حذف پول نقد از اقتصاد

آیا با رشد و تکامل فناوری نیاز به ارز فیزیکی را از دست خواهیم داد؟ طبق اطلاعات فدرال رزرو، پول نقد تنها در آمریکا 1.7 تریلیون دلار از کل ارز را تشکیل می‌دهد. اما با ادامه تکامل فناوری، آیا ما به یک جامعه بدون پول نقد تبدیل خواهیم شد؟

Image for post
Image for post

 احتمال از دست دادن پول ملی و فیزیکی خیلی محتمل به نظر می‌رسد و طرفداران اقتصاد بدون پول نقد فقط طرفداران  ارز رمزپایه نیستند.در مقابل برخی از کارشناسان نیز معتقدند که پول نقد در واقع به برخی از گوشه‌های تاریک اقتصاد ما کمک می‌کند و از بین بردن آن می‌تواند به کاهش جرم و جنایتی که متکی به معاملات مالی بدون ردیابی است کمک کند.

کالب کیلور از محققانی است که دو دهه در مورد موضوع ارز کاغذی تحقیق کرده است، و هنگامی که برای اولین بار شروع به بررسی آن کرد، آنچه او را جلب خود کرد این بود که چه مقدار از پول نقد در اقتصاد شناور است و چه مقدار از آن در اسکناس‌های بزرگ و سپرده ها است. 

کنت روگوف، استاد سیاست عمومی در دانشگاه هاروارد و اقتصاددان ارشد سابق صندوق بین المللی پول می‌گوید:

 این روند در کشورهای توسعه یافته نسبتاً وجود دارد و بیشتر پول نقد برای تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی از جمله فرار مالیاتی ، قاچاق انسان و تجارت مواد مخدر استفاده می شود.
با تکیه بیشتر اقتصاد زیرزمینی به پول نقد، به طور فزاینده ای روشن خواهد شد که کاهش میزان پول فیزیکی در گردش می تواند انواع خاصی از جرم  را به حداقل رساند و به بهبود مقررات مالی کمک کند.

روگوف با بیان اینکه جذابیت پول نقد در توانایی تولید و توزیع آسان آن است، می گوید: "چاپ ارز هزینه ای ندارد و ما از این طریق درآمد زیادی کسب می کنیم." و تأکید می‌کند که پول نقد ممکن است دارای سود بیشتری برای دولت باشد. در واقع، Internal Revenue Service) IRS) تخمین می‌زند که فرار مالیاتی در ایالات متحده به طور متوسط ​​458 میلیارد دلار در سال برای دولت فدرال هزینه دارد و این تعداد در حال افزایش است.

تنظیم دقیق مقدار پول نقد در اقتصاد می‌تواند به کاهش قابل توجه ضرر و زیان کمک کند، در حالی که انجام معاملات غیرقانونی را نیز دشوارتر می کند.  با شروع حرکت در آن جهت، باید نکاتی را در خاطر داشته باشیم. "شما لزوماً نمی خواهید این کار را یک شبه انجام دهید، زیرا این کار انواع و اقسام هرج و مرج را ایجاد می‌کند."

پول نقد در مقابل رمز ارز 

اگرچه ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین گزینه مناسبی است، اما چالش های مشابهی را به همراه برخی مسائل جدید نیز به همراه دارند. این ارزها با در نظر گرفتن حریم خصوصی طراحی شده اند و مورد توجه هیچ کشور خاصی نیستند و بنابراین برای تنظیم مقررات پیچیده تر هستند. وقتی مقررات جدید اجرا می شود، می تواند در معرض نوسانات بیشتری باشد که می‌تواند  حداقل به طور موقت  آنها را بسیار خطرناک تر از پول نقد کند.

Image for post
Image for post

اما اگرچه پول نقد ممکن است جایگزین مطمئن تری برای ارز رمزنگاری شده ارائه دهد، اما وقتی صحبت از بسیاری از معاملات روزمره می‌شود، در رده پایین قرار می گیرد. روگوف می گوید: "برای معاملات 50 یا 100 دلاری، پول نقد پنجم در پشت کارت های بدهی، کارت های اعتباری ، چک و انتقال الکترونیکی است"، و توضیح داد که فقط معاملات کوچک و معاملات غیرقانونی به طور کلی به پول نقد به عنوان گزینه خرید اعتماد می کنند.

راه حل چیست؟

اگرچه کاهش میزان وجوه نقد در گردش ممکن است به رفع برخی از مشکلات تنظیم فعلی کمک کند ، اما هنوز از تبدیل شدن به یک جامعه بدون پول نقد فاصله داریم. من فکر می کنم که به دلایل حفظ حریم خصوصی و امنیت، باید برای همیشه ارزهای فیزیکی داشته باشیم.ممکن است همیشه کاغذ نباشد و  روزی چیز دیگری باشد، اما من فکر می کنم ما به یک ارز فیزیکی نیاز داریم." حتی در حالی که فناوری همچنان رابطه ما با پول را تغییر می دهد، به نظر می رسد که پول نقد حداقل تا چندین سال آینده در دسترس است.