آنچه در مورد زیلیکا Zilliqa  باید بدانید. 

ارز زیلیکا Zilliqa یک پروژه ارز دیجیتال است که هدف آن بهبود مشکلات بلاک چین است. زیلیکا (ZIL) آخرین نمونه از سرعت تغییر امور مالی با ارزهای دیجیتال است. هر ارز دیجیتالی که به بازار عرضه می‌شود ویژگی‌های متقاوتی ارائه می‌دهد که از این نظر آن را به یک پروژه منحصر به فرد تبدیل می‌کند. می‌توان زیلیکا zilliqa را انقلابی در صنعت دیفای دانست. در ادامه به معرفی کامل این رمز ارز، عملکرد شبکه مزایا و معایب پروژه می‌پردازیم.

Image for post
Image for post

 

زیلیکا چیست؟  

اگرچه بسیاری از ارزها به بازار پرطرفدار کریپتو هجوم آورده‌اند، اما یکی از پرطرفدارترین و برترین ارزهای دیجیتال بازار، رمز ارز زیلیکا (ZIL) یک توکن ERC20 است. این رمز ارز در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد. مدیر اجرایی Zilliqa، آقای Xinshu Dong و تیمش ایده درخشانی را برای راه اندازی این دارایی مطرح کردند. ایده او توسط گروه مشاوران و متخصصان الگوریتم بلاک چین که این رمزارز Zilliqa را عرضه کردند، حمایت شد.

 

مزایا و معایب ارز زیلیکا

هر پروژه‌ای که وارد بازار می‌شود مزایا و معایب مربوط به خودش را دارد که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید به خوبی‌ها و بدی‌های آن پی ببرید و ببینید که اصلا آیا ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر.

مزایا

 • پروژه Zilliqa از فناوری پیشرفته شاردینگ برای افزایش مقیاس پذیری استفاده می‌کند
 • معاملات سریع پردازش می شوند
 • زیلیکا از یک توافق PoW و BFT برای امنیت شبکه استفاده می‌کند
 • زیلیکا با استفاده از Scilla از استفاده از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده که به محبوبیت بیشتر پروژه کمک می‌کند.
 • زیلیکا یک تیم قوی برای توسعه دارد و فضای زیادی برای توسعه وجود دارد

معایب

 • اگرچه در تئوری محدودیتی برای تعداد تراکنش ها وجود ندارد اما در عمل محدودیتی در تعداد گره ها وجود دارد.
 • یکی از موانع اصلی در توسعه زیلیکا، گنجاندن قراردادهای هوشمند است، به ویژه به دلیل استفاده از فناوری شاردینگ.
 • Zilloqa تورینگ کامل نیست و نمی توان از آن برای ایجاد برنامه های کاربردی استفاده کرد

 

آیا ارز دیجیتال زیلیکا قابل استخراج است؟

Zilliqa از یک مکانیسم اجماع ترکیبی از اثبات کار (Proof of Work) و تحمل خطای بیزانسی (BFT) تشکیل شده است. در حالی که اثبات کار به طور فعال مانند استخراج سنتی استفاده نمی‌شود، هر گره باید با تکمیل هش PoW ایجاد شود.

این فرآیند شامل پاداش بلاک چین نیست، اما برای تعیین هویت گره استفاده می‌شود. بنابراین شبکه Zilliqa ماشین‌ها را مجبور می‌کند هویت خود را مشخص کنند و متعاقباً از هرگونه حمله احتمالی Sybil جلوگیری می‌کند. حملات Sybil شامل بازیگران بدی می‌شود که هویت‌های متعددی را ایجاد می‌کنند تا سعی کنند شبکه را تحت تأثیر قرار دهند.

هنگامی که هویت گره از طریق PoW اثبات شد، گره به یک شارد اختصاص داده می شود. شارد سپس از طریق BFT، اجماع را پیدا می کند. با مشاهده اینکه این اجماع بر نهایی بودن متکی است، باید حدود ۶۰۰ گره در یک شارد بر روی میکروبلاک توافق کنند وگرنه رد خواهد شد. هنگامی که میکروبلاک تأیید شد و به بلوک نهایی اضافه شد، تنها بلوکی است که می ‌واند به بلوک قبل از خود ارجاع دهد.

 

خرید ارز زیلیکا

استفاده از خدمات صرافی ارز دیجیتال آنلاین، بهترین راه برای خرید زیلیکا است. این صرافی‌ها در واقع سایت‌هایی روی اینترنت هستند و نیازی مراجعه حضوری، برای خرید نیست. صرافی‌ها از نظر کیفیت خدمات و قیمت خرید و فروش می‌توانند متفاوت باشند. قبل از ثبت‌نام در یک صرافی، با بررسی سایت و جستجو مطمئن شوید که معتبر است. قیمتی که جهت خرید به شما ارائه می کند بالاتتر از قیمت بازار نبوده و همچنین هزینه کارزمد یا فی معامله جهت خرید را حتما بررسی نماییید.

از جمله صرافی های معتبر ایرانی میتوان به صرافی نوبیتکس، پینگی، بیت پین و... اشاره کرد قبل از هرچیزی اطمینان حاصل کنید صرافی از این ارز پشتیبانی میکند سپس اقدام به خرید کنید . در بین صرافی های گفته شده صرافی پینگی با امکان مراجعه حضوری از این ارز پشتیبانی میکند  که به راحتی پس از روند ثبت نام و مراحل احراز هویت میتوانید اقدام به خرید این ارز کنید . این صرافی دارای کیف پول اختصاصی برای هر ارزیست بنابر این پس از خرید میتوانید در کیف پول خود صرافی نگهداری کنید در غیر این صورت میتوانید به کیف پولهایی که از زیلیکا پشتیبانی میکنند که در ادامه گفته شده انتقال دهید

 

چه کیف پول‌‌هایی از توکن‌ ZIL پشتیبانی می‌کنند؟

 • لجر
 • ترزور
 • تراست ولت
 • متامسک
 • مث ولت
 • اتمیک ولت

 

آینده ارز دیجیتال زیلیکا از دید تحلیلگران

 • Trading Beasts

Trading Beasts پیش‌بینی می‌کند قیمت ZIL تا پایان سال ۲۰۲۲ از مرز ۰٫۰۸۵ دلار عبور خواهد کرد.

 • Wallet Investor

با توجه به روند محافظه کارانه و رویکرد محتاطانه، به نظر می رسد سخت باشد که رمز ارز زیلیکا موقعیت خود را حفظ کند و قیمت ZIL ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ حدود ۰٫۱۳ دلار معامله شود. در پنج سال آینده قیمت ممکن است به طور متوسط به ۰٫۳۹۵ دلار افزایش یابد.

 

جع بندی

ارز زیلیکا یکی از بهترین پروژه‌ها با هدف حل مسئله مقیاس پذیری بلاک چین است. Zilliqa استیکینگ را در شبکه پیاده سازی کرده است که به انجام چندین تراکنش در ثانیه و همچنین با سرعت سریع کمک می پ‌کند. تیم Zilliqa به طور مداوم برای بهبود فرآیندها کار می کند. علاوه بر این، Zilliqa اولین راه حلی است، در حالی که بلاک چین های دیگر هنوز روی آن کار می‌کنند.