چگونه سایز درست عینک طبی را اندازه گیری کنیم؟

 

اعداد حک شده بر روی دسته عینک به مانند شناسنامه‌ای برای بهتر شناختن عینک عمل میکنند، تا فرشندگان با اصول دقیق‌تری راهنمایی بدهند و خریداران هم با توجه به اعداد مناسب ترین سایز عینک را برای خود انتخاب کنند.

اعداد حک شده روی دسته عینک چه معنایی میدهند؟

شاید این سوال برای اکثر افرادی که سالهاست عینک طبی استفاده می‌کنند، و حتی افرادی که فقط عینک آفتابی می‌زنند پیش آماده باشد که معنی اعداد و علائم روی دسته عینک چیست؟ و به چه منظوری این اعداد روی تمام عینک‌ها قرار دارند؟

بهتر است بدانید که برای خرید یک محصول، هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید و به اصطلاح از زیر و بم آن خبر داشته باشید، میتوانید به صورت کاملا اصولی و دقیق‌تر نسبت به خرید آن محصول هر چه که باشد اقدام کنید.

برای پاسخ به معنی اعداد بر روی دسته عینک طبی و آفتابی، ما مقاله‌ای آماده کرده‌ایم تا به صورت دقیق و مرحله به مرحله معنی و کاربرد این اعداد را برای شما همراهان گرامی توضیح دهیم.

Image for post
Image for post

چرا باید معنی اعداد روی دسته عینک را بدانید؟

بر روی دسته عینک در تمامی برند‌ها با مدل‌های مختلف اعداد و نشانه‌هایی وجود دارد که در بخش داخلی دسته حک شده و برای اغلب افراد نامفهوم هستند. بهتر است بدانید که این اعداد، هرکدام به ترتیب معرف قسمت‌های مختلف عینک هستند که با دانستن آنها می‌توانید مناسب‌ترین سایز عینک، برای صروت خود را انتخاب کنید.

اما به این نکته توجه داشته باشید که مدل‌های مختلف هر عینک، اعداد متفاوتی را نسبت به یکدیگر دارند، و در صورتی عینک می‌زنید و قصد خرید یک مدل جدید را دارید، این نکته را فرامو نکنید که نمی‌توانید به اعداد مدل عینک قبلی خود اکتفا کنید. به عنوان مثال: اندازه پل بینی، دسته عینک و طول و عرض عدسی در 2 مدل عینک مستطیلی و گرد، اعداد یکسانی ندارند.

دسته بندی عینک ها با توجه به اعداد روی دسته

عینک های طبی و عینک های آفتابی با توجه به اعدادی که بر روی قسمت داخلی دسته خود دارند، به 4 دسته تقسیم میشوند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

 1. Small: اولین دسته عینک‌ها با عرض  (فاصله بین دو دسته) 130 میلی‌متر هستند که برای صورت‌های کوچک و ظریف طراحی شده‌اند.
 2. Medium: اندازه دسته دوم عینک های آفتابی یا طبی با داشتن عرض بین 130 تا 135 میلی متر، برای صورت‌های متوسط مناسب هستند.
 3. Large: افرادی با صورت‌های بزرگ، باید به سراغ دسته سوم عینک‌ها بروند که فاصله بین دو دسته آنها به اندازه 135 تا 140 میلی متر است.
 4. XLarge: عینک های سایز بزرگی که در دسته چهارم هستند با عرض بالای 140 میلی متری که دارند برای افرادی با صورت‌های درشت و پهن تولید شده‌اند.

معنی اعداد حک شده بر روی دسته عینک

 اعداد مختلفی که هر کدام معرف یک بخش از اندازه یک عینک هستند، از مهم‌ترین نکاتی است که افراد عینکی یا کسانی که قصد خرید عینک دارند، بهتر است که نسبت به معانی این اعداد و مفهوم آنها آگاه شوند. زیرا با توجه به گستردگی فروشگاه‌های اینترنتی و برای خرید آنلاین عینک، دانستن این اعداد اهمیت ویژه‌‍ای پیدا میکند که برای اندازه‌گیری بخش‌های زیر استفاده میشوند:

 • عرض عدسی
 • ارتفاع عدسی
 • اندازه پل عینک
 • عرض فریم
 • طول دسته عینک
 • کد رنگ

فراموش نکنید که تمامی اعداد میلی‌متری هستند.

 1.  عرض عینک: عبارت است از فاصله دو لبه عینک از یکدیگر یا عریض‌ترین قسمت عینک. یعنی از محل اتصال دسته به فریم، تا نقطه مقابل آن، که میشود عریض ترین قسمت عینک.
 2.  اندازه پل: مهم ترین مسئله‌ای که در هنگام خرید عینک اهمیت زیادی دارد، دانستن اندازه پل یا عرض پل عینک است. پل، هم عینک را روی بینی قرار میدهد، و هم این که محل اتصال عدسی‌های عینک به یکدیگر است و تعیین کننده این است که عینک به خوبی روی صورت شما بنشیند یا فریم برای صورت شما کوچک یا بزرگ باشد.
 3.  طول دسته عینک: برای اندازه‌گیری دسته عینک بهتر است بدانید که اندازه دسته عینک از محل اتصال آن به فریم شروع شده، تا انتهای دسته ادامه دارد. برای گرفتن این اندازه، ابتدا از محل پیچ دسته به فریم را تا قسمت خمیدگی دسته که بر روی گوش قرار میگیرد را اندازه‌گیری کرده و سپس از محل خمیدگی، تا انتهای دسته را اندازه بگیرید و جمع اعداد به دست آمده، اندازه دقیق دسته را به شما میگوید.
 4.  عرض عدسی: عرض عدسی عینک، یعنی هماهنگی هرچه بیشتر مکان مردمک چشم با عدسی. برای به دست آوردن این مقدار بهتر است عریض‌ترین قسمت عدسی را اندازه گیری کنید. این مقدار (eye size) یا اندازه چشم نیز نامیده میشود.
 5.  ارتفاع عدسی: ارتفاع عدسی عینک اهمیت خود را در نسخه‌های پزشکی، عدسی‌های دو کانونی، دودید یا عدسی‌های تدریجی نشان میدهد. برای به دست آوردن این اندازه باید درازترین قسمت عدسی را اندازه گیری کنید.

 توصیف اعداد روی دسته عینک

اعداد حک شده در قسمت داخلی عینک خود را مشاهده کنید، به عنوان مثال اگر این اعداد 55 – 18 – 140 باشند، نحوه توصیف آن‌ها به روش زیر است:

 • 140 میلی متر: برای نشان دادن اندازه کلی دسته به کار میرود و اندازه‌های آن، اعدادی در بین 110 تا 150 میلی متر متغیر است.
 • 18 میلی متر: نشان دهنده پهنای پل عینک است و اعداد این قسمت بین 14 تا 24 میلی متر متغیر هستند.
 • 55 میلی متر: این قسمت همیشه با عددهای دو رقمی نشان داده میشود و برای نمایش پهنای لنز کاربرد دارد. اعداد این قسمت در بین 40 تا 62 میلی متر متغیر است.
Image for post
Image for post

اگر دسته عینک عدد نداشت چه کار کنیم؟

اعداد حک شده‌ی داخل دسته یا فریم عینک ممکن است ریز و ناخوانا باشند یا این که به مرور زمان پاک شده باشند و نتوانید به درستی اندازه عینک مورد استفاده خود را به دست آورید. اما نگران نباشید، زیرا با یک خط کش یا متر میتوانید با توجه به اندازه‌های گفته شده و این که کدام قسمت‌های عینک را اندازه بگیرید، نسبت به اندازه‌گیری عینک اقدام کنید.

برای درک بهتر بهتر است با توجه به معرفی قسمت‌های مهم فریم عینک برای اندازه گیری، پهنای پل عینک، عرض عدسی و اندازه دسته‌ها را با خط کش اندازه گیری کنید و در ادامه برای تطبیق این اندازه ها با صورت خود، میتوانید با استفاده از متر، صروت خود را نیز اندازه گیری کنید که در زیر به آن اشاره میشود:

برای اندازه گیری صورت، مقبل آینه بایستید و متر را روبه روی چشم ها بگیرید و از گوش راست تا گوش چپ را اندازه گیری کنید و سپس اندازه های به دست آمده را با جدول زیر تطبیق دهید و بهترین سایز عینک را مناسب با صورت خود انتخاب کنید.

 اندازه صورت 

 اندازه فریم عینک 

 115 میلی متر

 49 میلی متر

 126 میلی متر

 52 میلی متر

 131 میلی متر

 53 میلی متر

 136 میلی متر

 55 میلی متر

 141 میلی متر

 57 میلی متر

 147 میلی متر

 58 میلی متر

 152 میلی متر

 61 میلی متر

سخن پایانی

با توجه به اهمیت دانستن اندازه های عینک در هنگام خرید بهتر است بدانید که انتخاب بهترین سایز مناسب برای صورت خود هم در زیبایی چهره شما تاثیر فراوانی دارد و هم این که اهمیت وسعت دید به اطراف، با توجه به هماهنگی اندازه عدسی با مردم چشمان شما به دست میاید.

همینطور با توجه به مدت زمانی که برای خرید عینک صرف میکنید و همینطور مبلغی که پرداهت میکنید، شناختن اعداد روی دسته عینک به شما اعتماد به نفس بیشتری برای خرید عینک داده که باعث میشود با دقت بیشتری نیز نسبت به خرید عینک طبی یا افتابی اقدام کنید.

نویسنده: پوریا زنگیشه

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب عینک مناسب با فرم صورت

منبع