5 ویژگی بهترین مهدکودک رو بشناس!

مهدکودک محیطی است که کودک بیشتر زمان خود را در آنجا می‌گذراند و انتخاب یک محیط مناسب که بر تجربه دوره کودکی و به تبع در شخصیت بزرگسالی کودک بسیار تاثیرگذار است، اهمیت ویژه‌ای دارد. تجربه حضور در یک مهد کودک خوب، کودکی بچه‌ها را سرشار از تجربه‌های اجتماعی با همسالان و رشد مهارت‌های مختلف خواهد کرد.

Image for post
Image for post

ممکن است افراد مختلف معیارهای متفاوتی برای انتخاب یک مهدکودک به عنوان مهدکودک ایده‌آل داشته باشند، اما 5 ویژگی بسیار مهم وجود دارد که اگر یک مهد کودک از این ویژگی‌ها برخوردار باشد، در لیست مهدکودک‌های خوب قرار می‌گیرد. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

·        ایمن بودن

مهم‌ترین ویژگی یک مهدکودک را ایمن بودن آن در نظر بگیرید. در یک مهدکودک خوب، کودک با تجربه چالش در یک فضای امن، مرزهای آسیب و خطر را فرا می‌گیرد.

·        مربیان و تسهیلگران خوب

مربیان و تسهیلگرانی که در حوزه کار با کودک غنی باشند، از دانش کافی برخوردار باشند و بتوانند ارتباط صحیح را با در نظر گرفتن فردیت کودکان با آن‌ها برقرار کنند از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب مهدکودک هستند.

·        بهبود ارتباط والدین و کودک

یک مهدکودک خوب، با طراحی فعالیت مشترک بین والدین و کودک، ارتباط بین والد و کودک را که از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر سلامت روان کودک است، بهبود می‌بخشد و ارتقا می‌دهد.

·        فضا و محیط مناسب

در مهدکودک خوب، علاوه بر فضای کارگاهی که برای فعالیت‌های مختلف به صورت تفکیک شده و اختصاصی در نظر گرفته می‌شود، فضای آزاد نیز برای فعالیت کودک و ارتباط با طبیعت نیز درنظر گرفته می‌شود.

·        برنامه آموزشی

در این مقاله، به بررسی برنامه آموزشی یک مهدکودک خوب به صورت مفصل می‌پردازیم. می‌خواهیم بررسی کنیم که یک مهدکودک باید چه برنامه آموزشی‌ای داشته باشد تا بتوان آن را در فهرست مهدکودک‌های ایده‌آل قرار داد.

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد بر این باور باشید که بهترین برنامه آموزشی، برنامه‌ای است که برای تمام ساعات حضورکودک در مهدکودک، برنامه آموزشی داشته باشد. اما اگر به دنبال رشد همه‌جانبه کودک در ابعاد شناختی، عاطفی، اجتماعی و ... هستید، باید بدانید که تحقیقات نشان داده است فعالیت و بازی‌هایی که کودک به صورت خودخواسته انتخاب می‌کند، رشد همه‌جانبه را برای او فراهم می‌کند.

البته نداشتن برنامه آموزشی ثابت به این معنا نیست که یک مهدکودک اصلا نباید برنامه آموزشی داشته باشد، بلکه نگاه مهدکودک به برنامه آموزشی باید مهیا کردن بسترهای مختلف و تجربه فعالیت‌های متنوع باشد. یک مهدکودک خوب بستر فعالیت‌های مختلف را برای کودکان فراهم می‌کند و کودک با انتخاب خود، فعالیت مورد علاقه‌اش را به صورت خودانگیخته انتخاب می‌کنند.

منبع: مهدکودک پرچین