روف گاردن یا بام سبز چیست ؟

روف گاردن یا بام سبز چیست ؟ ، قطعا با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی این مساله کمی دشوار به نظر خواهد رسید و نیاز به ساخت و طراحی روف گاردن ها بیش از پیش حس خواهد شد .

Image for post
Image for post

روف گاردن یا بام باغ 

روف گاردن یا بام سبز یک فضای گیاه بندی شده در پشت بام منازل مسکونی ، اداری ، تجاری و حتی هتل ها و مراکز تفریحی می باشد .

همانگونه که میدانید در گذشته به جهت ازدیاد فضای سبز در سایر کشور ها ، این مهم زیاد حائز اهمیت نبود اما در حال حاضر مردم که میل طبیعیه طبیعت گرایی را از قدیم در خود داشته اند بیش از پیش احساس میشود .

Image for post
Image for post

برخی نکاتی که درباره بام سبز باید بدانید

قبل از طراحی یک بام سبز شما باید توجه به این نکات را ضروری بدانید و بی توجهی به آن میتواند مشکلاتی را در مسائل مختلف ایجاد کند .

 اجرایی بدون روف گاردن از نظر آیین نامه 

 براورد هزینه اجرای بام سبز

 احتساب بارهای مازاد ایجاد شده بر روی بام 

نوع گیاهان مورد استفاده بر روی بام باغ 

میزان آب مورد نیاز برای آبیاری بام سبز 

خاکی که جهت ساخت یک بام باغ مورد نیاز است 

نحوه آبیاری خاک مورد استفاده 

عدم ایجاد مزاحمت برای سایر ساکنین

Image for post
Image for post

تاثیرات روف گاردن بر روی محیط زیست

روف گاردن میتواند نقش تصفیه کننده هوا را نیز بازی کند دیگر فایده های روف گاردن تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن خالص می باشد ، با انجام فرایند تا میزان قابل توجهی از میزان آلودگی های هوا کم شده و اکسیژن بیشتری استشمام میشود. همچنین دقت کنید که به دلیل وجود تنوع گیاهان این عملکرد علاوه بر تقدیم اکسیژن به محیط زیست میتواند بر سرد نمودن هوا نیز تاثیر گزار باشد . شاید با خود فکر کنید که مگر امکان پذیر است که یک بام سبز تاثیری بر دمای محیط بگزارد ؟ اگر بام سبز مانند بسیاری از کشور ها در یک اسکیل بزرگ اجرایی شود میتواند حتی دمای یک شهر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد .

Image for post
Image for post

همانگونه در مطالب فوق بیان کردیم گیاهان موجود در بام سبز میتوانند ریشه های خطرناکی داشته باشند که این خطر میتواند هم متوجه سازه شود و هم معماری یک ساختمان را به هم بریزد لدا انتخاب گیاهان و اجرای صحیح روف گردن از اهمیت خاصی برخوردار است .

Image for post
Image for post

همچنین که تمایل با ساخت روف گاردن را دارید باید بادقت هرچه بیشتری طرح را به طراح مناسب بسپارید و سپس اجرا را به نحو احسن انجام دهید .

 اگر اجرای یک روف گاردن بدون توجه به مسائل تخصصی شروع گردد میتواند نتیجه کار زیاد خوشایند ظاهر نشود . مطابق با مطالب وبسایت ویکی سرا ، یکی دیگر از مواردی که میتواند به زیبایی یک روف گاردن کمک شایان توجهی کند نحوه دیزاین و چیدمان روف گاردن است . باید دقیقا بدانید از مصالح ، متریال ، لوازم دکوری در بام باغ استفاده میشود . انتخاب هوشمندانه این موارد میتواند زیبایی و دلنشینی فضا را چند برابر کند .

یکی از روش های اجرای روف گاردن روش مدولار میباشد که مورد تایید استاندارد های بین المللی است . این روش به جهت ایمن بودن و عملکرد ایزوله میتواند سرعت و کیفیت را بالا برده و حدالقل وزن و آسیب را به سازه شما وارد کند .

مطمئنا تا به حال به گوشتان رسیده است که گیاهان میتوانند فضای دکوراسیون داخلی و کما اینکخ محوطه را پر طراوت کنند و بر سر زندگی یک محیط کمک فراوانی کنند . ساخت یک گرین روف سرسبز و زیبا روی پشت بام خانه توانایی این را دارد تا برای شما یک تجربه و خاطره ای توصیف نشدنی را رقم بزند. همچنین ایجاد چنین محیطی مخصوصا هنگامی که اغلب که منازل فاقد فضای سبز هستند روحیه جدیدی را برای شما ایجاد کنند .

Image for post
Image for post

مطابق بررسی های balconygardenweb ، برخی نکاتی که میتوانند به اجرای یک بام باغ عالی کمک کنند عبارتند از :

  • فضای یک روف گاردن را تا حد امکان باز نگه دارید .
  • از ساخت و ایجاد یک حریم خصوصی برای بام سبز خود غافل نشوید .
  • در کنار استفاده از گیاهان و چمن های کوتاه قد از گیاهان بلند قامت که ریشه های عمیقی ندارند استفاده کنید ( توجه به وزن را ملاک قرار دهید )
  • کاشت با دقت را ملاک کار خود قرار دهید
  • نقطه کانونی و اکسنت وال اضافه کنید
  • در صورت امکان یک مبل راحتی مناسب برای روف گاردن خود انتخاب کنید و آنرا بطور صحیح چیدمان کنید
  • نور پردازی را صحیح انجام دهید
  • سعی کنید بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید.

 منابع : BalconyGardenweb , Wikisara