دندان ها

فشردن دندان‌ها روی هم می‌تواند از دلایل آسیب به دندان باشد. آیا در هنگام خشم، عصبانیت و شرایط حاد، دندان‌های خود بر هم می‌فشارید؟ دندان‌های شما، برخی از فشارها را می‌توانند تحمل کنند؛ اما در طی زمان و با فشارهای بسیار، ممکن است دندان هایتان درد بگیرند یا شل و یا اینکه به مرور شکسته شوند. لمینت دندان در رشت گاهی اوقات، حتی زمانی که احساس تنش و اضطراب ندارید، ممکن است دندان‌هایتان را در خواب نیز روی هم بفشارید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دچار اختلال خواب باشید، اینکار باعث می‌شود که دندان‌های خود را از دست بدهید. اگر دچار این مشکل هستید از دندانپزشک خود بخواهید یک محافظ (نایت‌گارد) برای دندان‌هایتان تجویز کند تا در هنگام خواب از آن استفاده کنید.

مسواک زدن نامناسب

به نظر می‌رسد مسواک زدن دندان‌ها کاری ساده باشد. اما ممکن است مسواک زدن شما از دلایل آسیب به دندان باشد. باید روش درست مسواک زدن را بدانید تا از این آسیب‌ها جلوگیری کنید.

شستشوی بیش از حد دهان با شستشو دهنده‌ها

اگر چندین بار در طی روز دهان خود را با شستشو دهنده‌ها بشویید، مطمئنا احساس خواهید کرد که دهان شما تمیز شده است. اما اینکار می‌تواند باعث ایجاد حساسیت دندان‌های شما شود، زیرا برخی شستشو دهنده‌ها دارای اسیدهایی هستند که عاج دندان و لایه‌های میانی دندان را از بین می‌برند.

فشار به بدن

مطالعات در مورد ورزشکاران سه گانه نشان می‌دهد که تمرینات استقامتی می‌تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود. هر چه برنامه‌ی ورزشی افراد شدیدتر باشد، احتمال کرم خوردگی دندان در این افراد، افزایش می‌یابد. دانشمندان، دقیقا از علت اینکار مطمئن نیستند، اما احتمال می‌دهند که این موضوع، به علت تغییر میزان بزاق دهان باشد.

بارداری

بارداری ممکن است موجب بروز بیماری‌های مربوط به لثه یا خونریزی در هنگام مسواک زدن در شما شود. احتمال بروز ورم لثه و کرم خوردگی دندان در خانم‌های حامله زیاد است، بنابراین در زمان حاملگی، برای برخی از معاینات عمومی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
پیشنهاد می‌شود قبل از شروع بارداری حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید تا شرایط دندان‌هایتان را بررسی کند.

درد فک

مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ)، فک پایین را به جمجمه‌تان متصل می‌کند. هنگامی که هر بخش از TMJ، به علت آسیب، آرتروز یا سایر چیزهای دیگر کار نکند، ممکن است باعث شود که در هنگام جویدن، فکتان درد بگیرد.

آسیب عصبی

این وضعیت، امری شایع نیست اما نورالرژی سه گانه می‌تواند ریشه در مشکلات دندانی شما داشته باشد، و این باعث درد مزمن در یکی از اعصاب سر شما می‌شود. این درد را اغلب در هنگام مسواک زدن، خوردن و نوشیدن احساس خواهید کرد.

مشکلات قلبی از دلایل آسیب به دندان

درد در نیمه‌ی بالایی بدن، می‌تواند نشانه‌ی حمله‌ی قلبی باشد، در این هنگام، ممکن است در شانه، فک، دندان‌ها و گردن خود، احساس ناراحتی کنید. مراقب علائمی مانند عرق، تپش قلب، حالت تهوع، درد قفسه ی سینه یا تنگی نفس باشید.