راویز سقف چیست؟

راویز یا رابیتس سقف انواع مختلف دارد از مشهور ترین آنها گچ است. که شامل رابیتس گالوانیزه و گچ کاری روی آن است. که معمولا در معماری ها استفاده می شود .

راویز سقف و گچ چه مزایا و معایبی دارد؟
مزایا:دسترسی راحت به مصالح- اجرای طرح های متنوع- داشتن سرعت بالا.

معایب: نسبت به سقف کناف وزن سنگین تری دارد – مصرف زیاد گچ – خورد شدن و ترک خوردگی گچ ها و حق الزحمه زیاد گچ کاری

اجرای راویز سقف:
۱- میلگردآویز:متصل کننده ی راویز سقف  به سقف اصلی است.

به ۲صورت انجام می‌شود:
۱- جوشی: به وسیله جوش به سقف اصلی متصل می شود.
۲- دفنی: باید در هنگام ساخت سقف اصلی اجرا شود.

Image for post
Image for post

رابیتس کاری یا راویز سقف

رابیتس کاری و رابیتس‌بندی متخصصان زیادی درزمینهٔ ساخت‌وساز دارد. رابیتس کاری یا راویز سقف به‌عنوان یکی از متداول‌ترین انواع سقف‌های کاذب، یک ورق فولادی مشبک است که در سقف‌های کاذب، گچ کاری و گچ‌بری برای پوشش بتن و تیرچه، اتصال سطح دیوارها و ایجاد بستر مناسب برای خدمات نصب استفاده می‌شود.

 

قیمت رابیتس کاری و رابیتس‌بندی چگونه تعیین می‌شود؟

هنگام انجام کارهای رابیتس کاری و رابیتس‌بندی، هزینه‌هایی مانند جوشکاری، میلگرد و نصب محاسبه می‌شود. مدت‌زمان بهره‌برداری از شبکه رابیتس و کار پروژه شبکه رابیتس به‌طور متوسط 10 روز کاری است.

البته بسته به طراحی و اندازه فضا، زمان اجرای پروژه می‌تواند کم‌وبیش باشد. به‌عنوان‌مثال، زمان اجرای یک رابیتس کاری سقف ساده بسیار متفاوت از رابیتس ستونی، راویز سقف آشپزخانه یا راویز سقف پذیرایی است. بخشی از وقت کاربر روی پروژه‌های داستانی نیز به خشک‌کردن متر یال و نقاشی و طراحی مواد اختصاص دارد.

 

قیمت هر مترمربع رابیتس کاری

قیمت رابیتس کاری با توجه به‌اندازه آن و برحسب مترمربع محاسبه می‌شود. شاید مهم‌ترین عامل در محاسبه قیمت راویز سقف‌ها نرخ روز میلگرد رابیتس کاری باشد. علاوه بر قیمت میلگرد، هزینه میلگرد و قیمت گچ کاری نیز بر هزینه پروژه تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، اجرای پروژه شامل پرداخت نیروی کار رابیتس کاری نیز هست.

به‌طورکلی، قیمت کارهای رابیتس کاری و رابیتس‌بندی با توجه به مواد استفاده‌شده مانند رابیتس، گوشه‌های زاویه‌دار و گچ و همچنین تعیین هزینه نصب، جوشکاری، گچ، طراحی و … مشخص می‌شود.

هزینه هر مترمربع رابیتس کاری نیز بسته به برند، کیفیت و قیمت مواد اولیه متفاوت خواهد بود. همچنین، ازآنجاکه آرماتور به‌صورت دستی در رابیتس ها قرار می‌گیرد، ظرافت و دقت اتصال‌دهنده هنگام اجرای پروژه (به‌ویژه سقف) بسیار مهم است؛ بنابراین تجربه بیشتر و سوابق تخصصی نیز می‌تواند هزینه مشاور شغلی را افزایش دهد.