بهترین دندانساز

دندانپزشک کیست؟
دندانپزشکی یکی از مشاغل مرتبط با گروه علوم پزشکی است و دندانپزشک به شخصی گفته می شود که طبق دستور دندانپزشک و پس از قالب گیری دندان ها توسط وی، پروتز مناسبی را می سازد. بنابراین دندانپزشک حق پذیرش و معاینه بیمار، آزمایش پروتز، قالب گیری و مطابقت با رنگ دندان ها را ندارد.

برای انتخاب این حرفه، تحصیل در رشته تکنسین دندانپزشکی در دانشگاه و یا فراگیری تجربی این حرفه ضروری است. بهترین دندانساز دررشت با ارائه خدمات عالی در کلینیک دندانپزشکی دکتر شمس حضور دارد.

بدیهی است مجوز تاسیس لابراتوار دندانپزشکی فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی در رشته مورد نظر اعطا خواهد شد. بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی با دندانپزشکان و آزمایشگاه های دندانپزشکی همکاری می کنند.

انواع دندان مصنوعی
دندان های مصنوعی انواع مختلفی دارند مانند دندان های ثابت، متحرک، چینی و سیمی که هر کدام باید طبق نظر دندانپزشک استفاده شوند. استفاده از دندان مصنوعی مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

دندان مصنوعی کامل
این دندان برای افرادی مناسب است که هم در فک خود دندان از دست داده اند و هم افراد مسن معمولا از این روش استفاده می کنند.

پروتز جزئی
این نوع دندان برای افرادی استفاده می شود که تعدادی دندان از دست داده اند و می توان آنها را از دهان خارج کرد. به عبارت دیگر دندان ها روی پایه ایمپلنت یا بریج قرار نمی گیرند.

پروتزهای معمولی
این دندان مصنوعی پس از کشیدن دندان های طبیعی روی استخوان و لثه قرار می گیرد. استفاده از این دندان ها آسان است و در اولین بار به راحتی جا می گیرند. استفاده از این دندان ها بسیار رایج است و بسیاری از افراد این نوع را بر دیگران ترجیح می دهند. اگر به دنبال یک دندانپزشک خوب در رشت هستید به کلینیک دکتر شمس مراجعه کنید.

پروتزهای فوری
پروتزهای فوری بلافاصله پس از از دست دادن دندان های طبیعی استفاده می شوند و بیمار مجبور نیست منتظر بماند. همچنین استفاده از این دندان ها بسیار آسان است و فرد بدون هیچ مشکلی زودتر شروع به صحبت و غذا خوردن می کند.

البته ناگفته نماند که هر 6 ماه یکبار این دندان ها باید تعویض و ست جدیدی تهیه شود، زیرا درمان لثه و استخوان فک منجر به تغییر سایز می شود و دیگر سایز ندارند.

دندان مصنوعی دست ساز با ظاهری زیبا و طبیعی
دندان مصنوعی توسط بهترین دندانپزشکان ایران ساخته می شود به این صورت که پروتزها به جای دندان مصنوعی از پلاستیک ساخته می شوند. دندان ها و سرامیک های مصنوعی با ظاهر طبیعی از مواد پیشرفته ساخته خواهند شد. این دندان دست ساز بوده و کاملا شبیه دندان های طبیعی یک فرد است.

دندان مصنوعی زیبا و کاملا طبیعی به نظر می رسد، البته هزینه ساخت این دندان بیشتر از دندان های مصنوعی معمولی خواهد بود. به هر حال علم پیشرفت کرده است و مردم تمایل دارند از دندان های زیباتر استفاده کنند، بنابراین این دندان ها از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیستند. 

مراحل ساخت دندان مصنوعی
ساخت دندان مصنوعی در بهترین دندانپزشکی ایران در چند جلسه انجام می شود که در اولین جلسه دندانپزشک یا متخصص پروتز تشخیص می دهد که کدام دندان برای شما مناسب است. سپس مراحل با ساخت گچ گیری مخصوص و ارزیابی رابطه بین استخوان های فک و فضای بین آنها ادامه می یابد.

پس از آزمایش مدل ها، قالب ها و نمونه پلاستیکی در دهان بیمار، رنگ نهایی، اندازه و کنترل ها نیز مشخص می شود.

گچ گیری نهایی انجام می شود و در صورت نیاز به اصلاح، روی مدل نهایی اعمال می شود.

رها شدن پروتز
زمانی که دندان متحرک است و استخوان فک نمی تواند دندان مصنوعی را در جای خود نگه دارد، ممکن است نیاز به استفاده از فیکساتور دندان مصنوعی باشد. بهتر است در مورد استفاده از این ابزار با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ممکن است در شروع استفاده از دندان مصنوعی با نگهدارنده احساس بهتری داشته باشید. اگر دستورالعمل استفاده را به درستی دنبال کنید، استفاده از آن هیچ منعی ندارد. البته توصیه ما این است که از این روش برای مدت طولانی استفاده نکنید.

اگر در حین مسواک زدن دندان ها تثبیت کننده از پروتز خارج شد، باقی مانده مواد تثبیت کننده را با یک پارچه مرطوب از دهان خارج کنید.

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی
افراد می توانند در ابتدا و به توصیه دندانپزشک از تثبیت کننده استفاده کنند، زیرا تثبیت کننده به نگه داشتن و تثبیت دندان کمک می کند. همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس فرد در استفاده از دندان مصنوعی خواهد شد.

افرادی که دارای استخوان فک کوچک یا برآمدگی استخوانی در فک هستند، می توانند با این ابزار راحتتر از دندان مصنوعی استفاده کنند.

هر روز پروتز خود را بردارید و مسواک بزنید. اگر می خواهید دندان ها را استریل کنید، از آب جوش استفاده نکنید، زیرا آب جوش شکل دندان ها را تغییر می دهد.

در حالی که از دندان های خود استفاده نمی کنید، آنها را در مایع مخصوص برای تمیز کردن دندان مصنوعی قرار دهید.

هزینه دندان مصنوعی
خدمات بیمه درمانی معمولاً تمام یا بخشی از هزینه های دندانپزشکی را پوشش می دهد، بنابراین سعی کنید در این مورد از بیمه خود سوال کنید و اطلاعات دقیقی کسب کنید. به این ترتیب هزینه های شما کاهش می یابد.