پتینه کاری چیست ، الگوهای مختلف اجرای این هنر زیبا 

 

Image for post
Image for post

طراحان و معماران پتینه کاری را فرآیند اکسیداسیون ، هوازدگی می شناسند . برای ساخت و اجرای این هنر باستانی شما به رنگ های مختلف و ابزار متفاوتی نیاز دارید . اگر تماشای وسایل قدیمی حس خوبی را به شما منتقل می کند بهتر است بدون هیچ تردیدی این هنر را انتخاب کنید و از تماشای آن لذت ببرید . ترس را کنار بگذارید و از کالاها و وسایل ابتدایی پیرامون خود برای اجرا و پیاده سازی این هنر باستانی استفاده کنید . 


 

الگوهای مختلف هنر پتینه کاری

Image for post
Image for post

همان طور که در بالا توضیح دادیم این هنر دارای الگو و اشکال مختلف متفاوتی است . برای زیبا سازی و دکوراسیون خانه می توانید از این الگو زیبا استفاده کنید . برای اجرا این هنر سنتی و خاص شما قادر هستید از ورق طلا ، ابزار مخالف ، الگوهای چاپی ، خمیر های خاص و ........ دیگر استفاده کنید و از تماشای آن لذت ببرید . با ما همراه باشید تا با الگوهای مختلف و متفاوت اجرا این هنر آشنا شوید . 

 بهره گیری از اسفنج برای اجرا هنر پتینه 

Image for post
Image for post

یکی از پر قدیمی ترین روش های پتینه کاری ، پتینه با اسفنج‌ است . این شی ساده و دم دستی به شما اجازه می دهد هر الگو را که می پسندید را پیاده سازی کنید . سادگی بیش از اندازه این تکنیک باعث شده است که تقریباً در تمامی پتینه کاری‌ های مدرن و کلاسیک از این الگو استفاده شود .  برای شروع شما بایستی رنگ ها و نیز اسفنج را آماده کنید ، حال که این تجهیزات را خریداری کردید ، محل اجرا این هنر را تهیه کنید . به طور کلی نقاش با آغشته کردن اسفنج به ترکیب رنگ مختلف و سپس تماس آن با سطح دیوار طرح را پیاده سازی می کند . 

اجرا هنر پتینه کاری به وسیله کاردک 

Image for post
Image for post

کاردک یکی از تجهیزات قدیمی و خاص برای اجرا این هنر سنتی است . به طور کلی با استفاده از یک کاردک رنگ مورد نظر را بر روی دیوار و یا سطوح دیگر پیاده سازی می کنیم . بهتر است بدانید هر چه کاردک را محکم تر بر روی سطح کار بکشید کار قدیمی تر دیده می شود ، زیرا خطوط خاصی را ایجاد می کند . در این مدل پتینه کاری بایستی کاردک را محکم به سمت پایین بکشید و نمای دیوار و نیز سطح را تغییر دهید . برای اجرا این هنر زیبا بهتر است از رنگ های گرم و غلیظ استفاده کنیم . 

بهره گیری از ورق طلا برای اجرا پتینه 

Image for post
Image for post

یکی دیگر از روش‌ های پتینه کاری، کار کردن با ورقه‌ طلا است. ابتدا باید سطح مورد نظر را با رنگ روغن یا اکریلیک رنگ کنید پس از خشک شدن رنگ، چسب ورقه‌ ی زینتی را با آب رقیق نمایید و آن را با قلمو بر روی سطح مورد نظر بزنید. صبر کنید تا چسب بر روی سطح بی‌ رنگ شود و در طول این مدت توجه کنید که سطح در معرض آلودگی و خاک قرار نگیرد. پس از بی‌ رنگ شدن چسب، ورق زینتی را روی سطح بچسبانید و به آرامی با یک پارچه روی ورقه را ماساژ دهید.