روی Buy Now کلیک کنید!

همواره آمازون یا به عبارتی غول آنلاین فروشگاه‌های اینترنتی منابع گسترده‌ای را برای پاسخ سریع درخواست‌های خرید افراد اختصاص می‌دهد، مقاومت و رقابت با این غول آنلاین در دنیا روز به روز دشوارتر می‌شود.

خط ون های آمازون در جاده ای در بلفاست
خط ون های آمازون در جاده ای در بلفاست
خط ون های آمازون در جاده ای در بلفاست

‘با هر کلیک بر روی دکمه خرید، یک ارتش بسیار بزرگ که اغلب آنها را کارگران مهاجر از کشورهای دیگر تشکیل داده‌اند در خیابان‌های شهرهای دنیا به خصوص آمریکا شروع به حرکت می‌کنند.
"Libidinal" تقریباً آخرین کلمه‌ای است که هنگام تماشای انبار کاملاً ناشناس آمازون در Bromley-by-Bow به ذهن خطور می‌کند. انرژی لیبیدینال "همان چیزی است که" غریزه جسم "را مانند میل جنسی پیش می برد. غریزه یا رانندگی یک اصرار ذاتی و بیولوژیکی است که به دنبال جلب رضایت در اشیا است. به عنوان مثال ، ممکن است تمایل" غریزی "به غذا یا رابطه جنسی داشته باشد. اگر می‌خواهید بدانید که چرا بخش قابل توجهی از همه چیزهایی که در لندن بیشتر در هر روز خریداری یا فروخته شده‌اند، از این ساختمان عبور می‌کنند ، باید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

این ایده، همانطور که توسط مجموعه‌ای از متفکران روانکاوی توسعه یافته و تماماً به فروید بازمی‌گردند، به ریتم‌های میل، ناامیدی و آزادسازی آن اشاره دارد. 

Image for post
Image for post

در گذشته، هر زمان که نیاز به کالا یا خدماتی را احساس می‌کردید و می‌خواستید آن را از طریق بازار برآورده کنید، لزوماً باید مقدار مشخصی از سختی را متحمل می‌شدید. برای بعضی‌ها این به معنای دوچرخه سواری در زیر باران، یا سفر به شهر در یک اتوبوس شلوغ بود. همچنین باید باک بنزین را همواره پر نگه دارید و خونسردی خود را در میان تلاش برای یافتن پارکینگ حفظ کنید. ماهیت خاص آن هرچه باشد، آخرین دردسرها مانعی برای انجام یک عمل تجاری است.

همه چیز از اواخر دهه 1990 شروع به تغییر کرد، زمانی که خرید آنلاین برای اولین بار به روشی معتبر برای خرید و فروش تبدیل شد و در شرایط قرنطینه‌ای که همه ما در سال گذشته متحمل شدیم، سرعت این تغییر بسیار بالا رفت تا زمانی که خود را در یک چیز بسیار شبیه به کراهت پیدا کنیم. اکنون تعداد "نقاط تماسی" که ما در انجام معاملات روزانه درگیر آن هستیم از بسیاری به یک یا حداکثر تعداد بسیار کمی کاهش یافته است. 
در حال حاضر، طولانی ترین سفری که حداقل برای ما انجام می‌شود، همان جایی است که اتفاقاً در همان لحظه ایستاده‌ایم که احساس سوزن سوزن شدن اشتیاق برای یک چیز را به هر کجا که آخرین لپ تاپ خود را ترک کرده‌ایم، احساس می کنیم. بیشتر اوقات، وقتی درب لب تاپ را باز می کنیم تا مرورگر خود را روشن کنیم، آمازون یا هر فروشگاه آنلاینی را خواهیم دید که برای خرید ممکن است به آن متوسل شویم.

البته راحتی ما در مقابل به خطر افتتادن دیگران است. همانطور که در مورد سفارشات Deliveroo اتفاق می‌افتد، و تحویل غذا به طور گسترده تر، با هر کلیک بر روی دکمه خرید و هر معامله آنلاین "بدون زحمت" توسط یکی از ارتش بسیار خطرناک کارگران عمدتا مهاجر را از طریق خیابان‌های شهر، با نقاب یا عدم پوشش، راه‌اندازی می‌کند تا با هر مشكلی كه در انتظار آنها است مقابله كنند. اگرچه به نظر می رسد آمازون در مبارزه خود علیه اتحادیه انبار در ایالات متحده پیروز شده است، اما این یک رویای تحقیرآمیز است، اما با این کار دستمزد انسانی کار سخت از بین می‌رود.

این شرکت در تلاش برای کشف روش‌های بدون اصطکاک و هزینه بیشتر برای دور زدن فکر و جدا کردن ما از پس انداز ما، همه چیز را آزمایش کرده است، از اشتراک گرفته تا چیزی به نام "سفارش با کلیک صفر"، که در آن یک الگوریتم آنچه را که خانواده شما نیاز داشتند پیش بینی می‌کند و آن را به شما ممنوع کردید و فقط از شما خواسته شد که هر آنچه را نگه داشتید پرداخت کنید. برای مدتی، حتی چیزی به نام دکمه‌های Dash نیز فروخته می‌شد: دستگاه‌های مارک دار و چسبی که می توانستید آنها را در مکان های برجسته اطراف خانه بچسبانید و هر زمان که نیاز داشتید برای سفارش یک جعبه جدید دستمال توالت، غذای گربه یا مواد شوینده لباس، آنها را فشار دهید تأثیر تبدیل خانه شما به یک جبهه فروشگاه آمازون. آمازون پس از نتیجه گیری در مورد دستورات گفتاری از طریق دستیار مجازی الکسا، محصول فیزیکی دکمه Dash را در سال 2019 متوقف کرد.

Image for post
Image for post

آمازون مانند تقریباً تمام شرکتهایی که حضور عمده آنلاین دارند، ارتشی از تجربه و طراحان خدمات را برای ترسیم "نقاط درد" ظاهری به کار می‌گیرد و راه‌های دور زدن آنها را ابداع می‌کند. با این وجود، از جمله مواردی که هنگام جلب چنین آرزوهایی، فراموش می‌کنیم به آنها توجه کنیم، همان چیزهایی است که هنگام انجام چنین کاری به آنها هدیه می‌دهیم. برای شروع، ما نمایشی کاملاً دقیق و بسیار ارزشمند از وجود خود را تسلیم می‌کنیم - تصویری از مرحله خود در چرخه زندگی، ساختار خانگی، وابستگی‌های سیاسی و وضعیت روحی فعلی، که خطوط خشن آنها با اولین چیزهایی که سفارش می دهیم ترسیم می شود ، و با هر خرید پیاپی کمی کاملتر می شود.

مطمئناً، خرید حضوری شامل یک مقدار دردسر می‌شود، اما این امر باعث ایجاد موارد بسیار دیگری شد که ما برای آنها ارزش قائل هستیم، از جمله بسیاری از مواردی که به عنوان امضای زندگی در شهر می‌شناسیم. رسم ما صرفاً از طرح فیزیکی خیابان‌های طولانی و سایر مناطق خرده فروشی پشتیبانی نمی‌کرد، بلکه خدمات درجه دو و حتی سه که برای استفاده از فرصت‌هایی که ارائه می‌دهند، از کیوسک‌های قهوه گرفته تا غرفه‌های کفش، جوانه زدند. هر بار که روی "افزودن به سبد" کلیک می‌کنیم کمی بیشتر از همه این موارد ناپدید می شود.

این امر به این معنا نیست که خرید اینترنتی به طور گسترده‌ای درک نشده است، به گونه ای که مردم نتوانسته اند پیوند علی کاملاً آشکاری بین آمار استفاده از آمازون و تمام مراکز خرید ناموفق و خیابان‌های خالی از سکنه را متصل کنند. ما به خوبی باید درک کنیم که هر بار با کلیک بر روی "اکنون بخرید" با خود و جامعه خود چه می کنیم.