بیاموزید چگونه باورهای خود را بسازید تا برای شما مفید باشد

باورها رفتار انسان را هدایت می‌کنند و اگر بخواهید رفتار خود را تغییر دهید، این باورها می‌توانند نقشِ محوری داشته باشند. از آن‌جا که باورهای شما در مورد خودتان، هرچند کم، گاهی از منطق یا حتی واقعیت دور هستند؛ ممکن است خیلی تلاش کنید تا آن ها را تغییر دهید و با باورهای قدرتمند جایگزین کنید.

باورها مانند یادداشت‌هایی است که ما برای ناخودآگاه خود می‌گذاریم.
باورها مانند یادداشت‌هایی است که ما برای ناخودآگاه خود می‌گذاریم.
باورها مانند یادداشت‌هایی است که ما برای ناخودآگاه خود می‌گذاریم.

آفرینش توانمندی

برای این کار می‌توانید با پیروی از مراحل زیر، در خود باورهای توانمندساز ایجاد کنید:

1 - اعتقاداتِ محدودکننده خود را شناسایی نموده و آن‌ها را به صورت کلمات بیان کنید. باورهایی مانند «من هرگز نویسنده‌ی خوبی نخواهم شد»، «چیزهای خوب هرگز برای من اتفاق نمی‌افتد» و « نمی‌توانم کسب‌و‌کار خودم را راه‌اندازی کنم و در آن موفق شوم»؛

2 - گام بعدی این است که یک باور قدیمی در مورد خود را شناسایی کنید که متوجه شده‌اید، دیگر در مورد شما درست نیست. مثلاً خود من، همیشه اعتقاد داشتم که هرگز قادر نخواهم بود در مقابل جمع کثیری صحبت کنم یا حتی نکته‌ای را بیان کنم که مورد قبول دیگران باشد. در حال حاضر اما، کاملاً برعکس شده است و مهارت‌های گفتاری و نوشتاری، جزو برترین ویژگی‌های من (از دید همکاران و خانواده) است! پس، به وضعیت خودتان و آن چه در مورد خودتان تصور می‌کردید که درست نبوده است، فکر کنید و آن را بنویسید. مطمئن هستم که شگفت زده خواهید شد.

3 - به عقیده‌ای فکر کنید که به اعتقاد شما کاملاً درست است و هرگز قادر به تغییر آن نخواهید بود. به طور مثال، من همیشه اعتقاد داشتم که هرگز نمی‌توانم آن قدر توانمند باشم که بتوانم دست به قلم (کیبورد!) شوم و برای دیگران بنویسم. اعتقاد محدودکننده شما چیست که معتقدید کاملاً درست است؟ آن را بنویسید.

4 - اکنون، به قسمتِ جذاب کار می‌رسید. یک باور محدودکننده را در نظر بگیرید که می‌خواهید با یک باور توانمندکننده جایگزین کنید. به عنوان مثال، «من لیاقت ندارم» یا «لیاقت موفقیت ندارم». حال، این اعتقاد بسیار آسیب‌زننده و محدودکننده را با این عنوان جایگزین کنید: «من لیاقت این را دارم که فرد موفقی باشم و استعداد و پشتکار زیادی برای کارم دارم. من لیاقت این را دارم که به عنوان یک فرد موفق در میان همکاران و خانواده‌ام شناخته شوم».

5 - اکنون، همه‌ی آن چه را که یادداشت کرده‌اید، نگاه کرده و از آن جدولی تهیه کنید. تمام عقاید محدودکننده‌ای را که از دید شما در مورد خودتان و شرایط شما کاملاً درست هستند، یادداشت کنید. ستونی برای باورهایی درست کنید که دوست دارید آن‌ها را جایگزین این اعتقادات محدودکننده نمایید. با آن باورهایی که قدیمی بودند، اما با گذشت زمان و تجربه، توانستید آن‌ها را تغییر دهید، ستون دیگری بسازید. آخرین ستون خود را با عنوان «باور جدید توانمندکننده» ایجاد کنید و آن را پررنگ و با رنگ دیگری مشخص کنید.

نکته مهم

حال که این جدول را ساختید، قبل از این که مأیوس شوید، بگذارید حقیقتی را بگویم. بله، من هم اولین بار که این کار را انجام دادم چنین صحنه را پیش روی خودم دیدم. ممکن است شما هم مثل من باورهای محدودکننده زیادی داشته باشید و ستون آن شلوغ و بسیار زیاد به نظر برسد؛ اما، مطمئن باشید این بسیاری از این باورها اصلاً درست نیستند و شما می‌توانید آن ها را با باورهای جدید و قدرتمندی جایگزین کنید، که شما را در مسیر موفقیت پیش می‌برد!

تجربه‌ی مشترکی که ما را به جلو هل داد!

شاید به دلیل جو موجود متوجه نشده باشید اما در همین شرایط تقریباً همه‌ی ما پیشرفتی را تجربه کرده‌ایم! به یک سال و اندی اخیر فکر کنید که باعث شده ما کل زندگی خود را تغییر دهیم، از این که چگونه کار کنیم تا آن که چگونه بقای خود را ادامه دهیم. کووید 19 بیماری وحشتناکی است و افراد بسیاری بر اثر آن درگذشتند؛ عزیزانی که هرگز نمی‌توانیم آن‌ها را برگردانیم. سال گذشته، سال تغییر زندگی و در بسیاری از موارد تغییر شغل نیز بوده است، اما نوع بشر زنده خواهد ماند. هم‌چنین، ما یک سری ابزار جدید برای کنار آمدن با این تجربه‌ی جدید به دست آورده‌ایم. پیشرفت اصلی ما این است که مجبور شدیم خیلی سریع یاد بگیریم تا کار، یادگیری و معاشرت خود را آنلاین انجام دهیم. ما یاد گرفتیم که اینترنت و زندگی آنلاین، با این که ممکن است در معرض انتشار موارد ناخوشایند باشد، اما برای همه ما پر از پتانسیل نیز هست و کمک می‌کند تا شروعی کاملاً جدید داشته و هنوز هم بتوانیم فردی موفق باشیم.