دوربین ها

علاوه بر اینکه هنگام استفاده از منظره یاب، دوربین Canon 5D MK IV 24-105mm II از حسگر فوکوس خودکار تشخیص فاز استفاده می کند؛  تعمیر پرینتر کانن براي استفاده از نمایش زنده نیز حسگر Dual Pixel AF تعبیه شده است.

این تکنولوژی ابتدا در دوربین 70D معرفی شد و بعد از آن در دوربین های کانن مورد استفاده قرار گرفت ولی این اولين بار است که در دوربین های فول فریم شرکت کانن به خدمت گرفته شده است.

با این تکنولوژی در حالت نمایش زنده می توان از حالت فوکوس خودکار AI Servo استفاده کرد و فوکوس دقیقی هم هنگام عکاسی از موضوعات در حال حرکت هم هنگام فیلمبرداری حاصل کرد.

حسگر Dual Pixel AF تمام ۳۰ میلیون پیکسل حسگر را به دو فوتودیود تقسیم می کند. یک فوتودیود راست-بین و یک فوتودیود چپ بین. بعد از نوردهی تصویر این دو فوتودیود با هم ترکیب می شود و یک تصویر ۳۰ مگاپیکسلی تولید می شود.

این حسگر باعث می شود تصویر فوتودیود چپ و راست با هم مقایسه شود تا بتوان فوکوس دقیقی با تکنولوژی فوکوس خودکار تشخیص فاز در حالت نمایش زنده داشت.

همانظور که در تصویر دیده می شود ردیف بالایی فیلتر RGB بیر (Bayer) قرار دارد و در زیر آن فوتودیود حساس به نور Dual Pixel. پیکسل های چپ-بین و راست-بیت با رنگ های قرمز و آبی مشخص شده اند.( لازم به ذکر است كه رنگ های آبی و قرمز اشاره به حساسیت به رنگ خاصی ندارند)

با توجه به وجود سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز در حالت نمایش زنده دیگر می توان به مانند استفاده از منظره یاب به صورت حرفه ای عکاسی کرد. با وجود امکان صفحه لمسی حتی می توان گفت عکاسی با نمایش زنده راحت تر از عکاسی با منظره یاب شده است.

قرار گیری این تکنولوژی ها در دوربین Canon 5D MK IV 24-105mm II باعث شده است این دوربین برای طیف وسیعی از عکاسان ایده آل باشد. عکاسان خبری٫ فیلمبردار های حرفه ای٫ عکاسان خیابانی و عکاسان پرتره؛ همه می توانند تجربه کاربری فوق العاده ای با این دوربین داشته باشند.

برای اولین بار در دوربین Canon 5D MK IV 24-105mm II امکان دسترسی به اطلاعات Dual Pixel Raw وجود دارد. این موضوع باعث شده است امکانات تازه ای توسط این دوربین ارائه شود. یکی از این امکانات اصلاح فوکوس خودکار است.

با استفاده از این گزینه می توان در نرم افزار ویرایش فایل های خام که توسط شرکت کانن ارائه شده است نقطه فوکوس را تا حد بسیار کمی بعد از عکاسی تغییر داد. این امکان هنگام استفاده از دیافراگم های باز که عمق وضوح بسیار کم است بسیار سودمند است.

همانطور که گفته شد در حسگر دوربین Canon EOS 5D MK IV از حسگر Dual Pixel استفاده شده است. این حسگر فوتودیود های حساس به نور را به دو قسمت تقسیم می کند که باعث می شود نور از دو زاویه دید با تفاوت بسیار اندک ثبت شود.

دسترسی به فایل های خام این حسگر باعث می شود بتوان از منظر یکی از این دو فوتودیود تصویر را پردازش کرد.

برای همین امکان تغییر نقطه فوکوس تا حد بسیار اندکی وجود دارد.

علاوه بر این امکان تغییر ناحیه بوکه نیز با استفاده از این تکنولوژی وجود دارد؛ هرچند مشخص نیست چه سودی برای عکاس دارد!

لازم به ذکر است که تغییر تقطه فوکوس در این حالت بسیار بسیار اندک است و به هیچ عنوان نمی توان هنگام عکاسی با اتکا به این گزینه از دقت فوکوس کردن کاست.

شاید مهمترین کاربرد این تکنولوژی جدید کاهش اثر هاله باشد. با توجه به اینکه این حسگر از دو نقطه دید متفاوت نور را ثبت می کند امکان کاهش اثر هاله تا حدی وجود دارد.

سيستم فوكوس خودكار استفاده شده در دوربین Canon 5D MK IV 24-105mm II همان است كه در دوربين 1DX II استفاده شده است. تنها تفاوت آن دو در اين است كه در دوربيX II 1D به جاي حسگر فوكوس خودكار 150Kپيكسلي، از حسگر 300K پيكسلي RGB+IR استفاده شده است.

اين حسگر براي دنبال كردن سوژه هنگام استفاده از منظره ياب عمل مي كند. نقطه مركزي تا منفي ٤ استاپ ارزش نوري حساسيت دارد . ٥ نقطه مركزي به صورت صليب دوگانه هستند تا دقت فوكوس بالا تري در مركز داشته باشند.

سيستم فوكوس خودكار دوربین Canon 5D MK IV 24-105mm II بسيار پيچيده است و گزينه هاي متنوعي را پيش روي كاربر قرار مي دهد.

كمي نياز به زمان است تا كاملا با اين سيستم آشنايي پيدا شود ولي به محض اينكه كاربر بر گزينه هاي فوكوس خودكار مسلط شود مي تواند از امكانات بسيار عالي آن استفاده كند.

دوربین Canon EOS 5D MK IV اولين دوربين فول فريم شركت كانن است كه امكان استفاده از سيستم فوكوس خودكار به صورت AI Servo در حالت نمايش زنده را فراهم مي كند.

عكاسي پي در پي نيز در اين حالت امكان پذير است ولي سرعت عكاسي به ٤.٣ فريم در ثانيه كاهش پيدا مي كند ولي همچنان امكان بسيار خوبي است و دنبال كردن سوژه را بسيار آسان تر كرده است.

به علت اينكه دوربين اطلاعات فوكوس يابي را مستقيم از روي حسگر دريافت مي كند؛ مي تواند فوكوس بسيار دقيقي حتي هنگام استفاده از ديافراگم هاي بسيار باز ارائه دهد.

علاوه بر اين، حالت هاي فوكوس خودكار پيش فرضي براي دوربین Canon 5D MK IV 24-105mm II در نظر گرفته شده است.

٦ حالت پيش فرض با امكان تنظيمات جزئي در دوربين وجود دارد كه باعث مي شود به پاره اي از حالت هاي فوكوس خودكار دسترسي سريع تري داشت. در مجموع دوربین Canon EOS 5D MK IV يكي از سريع ترين و دقيق ترين سيستم هاي فوكوس خودكار در بازار را دارد.