشکل مواجه می شوند، می توانند این مشکل و بسیاری از مشکلات دیگر را پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی حل کنند.

پس از ارزیابی های لازم، متخصص ارتودنسی تعیین می کند که آیا فرد فقط به ارتودنسی دندان نیاز دارد یا جراحی اضافی فک. سپس با توجه به میزان ناهنجاری و نظر فرد، نوع دندان ارتودنسی را مشخص می کند و در نهایت مراحل درمان آغاز می شود.

متخصص کانال ریشه
باید گفت که متخصص ریشه یا اندودنتیست در درمان ریشه و استخراج اعصاب سخت تخصص دارد.

متخصص اندودنتیست همچنین می تواند دندان هایی را که به طور ناموفق احیا شده اند را احیا کند و درمان ریشه و غیره را انجام دهد. برای بیماران خاص و حساس قرار دادن ایمپلنت دندان نیز بر عهده جراح لثه است.

درباره درمان ریشه
آیا تا به حال این ضرب المثل را شنیده اید که می گویند دندانی که درد می کند باید کشیده شود؟ این مثال در زمانی مورد استفاده قرار گرفت که علم دندانپزشکی به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود.

امروزه به لطف پیشرفت علم و فناوری، افراد حتی می توانند عمر دندان های خود را افزایش دهند.

برخی از افراد به مرور زمان حساسیت شدید دندان های خود را احساس می کنند و یا به عبارتی با خوردن غذای سرد یا گرم با مراجعه به دندانپزشک و معاینه دندان ها و ریشه ها دچار کشیدن دندان یا علائمی از این دست می شوند. دندان مشخص می شود که آیا این عارضه به دلیل پوسیدگی ریشه است یا خیر.

اکثر مردم درمان ریشه را به عنوان عصب کشی می شناسند، اگر این درمان در صورتی انجام شود که پوسیدگی از مینای دندان و سپس از طریق عاج و به بافت داخل دندان که پالپ نامیده می شود، انجام شود. 

متخصص بیماری های دهان و دندان
یکی دیگر از تخصص های دندانپزشکی که قادر به تشخیص علائم و ناهنجاری های بافت نرم و سخت دهان و درمان آنها به بهترین شکل ممکن است، متخصص بیماری های دهان و دندان است.

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
دندانپزشک زیبایی می تواند طیف وسیعی از خدمات را به بیماران ارائه دهد، از جمله:

ترمیم پیشگیرانه و زیبایی دندان، ترمیم دندان های آسیب دیده، سفید کردن و ....

متخصص دندانپزشکی کودکان
دندانپزشک عمومی پس از گذراندن دوره تخصصی دندانپزشکی اطفال، پس از گذراندن دوره های آموزشی عملی و علمی می تواند دندان های کودکان را درمان کند.

دندانپزشک اطفال در زمینه روانشناسی کودک آموزش دیده است و به راحتی می تواند از عهده آن برآید

 

تفاوت بین بورسیه و تخصص چیست؟
باید گفت که بورسیه تحصیلی یک سال و نیم آموزش است که فرد می تواند در زمینه تخصصی خاص آن را دنبال کند.

این آموزش طبق مراحل مصوب وزارت بهداشت صورت می گیرد.

البته دوره تخصص با آزمون و قبولی در کنکور سراسری انجام می شود و طول دوره های تخصصی پزشکی حدود سه سال می باشد. دندانپزشکی تخصصی نیست.

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
کلیه خدماتی که به درمان و زیبایی دندان ها می پردازند، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی نامیده می شوند.

به بیان واضح تر، برخی از افراد به دلایلی دندان های خود را از دست داده اند و قصد دارند با مراجعه به دندانپزشک دندان های خود را درمان کنند تا از لبخندی زیبا لذت ببرند که در این صورت دندانپزشک از درمان ایمپلنت دندان استفاده می کند.

در برخی مواقع افراد با دندان درد همراه هستند و پس از معاینه دندانپزشک مشخص می شود که یک یا چند دندان آنها پوسیده است و در این صورت دندان های آنها درمان می شود.


کمیته تخصصی چیست؟
افرادی که متخصص دندانپزشکی هستند در معاینه کامل شرکت می کنند و پس از گذراندن بورد تخصصی خود، کسانی که بورد تخصصی دارند می توانند به عنوان استاد دانشگاه مشغول به کار شوند.