استفاده از خوشه بندی کلمات کلیدی برای بهینه سازی SEO 

اگر می خواهید محتوای سئوی خود را به طور یکپارچه بهینه کنید و گردش کار خود را در همان زمان ساده کنید، خوشه بندی کلمات کلیدی تاکتیک سئو است.خوشه بندی کلمات کلیدی نسبتاً ساده است و SERP های گوگل تمام اطلاعاتی را که برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد چگونگی انجام آن نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.

این یک فرآیند به موقع است، اگر به خوبی انجام شود، این تاکتیک سال‌ها به سئو و استراتژی بازاریابی شما سود می‌رساند. بنابراین، چگونه این کار را انجام می دهید و چرا مهم است؟ بیایید تا با هم ببینیم!

خوشه بندی کلمات کلیدی
خوشه بندی کلمات کلیدی
خوشه بندی کلمات کلیدی

مزایای خوشه بندی کلمات کلیدی

خوشه بندی کلمات کلیدی به همان اندازه که برای سئو و بازاریابی ارزش تجاری دارد. اگرچه هدف اصلی آن اختصاص دادن کلمات کلیدی به قطعات محتوا و انواع محتوا در تلاش برای تضمین رتبه های ارگانیک است، کاری که انجام می دهد این است که پایه و اساس تلاش های تیم بازاریابی شما را در شش ماه آینده (یا بیشتر!) ایجاد کند.

از طریق خوشه بندی کلمات کلیدی، یک کسب و کار می تواند انتظار داشته باشد:

  • محتوایی بنویسید که از طریق درک عمیق تر از هدف جستجو/کلمه کلیدی از طریق داده های Google به خریدار خدمات بهتری بدهد.
  • یک معماری یا طرح محتوا ایجاد کنید که از طریق تغییر هدف محتوا به سایر تلاش‌های بازاریابی کمک کند. خوشه‌بندی کلمات کلیدی اگر به خوبی انجام شود، می‌تواند از روابط عمومی، PPC، رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌ها، اتوماسیون بازاریابی و موارد دیگر پشتیبانی کند. 
  • با همسو کردن تیم های بازاریابی، بهره وری را در کسب و کار افزایش دهید. انتظار داشته باشید که تیم های سئو و نویسندگی یک برنامه عملی برای بیش از شش ماه داشته باشند.
  •  از آنجایی که قبلاً کلمات کلیدی خود را ترسیم کرده اید، هیچ تکراری وجود نخواهد داشت، و می دانید که چه چیزی را به کجا و با چه متن لنگر پیوند دهید.
  • یک برنامه عمل واضح برای محتوای سئو ایجاد کنید که مقیاس پذیری طولانی مدت را فراهم می کند، زیرا شما کلمات کلیدی برای هدف گیری در طول زمان دارید که می توانند به طور نامحدود مقیاس شوند.

افزایش دید در SERP ها از طریق بهینه سازی در صفحه. با تجزیه و تحلیل SERP و یافتن رتبه بندی مقالات دیگر، پوشش آنها و در نتیجه، آنچه باید در محتوای خود بگنجانید، شانس کسب اسنیپت های ویژه را افزایش دهید.

خوشه بندی کلمات کلیدی
خوشه بندی کلمات کلیدی
خوشه بندی کلمات کلیدی

چگونه از خوشه بندی کلمات کلیدی برای بهینه سازی یکپارچه محتوای SEO خود استفاده کنید


1) در کنار تجزیه و تحلیل SERP خوشه بندی کنید

در حین انجام تجزیه و تحلیل SERP، اولین چیزی که باید تعیین شود محتوای عمودی است – رتبه بندی برای کلمه کلیدی مورد نظر شما چیست؟ آیا به طور کلی صفحات اصلی، صفحات محصول، صفحات خدمات، صفحات مجموعه/رده یا مقالات است؟ هر چه که باشد، این همان نوع محتوایی است که باید ایجاد کنید. اگر SERP های گوگل هشت مقاله و دو صفحه محصول ارائه دهند، به احتمال زیاد سایت شما با یک مقاله رتبه بندی می شود. اگر صفحه‌های محصول را رتبه‌بندی می‌کند و چیزی نمی‌فروشید، مهم نیست که چقدر مرتبط به نظر می‌رسد، این کلمه کلیدی برای شما مناسب نیست.

هنگامی که می دانید چه چیزی را باید ایجاد کنید و مشخص کردید که می توانید آن صفحه را در سایت خود ایجاد کنید، کمی عمیق تر جستجو کنید و بفهمید که چه نوع محتوایی در صفحات برتر وب سایت هایی که از نظر شبیه به شما هستند، نمایش داده می شود. به موضوعات تحت پوشش، سرفصل ها، تصاویر، ویدیوها و فایل های GIF فکر کنید.

این کار تحقیقی فرصتی را در اختیار شما قرار می دهد تا دقیقاً بفهمید مخاطب شما چه می خواهد تا بتوانید به معنی دارترین روش به آنها خدمت کنید. همچنین تضمین می کند که همیشه محتوایی با حجم جستجو ایجاد می کنید که امکان رتبه بندی را دارد.

در تصویر: نمونه ای از SERP گوگل برای کلمه کلیدی: "چگونه مکعب روبیک را کامل کنیم".

Image for post
Image for post

2) از خوشه بندی کلمات کلیدی برای کشف فرصت های محتوای جدید استفاده کنید

تاکتیک دیگر برای کشف اینکه چه محتوایی باید ایجاد شود، و همچنین فرصت های محتوای جدید، از طریق ویژگی های SERP و اولویت بندی آنها است.

ویژگی‌ها و قالب‌بندی‌هایی مانند قطعه‌های برجسته، ویدیو، تصاویر، پانل‌های دانش و «افراد نیز سؤال می‌کنند» (PAA) را بررسی کنید. PAA به ویژه مفید است. این مجموعه ای از سؤالات است که بسیاری از آنها را می توان در محتوای شما پاسخ داد. سؤالات دیگر ممکن است به یک مقاله یا صفحه جدید نیاز داشته باشند، بنابراین می توانید معماری محتوای خود را ایجاد کنید و استراتژی پیوند داخلی خود را شکل دهید.

علاوه بر این، با ادغام این ویژگی‌ها، موضوعات انتخابی خود را بیشتر پوشش می‌دهید، در نتیجه تراکم کلمات کلیدی را افزایش می‌دهید و شکاف را بر روی رقبای خود کم می‌کنید. به علاوه، محتوای شما برخلاف کلمات کلیدی فرضی شما از زبان مخاطبان شما استفاده می کند.

خوشه بندی کلمات کلیدی قدرتمند است. نمودار زیر سفر یک مقاله در SERP های گوگل را نشان می دهد. برای 50 کلمه کلیدی خوشه ای رتبه بندی می شود و شامل سوالات PAA می شود. این مقاله به سرعت به یک قطعه برجسته، رتبه بندی تصویر، 9.37 هزار کلیک، 68.9 هزار نمایش، 13.6 درصد CTR و میانگین 6 دقیقه صرف شده در صفحه دست یافت. اوه، و این قبل از اینکه یک وب سایت به طور مستقیم به مقاله پیوند داده شود، به دست آمد.

قطعه‌ای که از کنسول جستجوی Google Fortune و Frame گرفته شده است، سفر یک مقاله را در SERP از زمان انتشار نشان می‌دهد. این مقاله خاص در مورد پیام هایی است که باید در یک کتاب بنویسید (برای اینکه بفهمید من با این پیوند اینجا چه کار کردم، به نقطه 3 مراجعه کنید).

Image for post
Image for post

3) مناسب ترین کلمه کلیدی را برای محتوا انتخاب کنید

خوشه بندی کلمات کلیدی فرصت هایی را در اختیار شما قرار می دهد که ممکن است در غیر این صورت نادیده گرفته شده باشید. اگر چندین کلمه کلیدی را که همگی در یک مقاله یا صفحه وب قرار دارند، کنار هم قرار دهید، می توانید بهترین زاویه را برای نوشتن تعیین کنید تا متناسب با کلمه کلیدی متمرکز و حضور آنلاین شما باشد.

شما مجموعه ای از کلمات کلیدی خواهید داشت و می توانید از حجم جستجو، رقابت و قدرت دامنه وب سایت خود برای تعیین بهترین کلمه کلیدی برای تمرکز سایت خود در حال حاضر استفاده کنید.

علاوه بر این، به این معنی است که می توانید متن لنگر معنی دار را به عنوان بخشی از استراتژی پیوند داخلی خود بنویسید. با در نظر گرفتن مثال از نمودار بالا ("این مقاله خاص در مورد پیام هایی است که باید در یک کتاب هدیه بنویسید...")، متن لنگر "پیام هایی برای نوشتن در هدیه کتاب" کلیدواژه تمرکز نیست. کلمه کلیدی تمرکز این است: "در یک کتاب برای هدیه چه چیزی بنویسیم" که در زمینه بالا به هیچ وجه طبیعی به نظر نمی رسد.

به لطف مجموعه ای از کلمات کلیدی خوشه ای، یک پیوند داخلی با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، به راحتی در یک جمله صحیح گرامری قرار می گیرد. در نهایت، شما می توانید به جای نوشتن محتوای خود در اطراف کلمات کلیدی، کلمات کلیدی خود را در محتوای خود بگنجانید.

4) با آدم خواری خداحافظی کنید

شما می توانید استدلال کنید که می توانید بدون خوشه بندی کلمات کلیدی از آدمخواری کلمات کلیدی جلوگیری کنید، اما آیا می توانید؟

اگر می‌دانید از کدام کلمات کلیدی در کجا استفاده کرده‌اید، در تئوری، نباید هیچ (خوب، ممکن است کمی وجود داشته باشد) کلمه کلیدی‌خواری را نداشته باشید. شما دچار اشتباه اختصاص دادن یک کلمه کلیدی متمرکز به دو قطعه محتوا - یا به طور ظریف تر - ایجاد دو قطعه محتوا برای کلمات کلیدی که باید در یک مقاله خوشه بندی و پوشش داده می شدند، نخواهید خورد.

با خوشه بندی کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل SERP ها، ممکن است از آنچه در یک قطعه محتوا تعلق دارد شگفت زده شوید.

بیایید این دو کلمه کلیدی را در نظر بگیریم: "روش مکعب روبیک" (260 جستجو در ماه) و "چگونه یک مکعب روبیک را تکمیل کنیم" (590 جستجو در ماه).

بدون نگاه کردن به SERP ها، ممکن است وسوسه شوید که «روش مکعب روبیک» را به عنوان کلیدواژه تمرکز برای مقاله‌ای که روش‌های متفاوتی دارد اختصاص دهید، در حالی که «چگونگی تکمیل مکعب روبیک» یک راهنمای گام به گام خواهد بود. خوشبختانه، SERP های گوگل کاملاً واضح است که این دو کلمه کلیدی را می توان در یک صفحه وب استفاده کرد - و باید از آنها استفاده کرد - تا از آدمخواری و مقالات ضعیف جلوگیری شود زیرا آنها به سادگی موضوعات را به طور کامل پوشش نمی دهند.

Image for post
Image for post


5) خوشه بندی کلمات کلیدی برنامه محتوای SEO را ساده می کند و بهره وری را بهبود می بخشد

هیچ ابایی از خوشه بندی کلمات کلیدی وجود ندارد. در حالی که زمان زیادی را به فرآیند تحقیق کلمات کلیدی اضافه می کند، در طولانی مدت زمان زیادی را ذخیره می کند. هرچه بتوانید در اوایل تحقیقات و خوشه های کلیدواژه بیشتری ایجاد کنید، در رتبه بندی گوگل و استراتژی بازاریابی یکپارچه سود بیشتری خواهد داشت.

مزیت اصلی برنامه ریزی عینی برای محتوا است. اگر از خوشه‌بندی کلمات کلیدی برای ایجاد یک برنامه عمل واضح برای محتوای سئو برای هر صفحه در وب‌سایت خود و یادداشت ایده‌های محتوای مناسب برای آینده استفاده می‌کنید، با مقیاس‌پذیری طولانی‌مدت مواجه می‌شوید، زیرا کلمات کلیدی برای هدف قرار دادن دارید. زمانی که می توان آن را به طور نامحدود مقیاس کرد.

تیم شما می‌تواند از یک سند کار کند که در آن کلمات کلیدی در کجا زندگی می‌کنند، محتوایی که باید برای دستیابی به رتبه ایجاد شود، و همچنین نحوه تغییر کاربری آن محتوا برای استفاده در چشم‌انداز بازاریابی را توضیح می‌دهد.

خوشه بندی کلمات کلیدی یک مرحله مهم و مقدماتی است

شما می توانید خوشه بندی کلمات کلیدی را به عنوان کار مقدماتی که قبل از اجرای سئو انجام می شود در نظر بگیرید. قیاسی که آدریانا استاین با من به اشتراک گذاشته است این است که خوشه بندی کلمات کلیدی مانند خرید و آماده سازی مواد اولیه قبل از پخت و پز است. اگر از این مرحله مهم بگذرید، ممکن است بعداً با شامی که کاملاً آن چیزی که می‌توانست نبود، کمی آشفته شوید.

در نهایت، کاری که خوشه‌بندی کلمات کلیدی انجام می‌دهد اصرار دارد که یک قدم به استراتژی بازاریابی خود نزدیک‌تر شوید. از طریق تجزیه و تحلیل SERP، شما مشتری خود را در سطح دیگری درک خواهید کرد - SERP های گوگل را برای کلمات کلیدی مورد نظر خود در داخل و خارج و دقیقاً به چه چیزی نیاز دارید تا آن صفحه یک رتبه را تضمین کنید، می شناسید.

سپس، با یک برنامه محتوای کامل و مقیاس‌پذیر، یک تیم کامل که در راستای اهداف محتوایی یکسان کار می‌کنند، و مهمتر از همه، محتوای بهینه‌شده یکپارچه پاداش دریافت خواهید کرد!