لنز

-دیافراگم 7 تیغه ای در برابر دیافراگم 5 تیغه ای که باعث می شود لنز کانن EF 50mm STM Canon به علت تیغه های دیافراگم بیشتر، بوکه های فوق العاده تری را ایجاد کند. لنز کانن -لنز فلزی در برابر لنز پلاستیکی که باعث می شود مقاومت لنز کانن EF 50mm STM Canon در برابر شکستگی بسیار بیشتر باشد.

 

-پوشش Super Spectra. پوششی که باعث می شود المانهای لنز نور کمتری را از خود بازتاب بدهند و بازتاب کمتر باعث می شود که فلر در تصویر به پایین ترین حد خود برسد. تاثیر دیگری که این پوشش می گذارد، بالا بردن کنتراست و افزایش شارپنس عکس می شود.

 

-رینگ فوکوس دستی بهبود قابل توجهی پیدا کرده است

 

-موتور STM در مقابل موتور Micro که باعث شده لنز کانن EF 50mm STM Canon کم صداتر و سریع تر عمل کند.

 

-فوکوس دستی همیشگی یا (FTM=Full Time Manual) در زمانی که شاتر نیمه فشار داده شود.

 

-حداقل فاصله فوکوس یا MFD 350 میلی متری در برابر MFD 450 میلی متری که اختلاف 10 سانتی متری این دو فاصله باعث می شود محدودیت کمتری در عکاسی از سوژه های نزدیک داشته باشید.

 

-حداکثر بزرگنمایی (MM=Maximum Magnification)، به مقدار 0.21 برابر در مقابل 0.15 برابر.

 

-سایز فیلتر 49 میلی متری در برابر سایز فیلتر 52 میلی متری.

 

-حداکثر دیافراگم f/22 در برابر حداکثر دیافراگم f/16 که محدودیت شما را در انتخاب دیافراگم مناسب کم می کند.

 

-مانت bayonet در برابر مانت پیچی یا threaded.

 

مانت bayonet، مکانیزمی است که چفت و بست از نوع نری و مادگی می باشد. یک طرف آن دارای زبانه می باشد و طرف دیگر L مانند است که در زبانه قفل می شود. در دوربین های اس ال آر استفاده از این مکانیزم در گیره اتصال بین دوربین و لنز باعث شده تا عملیات تعویض لنز بسیار سریع انجام شود.

 

همچنین این مکانیزم باعث شده اتصالات بین دوربین و لنز که از نوع مکانیکی و یا از نوع الکتریکی هستند، به شکلی بسیار دقیق با همدیگر چفت شوند و در بهترین حالت تراز نسبت به هم قرار گیرند.

زمانی که می خواهید یک لنز را برای یک استفاده ی خاص به کار ببرید، فاصله ی کانونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا فاصله ی کانونی، زاویه ی دید را تعیین می کند. خوشبختانه برای لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM کاربردهای بسیار زیادی وجود دارد. این لنز در عکاسی پرتره، مد، عروسی، مستند، ورزشی، معماری، طبیعت، پانوراما و حتی در عکاسی های استودیویی از جمله عکاسی از محصولات میز به کار برده می شود.

 

بر روی یک بدنه ی فول فریم، فاصله ی کانونی 50 میلی متری تقریبا معادل تصویری است که چشم انسان به صورت طبیعی می بیند. کانن و نیکون هر دو دارای چهار لنز 50 میلی متری هستند که این موضوع محبوبیت این فاصله ی کانونی طبیعی را در بین عکاسان نشان می دهد.

 

لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM با f/1.8 ، ددیافراگم باز فوق العاده ای دارد و با عمق میدانی که وضوح کمی ایجاد می کند، می تواند پس زمینه را تار کند تا سوژه اصلی به خوبی نشان داده شود. نمودار MTF لنز کانن EF 50mm STM Canon مشابه لنز Canon EF 50mm f/1.8 II است. این موضوع به این دلیل است که اپتیک این دو لنز یکسان است.

 

تابع انتقال تغییرات یا Modulation Transfer Function)MTF): قدرت لنز در تفکیک جزئیات سوژه می باشد که هر قدر بالاتر باشد، می تواند فرکانس فاصله ای یا Spatial frequency بیشتری را تحمل نموده، جزئیات سوژه را به صورت مجزاتر بازسازی کند و در نتیجه وضوح تصویر بالاتری ارائه دهد. در خصوص لنز مقایسه وضعیت پرتوهای خروجی از لنز با پرتوهای ورودی به آن نشانگر MTF لنز است.

 

یکی از دلایلی که لنزهای پرایم نسبت به لنزهای زوم ترجیح داده می شوند، بازتر بودن روزنه دیافراگم در این لنزها می باشد. ولی اگر هدف شما شارپ بودن باشد، همیشه نباید از بارترین روزنه دیافراگم استفاده کنید.

 

لنز کانن EF 50mm STM Canon در f/1.8 با حالت محوی که ایجاد می کند، تصویر هنرمندانه ای ایجاد می کند. اما این شارپ ترین تصویر این لنز نیست. در f/2.8 تصویر در مرکز و گوشه ها از شارپنس بهتری برخوردار است و در f/4 گوشه ها کمی تخت می شوند و در f/8 و f/11 گوشه ها عالی به نظر می رسند. در f/16 به علت شکست نور یا Diffraction، شارپنس افت قابل توجهی پیدا می کند و در f/22 تصویر کاملا تخت می شود.

 

معمولا در بازترین روزنه دیافراگم باعث تاریک شدن گوشه ها یا Vignetting اتفاق می افتد. درلنز Canon EF 50mm f/1.8 STM بر روی دوربین فول فریم در f/1.8 گوشه ها یک و نیم استاپ نوری تاریک تر از بقیه اجزای تصویر است. در f/2.8 مقدار تاریک شدن گوشه ها کمتر می شود و به حدود نیم استاپ نوری می رسد. این مقدار در f/4 از بین می رود. در دوربین های DSLR با فرمت ASP-C تاریک شدن گوشه ها حتی در f/1.8 بسیار ناچیز است.

 

در بازترین روزنه ی دیافراگم در لنز کانن EF 50mm STM Canon گوشه های قاب تصویر فلر ایجاد می شود. این موضوع در f/5.6 و بعد از آن متوقف می شود. در f/1.8 در لنز کانن EF 50mm STM Canon کمای قوی ای در تصویر مشاهده می شود و در f/4 کما به آرامی کاهش می یابد.

 

کما یا Coma، گونه ای از ابیراهی است که باهث می شود تا نقاط موجود در تصویر به شکل قطره و یا ستاره، در گوشه های کادر تبدیل شوند. با کاهش سرعت لنز (بسته تر نمودن دریچه ی دیافراگم) می توان از شدت این پدیده کاست.

 

مقدار کمی اعوجاج استوانه ای در لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM قابل مشاهده است. این اتفاق زمانی می افتد که یک خط مستقیم در نزدیکی و یا موازی با یک لبه تصویر قرار می گیرد.

در حالی که کیفیت تصویری که این لنز ارائه می دهد، ممکن است به عنوان رویایی توصیف شود. اما بوکه آن واجد شرایط بوکه خامه ای نیست. در لنز Canon EF 50mm f/1.8 II  که از دیافراگم 5 تیغه ای بهره می برد، بوکه های آن از اشکال پنج ضلعی تشکیل می شدند. دیافراگم 7 تیغه ای لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM دو وجه اضافه تر دارد و نتایج بوکه ی آن نزدیک تر به شکل دایره و بسیار بهتر از لنز کانن EF 50mm STM Canon است.

 

در لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM فوکوس دستی همیشگی زمانی قابل استفاده است که دکمه ی شاتر به حالت نیمه فشار داده شود. امکان نشان دادن عمق میدان در ویزور با فشردن دکمه ی پیش نمایش عمق میدان در این لنز وجود ندارد.

 

در هنگام فوکوس خودکار لنز کانن EF 50mm STM Canon صدای بسیار کمتری نسبت به لنز Canon EF 50mm f/1.8 II  تولید می کند. همچنین  این لنز بسیار نرم می باشد.

 

حداقل فاصله ی فوکوس یا MFD در لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM 350 میلی متر است که این فاصله نزدیک ترین فاصله به لنزهای می باشد. حداکثر بزرگنمایی لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM،0.21  برابر می باشد که برای کاهش حداقل فاصله ی وضوح می توانید از لوله های افزاینده یا Extension tubes استفاده کنید.

 

Canon EF 12mm Extension Tube II برای بزرگنمایی 0.24x-0.45x و Canon EF 25mm Extension Tube II برای بزرگنمایی 0.74x-0.53x است. این لنز با مبدل های لنز Canon Extender EF سازگار نمی باشد.

مانت لنز کانن EF 50mm STM Canon فلزی است و در طراحی بدنه ی پلاستیکی لنز اصول مهندسی به طور کامل رعایت شده است. وزن لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM، برابر 159 گرم  و سایز فیلتر آن 49 میلی متر است.

 

لنز کانن EF 50mm STM Canon از تکنولوژی E-TTL II نیز پشتیبانی می کند و این موضوع برای مراسم های عروسی و مهمانی که لازم است از فلاش اکسترنال استفاده کنند، مسئله مهمی است.

Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II No Box یک لنز زوم استاندارد طراحی شده توسط تکنولوژی تثبیت کننده تصویر نوری کمپانی کانن است که در عین حفظ ویژگی‌های خوب نسخه‌های قبلی همچون سبک وزن بودن و فشردگی مناسب قطعات، به شما اجازه می‌دهد که شات‌های دستی شارپ را با سرعت شاتر چهار برابر کمتر از دیگر لنزها تهیه کنید.

این لنز شامل ۱۱ عنصر اپتیکی در ۹ گروه می‌شود که از یک لنز کروی برای اصلاح انحرافات به‌منظور ثبت کیفیت عالی تصاویر استفاده می‌کند. در این حالت محدوده‌ی زوم و دیافراگم مرکزی برای رندر عالی پس زمینه‌هایی که خارج از محدوده‌ی فوکوس هستند، استفاده می‌شود.

فاصله کانونی

این لنز ارزان قیمت، کوچک، سبک، دارای لرزشگیر اپتیکال تصویر و  فاصله کانونی مناسب است. فاصله کانونی همیشه فاکتور بسیار مهمی در انتخاب یک لنز مناسب است. فاصله کانونی ۱۸-۵۵ میلی متر معادل یک لمز ۲۸.۸-۸۸ میلی متری در یک دوربین فول فریم DSLR است. این محدوده برای استفاده عادی بسیار مناسب است.

اگرچه این محدوده‌ی فاصله کانونی خیلی گسترده‌ نیست، اما هنوز هم فاصله کانونی ۱۸ میلی متری در مکان‌هایی با ابعاد متوسط عملکرد خوبی دارد. فاصله ۵۵ میلی متری هم پرتره‌های معقولی از سر و شانه افراد به شما خواهد داد. درواقع به خود عکاس بستگی دارد که چطور پرتره‌هایی تهیه کند که اعوجاج موجود در صحنه دیده نشوند. این لنز کانن عملکرد مناسبی در زمینه پاکسازی المان‌های بد روی صحنه مخصوصا هنگام عکس‌برداری پرتره دارد.

برای خرید لنز کانن کلیک کن.

 در حالت کلی می‌توان گفت که سایر اهداف عکاسی در محدوده معین عملکرد خوبی دارد.