کاربرد آنتی اسکالانت در تصفیه آب

کاربرد آنتی اسکالانت در تصفیه آب

آب ورودی به سیستم  RO معمولاً حاوی مقداری املاح است. این املاح که شامل نمک‌های محلول در آب هستند به سبب عبور از غشاهای دستگاه اسمز معکوس به مرور زمان تجمیع یافته و رسوب می‌کنند. این رسوب‌گذاری به مرور موجب کاهش بازدهی غشاهای سیستم RO در از بین بردن  ذرات و جامدات محلول در آب می‌شود.

کاربرد آنتی اسکالانت در تصفیه آب در جهت رفع معضل رسوب‌گذاری فیلتر ممبران حیاتی است. بطور کلی ساختار شیمیایی آنتی اسکالانت به گونه‌ایی عمل می‌کند که مانع تجمیع یافتن رسوب بر روی سطح غشای ممبران می‌شود. لذا خرید آنتی اسکالانت مرغوب برای استفاده در سیستم تصفیه آب اسمز معکوس امری ضروری است. این ماده از ایجاد گرفتگی و شکل‌گیری رسوب در روزنه‌های میکرونی ممبران‌ها ممانعت به عمل می‌آورد. همچنین در سیستم شیرین‌سازی آب به روش تقطیر (MED) نیز این محصول مصرف می‌شود.

Image for post
Image for post

کاربرد آنتی اسکالانت در کدام تجهیزات تصفیه آب است؟

آنتی اسکالانت به دلیل داشتن عملکرد مطلوب، توانمندی استفاده در بسیاری از سیستم‌ها را دارد. کاربرد آنتی اسکالانت در تصفیه آب مربوط به تجهیزات تصفیه آب است. این تجهیزات عبارتند از:

در سیستم‌های برودتی و سرمایشی کاربرد دارد.

در سیستم‌های RO و UF با توانمندی بازدارندگی بالا بکار گرفته می‌شود.

در سیستم‌های حرارتی و دیگ‌های بخار استفاده می‌شود.

در سیستم‌های آب شیرین‌کن صنعتی و نیمه صنعتی از ارکان نگهداری دستگاه به‌شمار می‌آید.

در سیستم‌های برج‌های خنک‌کننده مصرف می‌شود.

در سیستم‌های آب‌ شیرین‌کن دریایی بکار می‌رود.

کاربرد آنتی اسکالانت با بهترین برندهای آنتی اسکالانت

Avista (آویستا)

محلول رسوب‌زدای این برند در ممانعت از شکل‌گیری رسوبات معدنی از قبیل سولفات کلسیم و کربنات کلسیم، سولفات باریم و ... بسیار خوب عمل می‌کند. از رسوب‌زدای برند آویستا در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس و میکروفیلتراسیون و همچنین اولترافیلتراسیون استفاده می‌کنند.

Flocon (فلوکن)

رسوب‌زدای این برند از پرمصرف‌ترین‌ها به‌شمار می‌آید. آنتی اسکالانت فلوکن توانایی بسیار زیادی در پیشگیری از تجمیع یافتن رسوب دارد. معمولا ممبران‌ها در مجاورت با محلول فلوکن از بازدهی بیشتری برخوردارند. این رسوب‌زدا جهت تمامی فیلترهای ممبران پلی آمیدی و سلولزی بکار گرفته می‌شود. دارا بودن استاندارد NSF از امتیازات برجسته برند فلوکن است.

Genesys (جنسیس)

محلول رسوب‌زدای این برند در همه دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون بکار گرفته می‌شود. از مزیت‌های محلول این برند ممانعت از هدر رفت انرژی و مواد شیمیایی تا حد بسیار زیاد است. رسوب‌زدای جنسیس نیز در حوزه تقاضا از متقاضیان زیادی برخوردار است.

Image for post
Image for post

کاربرد آنتی اسکالانت بر پایه ترکیبات ساختاری محلول

کاربرد آنتی اسکالانت در تصفیه آب به دلیل نوع ساختار آن است. بطور کلی این محلول‌های رسوب‌زدا بر اساس سه ماده ساخته می‌شوند. این سه ماده از مواد اصلی تولید آنها محسوب می‌شوند. این مواد به شرح زیر است:

1- بعضی از این محلول‌ها برپایه ارگانو فسفونات ساخته می‌شوند. از لحاظ پایداری نسبت به سایر محصولات مشابه در درصد بالاتری قرار دارند. متقابلاً از نظر قابلیت بازدارندگی مشابه با سایر گونه‌ها می‌باشند.

2- برخی دیگر از این محلول‌ها بر پایه پلی اکریل تولید می‌شوند. این گونه از محلول‌های رسوب‌زدا به سبب جرم مولکولی بالا توانمندی پراکنده‌سازی بسیار خوبی دارند.

3- اما نوع دیگر حاوی ماده شیمیایی سدیم هگزا متا فسفات هستند. در مقام مقایسه با انواع دیگر، از پایداری کمتری برخوردارند. بنابراین نسبت به سایر محلول‌ها بازار مصرف کوچک‌تری دارند.

مضرات آنتی اسکالانت

این محلول‌ها به سبب خاصیت اسیدی، توانایی ایجاد خوردگی را دارند. البته این عارضه به مقاومت دستگاه ارتباط مستقیم دارد. اگر سیستم مربوطه دارای متریال مرغوب باشد و تمامی فاکتورهای استاندارد در ساخت آن هزینه شده باشد جای نگرانی وجود ندارد. البته باید در نظر داشت آنتی اسکالانت نامرغوب نیز مضراتی دارد.

کاربرد آنتی اسکالانت در تصفیه آب به مرغوبیت آن بستگی دارد. محلول نامرغوب موجب گرفتگی روزنه‌های فیلتر ممبران می‌شود. لذا شکل‌گیری رسوب و گرفتگی روزنه‌ها از میزان دبی آب خروجی می‌کاهد. همچنین ممبران‌ها نیازمند شستشوی مکرر خواهند بود. همین عمل خود عاملی برای کاهش عمر مفید ممبران‌ها است.

در این بین محلول نامرغوب مشکل دیگری نیز ایجاد می‌کند. این مشکل افزایش حجم پساب است. همچنین آب جهت عبور از فیلتر ممبران محتاج قوه فشار بیشتری می‌شود. همین موضوع موجب می‌شود پمپ دستگاه با آمپر بالاتری کار کند. کار با آمپر فزاینده آسیب و استهلاک سیستم تصفیه را در پی دارد.

نحوه تزریق و کاربرد آنتی اسکالانت

به هنگام تزریق محلول آنتی اسکالانت بایستی از محل تزریق آن آگاه باشیم. محل مورد نظر در قسمت پیش‌تصفیه قرار دارد. این محل درست بعد از فیلتر شنی و کربنی و بطور صحیح‌تر پیش از فیلتر میکرونی قرار دارد. لذا مانع شکل‌گیری رسوب بر روی فیلتر میکرونی می‌شود.

میزان دوز تزریقی نیز 5PPM به ازای هر لیتر در شبانه روز است. میزان دوز تزریقی کاملاً باید رعایت شود. زیرا تزریق بیش از اندازه یا کمتر از میزان اعلام شده خود مضراتی در پی دارد. اغلب میزان استفاده از این محلول توسط شرکت تولید کننده در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

کاربرد آنتی اسکالانت و انواع آن

این محلول‌ها از لحاظ شکل ظاهری و میزان  PH همچنین ترکیبات ساختاری (مواد شیمیایی) با یکدیگر تفاوت دارند. از لحاظ ترکیبات ساختاری به دو دسته فسفونات و پلیمری دسته‌بندی می‌شوند.

1- آنتی اسکالانت‌هایی که ساختار فسفاته دارند از گروه عامل کربوکسیلیک اسید و فسفاته تشکیل شده‌اند. این نوع قوی‌ترین محلول رسوب‌زدا در ممانعت از تجمیع یافتن رسوب سولفات و کربنات است. متقابلاً توانایی پراکنده‌سازی کمی دارد.

توجه: اصطلاح پراکنده‌سازی به عمل ممانعت از انحلال و چسبندگی کلوئیدها اطلاق می‌گردد.

2- محلول‌های ساخته شده بر پایه پلیمر وزن مولکولی بالایی دارند. به سبب همین امتیاز از توانایی رسوب‌زدایی بالایی برخوردارند. معمولاً برای ایجاد مانع تجمیع یافتن رسوب در آب‌های بسیار سخت بکار گرفته می‌شوند.

3- محلول‌های دیگری نیز وجود دارند که PH آنها کمتر از 3 است. و محلول‌های اسیدی نامیده می‌شوند. این محلول‌ها در دستگاه‌هایی که انباشت آنها کربنات کلسیم است مصرف می‌شوند.

4- نوع دیگر ساختار قلیایی دارند. این نوع از محلول‌ها هنگامیکه TDS آب ورودی زیاد است مصرف می‌شوند. معمولا تاثیر شگفت‌انگیزی بر روی انباشت‌های سولفاته دارند.

5- آخرین نوع از محلول‌های رسوب‌زدا با نام خنثی شناخته می‌شوند. ساختار ترکیباتی این گونه از آنتی اسکالانت‌ها با تمامی سیستم‌ها سازگاری دارند.

تمامی آنتی اسکالانت‌های نامبرده شده به شکل مایع هستند. متعاقباً شکل پودری ضد رسوب نیز موجود است. عملکرد این نوع، ممانعت از انباشت رسوب در فیلترهای تصفیه آب است.

نتیجه ‌گیری

آنتی اسکالانت یک ماده افزودنی به آب ورودی (پیش‌تصفیه) در دستگاه‌های RO است. این محلول عامل موثری برای پیشگیری از پوسته شدن غشاها است. پیش از ورود آب به غشای اسمز معکوس دوز معینی از آن را به آب تزریق می‌کنند. مواد شیمیایی موجود در محلول یک مدت زمان تاخیری بین بی‌کربنات و کلسیم منیزیم شکل می‌دهند.

همین تاخیر ایجاد شده به آب اذن عبور از غشا را پیش از هرگونه واکنش شیمیایی که در آن رسوب شکل می‌گیرد می‌دهد. برای کاهش هزینه تعمیر و نگهداری از تجهیزات تصفیه آب می‎‌بایست از آنتی اسکالانت استفاده کرد. هلدینگ بازرگانی اسپوتا عرضه کننده مرغوب‌ترین آنتی اسکالانت با برندهای معتبر در سراسر ایران است.