5 ویژگی مهم رو برای انتخاب بهترین مهدکودک بشناس!

تجربه حضور در یک مهدکودک خوب، کودکی بچه‌ها را سرشار از تجربه‌های اجتماعی با هم‌سالان و رشد مهارت‌های مختلف خواهد کرد. حضور کودکان در مهدکودک که یک جامعه اجتماعی بزرگتر به شمار می‌رود، ضرورت رشدی کودکان در سنین پیش از مدرسه و نشان‌دهنده دغدغه‌مندی خانواده‌ها برای رشد با کیفیت فرزندشان است. در اینجا می خواهیم شما را با ویژگی‌های یک مهد کودک خوب آشنا کنیم تا برای انتخاب مهدکودک با کیفیت، آگاهانه تصمیم بگیرید.

Image for post
Image for post

o       ایمنی

بزرگترین دغدغه همه والدین در سپردن فرزندشان به یک محیط جدید امن بودن آن فضاست. یک مهدکودک خوب، فرصت تجربه چالش و آسیب‌پذیری را در یک محیط امن برای کودک فراهم می‌کند و به بهانه‌ی امنیت، بازی و فعالیت کودک را محدود نمی‌کند.

o       مربیان و تسهیلگران

مربیان و تسهیلگران یک مهدکودک از مهم‌ترین مواردی هستند که هنگام انتخاب باید مورد توجه قرار بگیرند. مربی و تسهیلگر خوب با دانش و تجربه غنی کار با کودک، به خوبی کودکان را می‌شنود و آن‌ها را ترغیب به فکر و گفت‌و‌گوی بیشتر می‌کند، به منحصر‌به‌فرد بودن کودک احترام می‌گذارد و خود را هم‌تراز با کودک می‌بیند تا کودک راحت‌تر با او ارتباط برقرار کند و با فراهم کردن بستری غنی، فرصت تجربه‌های متنوع و توانمندسازی را برای کودک ایجاد می‌کند.

o       برنامه آموزشی

نگاه مهدکودک به برنامه‌های آموزشی باید مهیا کردن بسترهای مختلف و تجربه فعالیت‌های متنوع باشد نه گذراندن یک دوره آموزشی که منتهی به یادگیری یک فعالیت موضوعی شود چرا که برخلاف تصور اکثر افراد، چیزی که موجب رشد همه‌جانبه کودک در ابعاد شناختی، اجتماعی، معنوی و ... می‌شود، بازی‌ها و فعالیت‌هایی است که خود کودک انتخاب می‌کند.

o       بهبود ارتباط والدین و فرزندان

ارتباط موثر پدر و مادر با کودک از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر سلامت روان کودک است. یک مهدکودک خوب که از نظر دانش فرزندپروری و والدپروری در جایگاه خوبی قرار دارد، این رابطه را بهبود بخشیده، ارتقا می‌دهد و از بسیاری مشکلاتی که کودک در آینده ممکن است با آن مواجه شود، جلوگیری می‌کند.

o       محیط و فضای مهدکودک

محیط یک مهدکودک خوب باید به کودک حس امنیت و کنجکاوی را منتقل کند. کودک باید حس کند در این فضای امن به نیازها و احساساتش رسیدگی می‌شود. فضای یک مهدکودک استاندارد، باید شامل یک فضای داخلی تفکیک شده برای فعالیت‌های مختلف مثل بازی‌های شناختی، فعالیت‌های هنری، بازی‌های حرکتی باشد. هم‌چنین یک مهدکودک خوب باید به یکی از اصلی‌ترین نیازهای رشدی کودکان که حضور در طبیعت است با فراهم کردن یک فضای آزاد بیرونی(7 مترمربع برای هرکودک طبق استانداردجهانی) نیز پاسخ دهد. فضای آزاد، بستر مناسبی برای بازی آزاد و خودانگیخته کودکان است و مهدکودکی که علاوه بر فضای داخلی، فضای طبیعی را نیز برای کودکان فراهم کند، از بهترین مهدکودک‌ها به شمار می‌رود.

منبع: مرکز رفاه کودک و خانواده پرچین