چگونه از تورم سود ببریم!

برای مصرف کنندگان، تورم می تواند به معنای کشیدن یک چک ثابت به میزان حتی بیشتر از حقوق باشد، اما برای سرمایه گذاران، تورم می تواند به معنای ادامه دریافت سود باشد زیرا این سرمایه گذاریها به سبد بازنشستگی خود اضافه می‌شوند.

تورم به عنوان افزایش مداوم قیمت کالاها و خدمات تعریف می شود. با گذشت زمان، تورم ارزش پول یک کشور را از بین می‌برد. عوامل گوناگونی وجود دارد که تورم را تحت تأثیر قرار می دهد. در مقاله ی زیر بحث تورم به صورت جداگانه تشریح داده شده است.

مفاهیم کلیدی

  • چندین کلاس دارایی در محیط های تورمی عملکرد خوبی دارند.
  • دارایی های مشهود ، مانند املاک و مستغلات و کالاها ، در طول تاریخ به عنوان پوشش های تورم تلقی می شده است.
  • برخی از اوراق بهادار تخصصی می توانند قدرت خرید نمونه کارها را شامل سهام خاص، اوراق قرضه شاخص تورم و بدهی‌های اوراق بهادار را حفظ کنند.
  • سرمایه گذاری های حساس به تورم به روش های مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم قابل دسترسی است.
Image for post
Image for post

مبانی تورم

در اقتصاد، تورم اندازه گیری کمی است - یکی از کمیت ها نسبت به کیفیت - سرعتی که متوسط ​​هزینه ها برای یک سبد کالای استاندارد طی یک دوره خاص افزایش می یابد. تورم قدرت هزینه ارز را اندازه گیری می کند و اغلب به صورت درصدی ظاهر می‌شود.

بالا رفتن قیمت ها برای مصرف کنندگان خبر ناخوشایندی است، زیرا خرید هر سبد کالا و خدمات سال به سال به مقدار فزاینده‌ای پول نیاز دارد. این مفهوم به عنوان قدرت خرید شناخته می شود.

اقتدار پولی یک کشور - مانند بانک مرکزی - تلاش خواهد کرد تا نرخ تورم را در محدوده ای حفظ کند که اقتصاد را تداوم می‌بخشد و رونق را تشویق می‌کند. برخی از تورم ها به دلیل کمک به هزینه‌هایی که به رشد اقتصادی ملی کمک می کند، ضروری هستند. متداول ترین ابزار اندازه گیری که برای رتبه بندی تورم استفاده می شود، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص قیمت تولید کننده (PPI) است:

CPI میانگین وزنی را که مصرف کننده برای یک گروه کالای استاندارد پرداخت می کند اندازه گیری می کند و ماهانه توسط اداره آمار  گزارش می شود. CPI محصولات نهایی را اندازه گیری می کند
PPI میانگین وزنی قیمت برای تولیدکنندگان داخلی در سطح عمده فروشی تولید است. همچنین ماهانه توسط اداره آمار گزارش می شود. PPI در هر مرحله از خط تولید و تولید خوب اندازه گیری می شود
برخی از کشورها از WPI استفاده می کنند که به همان روشی است که CPI کار می کند اما سبدی را در سطح خرده فروشی اندازه گیری می کند. اما اکثر کشورها ترجیح می دهند از PPI برای اندازه گیری فشارهای تورمی بر مشاغل استفاده کنند.

عوامل مختلفی در افزایش قیمت موثر هستند. وقتی تقاضای کلی کالا ایجاد شود، قیمت عرضه افزایش خواهد یافت. افزایش هزینه‌های تولید - به هردلیلی، از رشد دستمزد کارگران تا افزایش هزینه کالاهای خام. بیشتر مصرف کنندگان تورم را یک وضعیت نامطلوب می دانند. با این وجود، از منظر سرمایه گذاری ، تورم جنبه مثبت دارد.

املاک و مستغلات

املاک و مستغلات نه تنها به دلیل افزایش قیمت، ارزش فروش مجدد ملک را با گذشت زمان افزایش می دهند، بلکه به دلیل این که از املاک و مستغلات می توان برای درآمدزایی از اجاره نیز استفاده کرد، یک انتخاب محبوب است. همانطور که ارزش املاک با تورم افزایش می یابد، مبلغی که مستاجر در اجاره پرداخت می کند می تواند با گذشت زمان افزایش یابد.

این افزایش ها به مالک امکان می دهد از طریق یک دارایی سرمایه گذاری درآمد کسب کند و به آنها کمک می کند تا با رشد عمومی قیمت ها در اقتصاد همگام شوند.

Image for post
Image for post

کالاها

هنگامی که یک ارز دچار مشکل می شود - همانطور که تورم بالا می رود و قدرت خرید خود را کاهش می دهد - سرمایه گذاران نیز ممکن است به دارایی های مشهود روی بیاورند.

برای قرن ها ، پناهگاه اصلی طلا بوده است - و به میزان کمتری ، سایر فلزات گرانبها. سرمایه گذاران تمایل دارند در زمان تورم به دنبال طلا باشند و باعث افزایش قیمت آن در بازارهای جهانی شوند. همچنین می توان طلا را به طور مستقیم یا غیر مستقیم خریداری کرد. اگر خرید مستقیم به فانتزی شما بستگی دارد، می توانید یک جعبه شمش یا سکه در زیر تخت خود قرار دهید، یا می توانید در سهام یک شرکت درگیر در تجارت استخراج طلا سرمایه گذاری کنید. همچنین می توانید در صندوق سرمایه گذاری مشترک یا صندوق معاملاتی صرافی (ETF) که در زمینه طلا تخصص دارد ، سرمایه گذاری کنید.

از نظر تاریخی بسیاری از سرمایه گذاری ها به عنوان محافظت کننده در برابر تورم تلقی شده اند. اینها شامل املاک و مستغلات ، کالاها و انواع خاصی از سهام و اوراق قرضه است.
کالاها شامل مواردی مانند روغن ، پنبه ، دانه های سویا نیز است که  مانند طلا ، قیمت نفت همراه با تورم حرکت می کند. این افزایش هزینه به قیمت بنزین و سپس قیمت هر کالای مصرفی منتقل شده یا تولید شده منتقل می شود. محصولات کشاورزی و مواد اولیه و همچنین خودرو تحت تأثیر قرار می گیرند. از آنجا که جامعه مدرن نمی تواند بدون سوخت برای جابجایی وسایل نقلیه فعالیت کند ، نفت در هنگام افزایش قیمت ها برای سرمایه گذاران بسیار جذاب است.

سایر کالاها نیز با افزایش تورم تمایل به افزایش قیمت دارند. برخی از سرمایه گذاران پیشرفته تر ممکن است مایل به معاملات آتی کالاها باشند. با این حال، تمام سرمایه گذاران ممکن است از طریق مشارکت تجاری عمومی (PTP) مواجه شوند

اوراق قرضه

سرمایه گذاری در اوراق قرضه ممکن است متقابل به نظر برسد زیرا تورم برای هر ابزار با درآمد ثابت کشنده است زیرا اغلب باعث افزایش نرخ بهره می شود. با این حال ، برای غلبه بر این مانع ، سرمایه گذاران می توانند اوراق قرضه شاخص تورم را خریداری کنند. در ایالات متحده ، اوراق بهادار تحت حفاظت از تورم خزانه داری (TIPS) یک گزینه محبوب است. به شاخص قیمت مصرف کننده وابسته است.

Image for post
Image for post

با افزایش CPI، ارزش سرمایه گذاری TIP نیز افزایش می یابد. نه تنها ارزش پایه افزایش می یابد بلکه، از آنجا که سود پرداخت شده بر اساس ارزش پایه است، با افزایش ارزش پایه ، میزان پرداخت سود نیز افزایش می یابد. انواع دیگری از اوراق بهادار با شاخص تورم نیز موجود است، از جمله اسنادی که توسط کشورهای دیگر منتشر شده است.

به اوراق قرضه شاخص تورم از طرق مختلف قابل دسترسی است. به عنوان مثال، سرمایه گذاری مستقیم در TIP می تواند از طریق خزانه بانک مرکزی یا از طریق یک حساب کارگزاری انجام شود. آنها همچنین در برخی صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های قابل معامله در بورس نگهداری می شوند. برای یک بازی تهاجمی تر ، اوراق قرضه ناخواسته را در نظر بگیرید. بدهی با بازده بالا - همانطور که به طور رسمی شناخته شده است - هنگامی که سرمایه گذاران به بازده بالاتر ارائه شده توسط این سرمایه گذاری با درآمد ثابت بالاتر از حد متوسط ​​متوسل می شوند ، تمایل به افزایش ارزش دارد.

سهام

سهام یک شانس منطقی برای همگام سازی با تورم دارد - اما وقتی نوبت به چنین کاری می رسد، همه سهام با هم برابر نیستند. به عنوان مثال، سهام با سود سهم بالا تمایل به چکش خوردن دارند - مانند اوراق مشارکت با نرخ ثابت - در زمان تورم.  سرمایه گذاران باید بر روی شرکت هایی تمرکز کنند که می توانند هزینه های محصول خود را افزایش دهند، مانند سهام در کالاهای اصلی مصرف کننده.

Image for post
Image for post

وام / تعهدات بدهی

وام های اهرمی نیز سپر احتمالی تورم است. آنها ابزاری با نرخ شناور هستند، به این معنی که بانک ها یا وام دهندگان دیگر می توانند نرخ بهره را افزایش دهند تا بازگشت سرمایه (ROI) همگام با تورم باشد.

اوراق بهادار با پشتوانه رهنی (MBS) و تعهدات بدهی وثیقه ای (CDO) - به ترتیب مجموعه وام های رهنی و وام های مصرفی - نیز یک گزینه هستند. سرمایه گذاران خودشان بدهی ندارند اما در اوراق بهاداری سرمایه گذاری می کنند که دارایی های اصلی آنها وام ها هستند.

MBS ، CDO و وامهای اهرمی از ابزارهای پیشرفته ، تا حدی مخاطره آمیز (بسته به درجه بندی آنها) است ، که اغلب به حداقل سرمایه گذاری نسبتاً زیاد نیاز دارند. برای اکثر سرمایه گذاران خرده فروشی ، دوره عملی خرید یک صندوق سرمایه گذاری مشترک یا ETF است که در این محصولات درآمدزا تخصص دارد.

Image for post
Image for post

جوانب مثبت و منفی سرمایه گذاری برای تورم

هر نوع پوشش سرمایه گذاری موافقان و مخالفانی دارد ، همانطور که با هر نوع سرمایه گذاری موافقان و مخالفانی وجود دارد. همچنین ، دارایی های مختلفی که در بالا شرح داده شد ، ویژگی های مثبت و منفی دارند.

البته مزیت اصلی سرمایه گذاری در طول تورم ، حفظ قدرت خرید نمونه کارها است. دلیل دوم این است که شما می خواهید تخم لانه خود را در حال رشد نگه دارید. همچنین می تواند شما را به سمت ایجاد تنوع سوق دهد که همیشه قابل تأمل است. گسترش ریسک در انواع دارایی ها یک روش ساخت پرتفوی با افتخار است که به همان اندازه که در استراتژی های مبارزه با تورم به کار می رود ، در استراتژی های رشد دارایی نیز قابل استفاده است.

با این حال ، دم تورم هرگز نباید سگ سرمایه گذاری را تکان دهد. اگر برای برنامه سرمایه گذاری خود اهداف یا جدول زمانی خاصی دارید ، از آنها فاصله نگیرید. به عنوان مثال اگر نیاز شما به درآمد بازنشستگی قریب الوقوع است سهام رشد بلند مدت را خریداری نکنید. وسواس در مورد تورم هرگز نباید شما را از منطقه راحتی تحمل ریسک خارج کند.

هیچ تضمینی وجود ندارد. سپرهای تورم سنتی همیشه کارساز نیستند و شرایط منحصر به فرد اقتصادی گاهی اوقات نتایج عالی را به دارایی های شگفت آور می رسانند در حالی که به نظر می رسد برندگان مطمئناً در گرد و غبار باقی مانده اند.