دادن حق طلاق به زن و قوانین مهم آن در سال 1401

Image for post
Image for post

.یکی از نمونه‌های عدم برابری حقوق زن و مرد که مدافعین حقوق زنان همواره نسبت به آن معترض هستند، عدم وجود حق طلاق برای زن است. طبق آن‌چه در قانون مدنی آمده‌است، حق طلاق کاملاً در اختیار مرد است و او در هرزمان که اراده کند، می‌تواند همسر خودرا طلاق دهد. اما این اختیار برای مرد وجود‌دارد که طی شرایطی، با دادن حق طلاق به زن، اجازه اقدام برای طلاق را به او نیز بدهد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا درباره دادن حق طلاق به زن و آثار قانونی آن بیشتر توضیح دهیم. همچنین شما می‌توانید برای راهنمایی بیشتر، از مشاوره حقوقی رایگان سایت استفاده‌ و سؤالات خود درباره حق طلاق زن را، با مشاوران مجرب ما مطرح کنید.

دادن حق طلاق به زن به چه معناست

Image for post
Image for post

همان‌طور که گفتیم، براساس قانون، اجازه طلاق تنها با مرد است. زن تنها در شرایطی می‌تواند تقاضای طلاق بدهد که بتواند ثابت کند که زندگی با همسرش برای او موجب سختی خارج از تحمل است. که البته ثابت کردن این موضوع دشواری‌های خاص خودرا دارد و با توجه به مراحل طولانی و عدم حصول نتیجه ، بسیاری از زنان عطای آن‌را به لقایش می‌بخشند.

همین پیچیدگی اثبات سختی در زندگی با شوهر برای زنان، موجب شده‌است که حقوق‌دانان و صاحب‌نظران حقوق خانواده، راه حل دیگری را برای راحت‌تر شدن تقاضای طلاق ازسوی زن، پیشنهاد کنند. این راه‌حل همان چیزی است که در عرف به‌عنوان دادن حق طلاق به زن شناخته‌می‌شود. اگر با یک وکیل خانواده مشورت کنید، شما را راهنمایی خواهدکرد که حق طلاق چگونه به زن داده می‌شود و مراحل قانونی آن چیست و چه تبعاتی دارد.

البته از نظر حقوقی، این‌ اصطلاح که حق طلاق به زن داده‌شود، اشتباه است. آن‌چه درواقع انجام می‌شود، وکالتی است که از سوی مرد، در امر طلاق، به زن داده‌می‌شود. وکالت در طلاق مانند وکالت در سایر موارد، می‌تواند به‌ هر فردی و ازجمله زن، داده‌شود.

به بیان ساده‌تر، ارائه درخواست طلاق و اقدام برای آن، برطبق قانون، به عهده مرد است. اما مرد می‌تواند به فرد دیگری وکالت بدهد تا در امر طلاق وکیل او باشد و بتواند برای اجرای آن درخواست بدهد و مراحل آن را پیش‌ببرد. ازآن‌جایی که زن، خود یکی از طرف‌های موضوع طلاق است، درصورتی‌که از طرف شوهر در امر طلاق وکالت داشته‌باشد، این‌گونه به‌نظر می‌رسد که گویی او نیز مانند مرد، دارای حق طلاق است. 

البته باید به این نکته توجه کرد که دادن حق طلاق به زن باید به شکل رسمی و قانونی ثبت شود. وگرنه وکالتی که با زبان بیان‌ و یا در یک قرارداد ساده بین خود زوجین و بدون ثبت رسمی مکتوب شده‌باشد، ارزش قانونی ندارد و قابل استناد نیست. وکالت در طلاق می‌تواند به‌عنوان شرط ضمن عقد ازدواج آورده‌‌شود. همچنین، بعداز ازدواج نیز، با مراجعه به یک دفترخانه اسناد رسمی، شوهر می‌تواند یک وکالت‌نامه رسمی تنظیم‌کند و به همسرش وکالت در طلاق بدهد.

برای راهنمایی بیشتر در زمینه دادن وکالت طلاق به همسر و اطلاع از نکاتی که لازم‌است در وکالت‌نامه  درج‌شود تا وکالت‌نامه صحیح و قابل‌استفاده باشد، بهترین راه مشاوره با وکیل طلاق و استفاده از تجربیات و راهنمایی‌های او است. 

دادن حق طلاق به زن چه پیامدهایی دارد؟

Image for post
Image for post

به‌طورکلی، با وکالتی که مرد، در امر طلاق، به همسر خود می‌دهد، او را وکیل خود می‌کند تا بتواند به‌ نمایندگی از سوی خودش، به دادگاه مراجعه‌کند و تقاضای طلاق بدهد. دراین حالت، زنی که وکیل همسر خود در طلاق است، درصورت تصمیم به طلاق، دیگر نیازی به اثبات عسر و حرج و سختی در زندگی با او ندارد. او می‌تواند برای طلاق به دادگاه مراجعه کند و به درخواست طلاق او، مانند زمانی که مرد خود شخصاً برای طلاق زن مراجعه کند، رسیدگی می‌شود.

نکته قابل‌توجه که برای بسیاری از زوجین سؤال‌برانگیز است، به وضعیت حق طلاق مرد، بعداز دادن وکالت در طلاق به همسر خود، مربوط‌‌ می‌شود. در این‌رابطه، باید تأکید‌کنیم که حق طلاق همواره برای مرد محفوظ است و او درهر زمان می‌تواند همسر خود را طلاق دهد. درصورت دادن حق طلاق به زن، بازهم حق طلاق برای مرد وجود‌دارد و تنها تفاوت دراین است که این‌بار این حق برای زن هم به‌وجود آمده‌است که به نیابت از همسرش، تقاضای طلاق بدهد.

همان‌طور که گفتیم، منظور از این‌که مردی به زن خود حق طلاق داده‌است، دادن وکالت در طلاق ازطرف مرد به زن است. درواقع نوعی قرارداد وکالت بین مرد و زن ایجاد می‌شود که به موجب آن مرد موکل و زن وکیل در طلاق است. حال آن‌که طبق آن‌چه قانون درباره وکالت گفته‌است، این‌که فردی برای انجام امور خود وکیل تعیین‌کند، مانع آن نیست که خود فرد نتواند آن امور را انجام‌دهد. درباره وکالت در طلاق به همسر نیز همین قاعده برقرار است و مرد درصورت دادن وکالت در طلاق به همسر، خودش نیز می‌تواند تقاضای طلاق بدهد.

وضعیت مهریه هنگام طلاق با وکالت

Image for post
Image for post

درباره مهریه، در هنگامی که زن از جانب همسر خود در امر طلاق وکالت دارد، هیچ تفاوتی با طلاق به‌طور مستقیم ازسوی مرد، وجودندارد. درواقع وکالت طلاق برای زن، تأثیری بر پرداخت مهریه ندارد. اما معمولاً مرسوم است که شوهر درقبال بخشش همه یا قسمتی از مهریه ازطرف زن، وکالت در طلاق را به او می‌دهد. 

در این مورد، و همچنین درباره دیگر شرایط دادن وکالت طلاق به زن، همه‌چیز بستگی به توافق زن و شوهر دارد. البته باید توجه داشت که اگر وکالت در طلاق، خارج از شروط ضمن عقد ازدواج و بعداز آن به زن داده‌شود، به‌راحتی از سوی شوهر، قابل پایان دادن و عزل زن به‌عنوان وکیل در طلاق است.

 برای جلوگیری از این موضوع نیز راه‌کارهایی وجود دارد که امکان عزل وکیل لغو شود و وکالت در طلاق تا زمان دوام عقد ازدواج باقی بماند. درهمه حالات، آن‌چه اهمیت دارد، ذکر صحیح و کامل همه موارد در متن وکالت‌نامه است تا در آینده هیچ ابهامی در آن ایجاد‌نشود. 

کلام پایانی درباره دادن وکالت در طلاق به زن

Image for post
Image for post

دادن حق طلاق به زن یا همان دادن وکالت در طلاق به او، باعث می‌شود که زن در زندگی زناشویی خود، احساس آزادی و آرامش ‌خاطر بیشتری داشته‌‌باشد. حتی برای مرد نیز، دادن وکالت در طلاق به همسر، موجب ایجاد رضایت درونی در وجود او و احساس داشتن زندگی انسانی، براساس برابری و احترام به طرف مقابل، می‌شود.

اما برای اجرای صحیح این وکالت و چگونگی تنظیم آن و مواردی که باید درآن ذکرشود، بهترین و مطمئن‌ترین راه، استفاده از راهنمایی یک وکیل دادگستری باتجربه است. وکلای ما در وبسایت وکیل-ته آماده ارائه مشاوره لازم درخصوص تمامی شرایط مربوط به دادن وکالت در طلاق به زن و آثار آن به شما هستند. تنها با یک تماس می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای وکیل-ته استفاده کنید و به پاسخ سؤالات قانونی خود برسید.