درباره دیوار سبز چه میدانید ؟

درباره دیوار سبز چه میدانید ؟

سلام . امیدوارم حال همگی شما خوب باشه  . شاید شما هم تمایل داشته باشید که قسمت از خونه به اصطلاح بولد تر از سایر قسمت های خونه باشه ! اینجاست که نام دیوار به میون میاد !با ما باشید تا بطور مختصر درباره دیوار سبز توضیحاتی رو به شما ارائه بدیم !

دیوار سبز و انواع آن پوششی است که همراه در بین عموم رواج پیدا کرده است و افراد برای زیبا سازی محیط خود از آن استفاده میکنند . همراهی این دو دور از انتظار هم نیست ، دیوار سبز از جمله المان‌ های طراحی پر کاربرد در اجرای روف گاردن با بام سبز است. دیوار‌ های سبز را‌ میتوان در مقیاس‌ ها و فضاهای مختلفی به کار برد ، به طور کلی این پوشش خاص نمای خانه را زیبا میکند به دکوراسیون اتاق خواب نمای خاص بخشید .

دیوار سبز

 

حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی از محله‌‌ای می‌گذرید با منظره‌‌ای از خانه‌‌ای پوشیده شده با گیاهان مواجه‌ میشوید . ایده دیوار سبز و انواع آن شاید از همین خانه‌ های قدیمی پوشیده شده با گیاهان گرفته شده باشد . این دیوار در واقع فضایی است که کابل‌ های فولادی به صورت شبکه‌‌ای یا رشته‌‌ای زمینه‌‌ای را برای رشد گیاهان رونده ایجاد کرده اند. دیوار سبز کابلی، لزوما نباید به عنوان دیوار مورد استفاده قرار گیرد .‌ این نوع از دیوار میتواند در فضاهای مختلف کاربرد‌ های مختلفی داشته باشد . میتوانید با این وسیله خاص محیط را تقسیم کنیم . دیوار زنده و باغ عمودی هم از دیگر نام‌ های دیوار سبز کابلی است .

اجرای دیوار سبز

در ساخت دیوار سبز کابلی از سیم کابلی فولادی، گیره‌های (کلیپس) فولادی و پیچ‌ های فولادی استفاده‌ می‌شود. فولادی و ضد زنگ بودن جنس مواد سازنده این نوع دیوار بسیار مهم است تا به مرور زمان و تماس با رطوبت پوسیده نشوند . ابتدا محل نصب و اجرا را تعیین میکنیم ، سپس کابل ها را در این منطقه نصب میکنیم .

اگر محلی که دیوار در آن ساخته‌ می‌شود خود دارای سطحی باشد که بتوان کابل‌ها و گیره‌ها را به دیوار متصل کرد . کار بسیار راحت تر و هزینه‌ها بسیار کمتر خواهد بود .

در مرحله بعد از اجرای دیوار سبز گیاه را پایین کابل‌ ها در گلدان یا در باغچه ایجاد شده‌ قرار میدهیم . تا از کابل‌ ها بالا رود و به مرور دیوار سبز کابلی را شکل دهد . اگر محلی که دیوار در آن بنا‌ میشود دارای سطحی نباشد که کابل‌ ها به آن متصل شوند باید از میله‌ های فولادی استفاده کرد . با نصب این میله حالا با خیال راحت کابل های خود را وصل میکنیم .

سیستم آبیاری دیوار

 

اجرای سیستم آبیاری این دیوار هم به عوامل متعددی همچون مقیاس و بودجه بستگی دارد. این وسیله برای مقیاس های متوسط تا بزرگ بسیار مورد نیاز است . در مقیاس‌ های کوچک تر میتوان به صورت کاملا دستی این نیاز را برطرف کرد . در اجرای سیستم آبیاری باید از زه کشی مناسب آن اطمینان حاصل کرد.

انواع دیوار سبز

دیوار‌ های سبز از نظر نوع چیدمان کابل به چند نوع تقسیم‌ میشوند . این تقسیم بندی شامل عمودی ، شبکه ای، قفسه ای است . کابل های مورد استفاده برای همه مدل ها یکسان است .

دیوار کابلی از نظر قرارگیری در فضا هم طبقه بندی‌ می‌شوند . نوع (outdoor) فضای باز و (indoor) فضای بسته .

در ساخت دیوار سبز کابلی از گیاهان طبیعی استفاده‌ میکنند . دیوار‌ های سبز کابلی معمولا به صورت پکیج‌ هایی همراه با سیستم آبیاری قطره‌‌ای است .

مدلهای دیوار سبز

برای این دیوار ها می‌توان از کابل کشی عمودی ، شبکه ای استفاده کرد . هر کدام زیبایی و کاربرد خود را دارد و میتوانند نمای خانه را زیبا کنند . برای اجرای دیوار سبز به نوع گیاه توجه بسیار‌ میشود . اگر گیاه ساقه چوبی داشته باشد و از نظر رشد قوی و دارای شاخ و برگ زیاد باشد، از کابل‌های محکم تری استفاده‌ می‌شود و گیره‌ها را نیز در فواصل کمتری از هم نصب‌ می‌کنند.

علاوه بر این، برای این نوع گل ها فضای بیشتری در پشت سطح اتصال قرار‌ می‌دهند . ممکن است گیاه به کار برده برای دیوار سبز دارای ساختار نرمی باشد . در این صورت باید از یک زه کشی مناسب استفاده کنید . از کابل‌ های با قطر کمتر و گیره‌های با فواصل بیشتر استفاده‌ میشود تا بهینه سازی در هزینه‌ ها صورت گیرد.

گیاهان مناسب

انتخاب گیاه به نوع استفاده آن و محیطی که قرار است دیوار سبز کابلی قرار گیرد بستگی دارد . اگر دیوار سبز کابلی در فضاهای سر بسته است باید از گل‌ های رونده آپارتمانی مانند پتوس، پاپیتال، فیلودندرون استفاده کنید .

در صورتی که سیستم دیوار سبز در فضای باز اجرا می شود باید از گیاهانی که رشد در فضای باز را‌ می‌پسندند، استفاده شود . از جمله این گیاهان‌ میتوان به رز رونده، انواع پیچک‌ها مانند کلماتیس، نیلوفر آبی، ناقوس ارغوانی، پیچک شرابی، پیچک تلگرافی، پیچک اناری، پیچک ساعتی، گل کاغذی، سیسوس، مو چسب (مو شاه بلوط)، آبشار طلایی، پیچ گلایسین ژاپنی و پیچ امین الدوله (یاس) اشاره کرد .

یک نکته مهم دیگر که آن هم در موضوع انتخاب گیاه و گل مناسب برای دیوار سبز نظر گرفته‌ می‌شود، میزان رشد گیاه است. اگر‌ می‌خواهید دیواری پر پشت داشته باشید بهتر است از گیاهانی که رشد سریع دارند مانند پیچ امین الدوله استفاده کنید و اگر هم‌ می‌خواهید دیواری کم پشت داشته باشید به طوری از دو طرف دید محدود نشود.

بهتر است از گیاهانی که رشد کمی دارند استفاده کنید. برخی گیاهان مانند مو چسب هم خزان دار هستند و در بهار، تابستان و پاییز جلوه‌‌ای زیبا دارند. از درختان میوه مانند انگور هم‌ می‌توان برای ساخت دیوار سبز استفاده کرد. ناگفته نماند که سلیقه شما نقش اصلی را ایفا میکند.

نتیجه گیری

دیوار سبز یک سازه برای زیبا سازی محیط زندگی و فضای شهری است که به نام‌ های باغ عمودی و دیوار زنده هم خوانده‌ میشود. برای ساخت این دیوار از کابل، گیره و پیچ‌ های فولادی ضد زنگ استفاده‌ میشود تا از پوسیدگی و رطوبت در امان باشد. در پای کابل‌ ها هم گل‌ های رونده کاشته‌ میشوند تا به مرور زمان و رشد گیاه دیوار شکل بگیرد. این دیوار ها را می توان در مقیاس های کوچ و بزرگ و به اشکال متنوع در انواع فضا ها با کاربری های گوناگون به کار برد.