دستگاه نوار نقاله چیست؟

حدود صد سال است که نوارنقاله در صنعت جای خود را باز کرده اند و در کشور های پیشرفته نقاله بصورت سمبل قدرت در آمده و معمولاٌ در مواردی که حجم تولید بالا است ، بکار می رود .به صفحات متحرکی که برای انتقال محصولات، بسته ها و وسایل مختلف در کارخانجات و کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد نوار نقاله گفته می شود. به نوار نقاله، تسمه نقاله یا نوار کانوایر نیز می گویند. از این دستگاه برای جابجایی مکرر ابزار آلات مختلف در بازه زمانی مشخص به طور کاملاً حساب شده استفاده می شود.همه کارخانه‌داران و فعالین حوزه صنعت می‌دانند که دستگاه نوار نقاله چیست؟ و برای کاربردهای مختلف از آن استفاده می نمایند. این دستگاه دارای یک جریان انتقال پیوسته می باشد که روند جابجایی آن نسبت به تعداد و زمان قابل اندازه گیری است لذا این دستگاه نقش مهمی در زمان‌بندی انتقال بسته ها هنگام تولید ایفا می نماید.

 

کاربرد دستگاه نوار نقاله چیست؟

نوار نقاله ماشینی است که برای انتقال محصولات به طور مستقل از آن استفاده می شود. مثلاً برای انجام کارهای ساده ای مثل انتقال کارتون ها به داخل بار کامیون یا حتی انجام کارهای پیچیده‌ تری مثل انتقال قطعات یک ماشین به داخل کامیون های مخصوص مورد استفاده قرار می گیرد.در صنایع مختلفی مثل صنعت تولید فولاد و سیمان و همچنین صنایع خوراکی، تسمه نقاله بسیار کاربرد دارد. با این دستگاه می توان سرعت نقل و انتقال محصولات را افزایش داد و تولید زمان دار را ساماندهی نمود. اگر سرعت انتقال افزایش پیدا کند حجم جابجایی و تولید نیز بیشتر می شود به همین دلیل است که کاربرد نوار نقاله در زمینه های مختلف صنعتی بسیار حیاتی می باشد.

 

انواع مختلف نوار نقاله :

کانوایر ها انعطاف پذیری زیادی دارند و برای کاربردهای مختلفی طراحی می‌شوند. می‌توان بر اساس شکل ظاهری، جنس و نوع نیاز همچنین شیوه تقسیم بندی مورد نیاز، نوار نقاله مناسب را طراحی نمود. صفحات متحرک این دستگاه از زنجیر، برزنت و pvc تشکیل شده‌اند. از لحاظ ظاهری نوار نقاله ها شکل های مختلفی دارند که برخی از آن ها عبارتند از:

A.      کانوایر بازویی

B.      کانوایر ناودانی

C.      کانوایر قرقره ای

D.      کانوایر بارگیری

E.       کانوایر غلطکی

F.       کانوایر پیچشی

G.      کانوایر بوکسوری

H.      کانوایر زنجیری

I.        کانوایر دستچین

دستگاه های بالابر نیز به نوعی در گروه نوار نقاله ها قرار دارند. استفاده از نوار نقاله به طور تک بعدی برای جابجایی نمی باشد، انتقال نیرو و حرکت نیز از وظایف برخی نوار نقاله ها به حساب می آیند. نوار نقاله حتماً نباید یک مسیر انتقال مستقیم را طی کند، برخی از آن ها کانوایر مدولار نام داشته و می توانند مثل یک پازل مسیر های خمیده یا زاویه دار را برای انتقال انتخاب نمایند، در برخی موارد نیز لازم است نوار نقاله مسیر شیبداری داشته باشد تا حمل آسانتر شده و شرایط بهتر پیش برود.

 

 

 

 

Image for post
Image for post

انواع مختلف نوار نقاله

 

قرقره نوار نقاله

به طور معمول دستگاه های نوار نقاله  با استفاده از دو درام یا قرقره فعالیت می نمایند که به شکل متناوب بر  موادی که بر روی آن ها در حال انتقال می باشند، حلقه می زنند. فعالیت نوار نقاله با استفاده از قلاب، چرخ دنده ها، موتور و گیربکس و معمولا تسمه ای از جنس لاستیک که پهن هم هست، انجام می پذیرد.همچنین قرقره نوار نقاله یک ابزار مکانیکی محسوب می شود، که برای تعویض حرکات کمربند، در یک سیستم نوار نقاله، راهبری کمربند و ایجاد درگیری آن به کار می رود. قرقره های امروزی از پوسته های نورد شده با دیسک های انتهایی منعطف و مجامع قفل عرضه شده اند. قرقره‌ها از چندین شاخص تولید شده‌اند مانند : مونتاژ پوسته ، دیسک انتهایی ، توپی ، میله شفت و قفل. دیسک انتهایی و توپی امکان این را دارد که بر روی قطعه باشد. مونتاژ قفل هم ممکن است با یک توپی و بوش بر روی قرقره های کششی پایین جابجا گردد.

 

مزایا استفاده از تسمه نقاله در صنایع مختلف

1)      جابجایی محصولات از نقطه ۱ به ۲ برای جلوگیری از اتلاف زمان یا کاهش حرکات لیفتراک و غیره.

2)      حمل محصولاتی که برای جابجایی به صورت دستی  وزن بالایی دارند.

3)      جابجایی همزمان یک محصول در حالی که اپراتورها روی آن  فعالیت می کنند (یا به مونتاژآن اضافه می کنند). مانند یک نقاله مونتاژ نهایی در یک کارخانه اتومبیل

4)      تحویل محصولات به یک روبات برای انجام عمل بعدی یا دریافت محصولات از یک روبات

5)      برای ذخیره سازی محصولات بین ایستگاه های فرایندی یا در ایستگاه نهایی فرآیند

6)      برای جلوگیری از صدمه دیدن کارگران و محصولات تولیدی به سبب انجام کارهای تکراری

ایمنی در دستگاه نوار نقاله :

1.      هنگام کار با نوار نقاله به هیچ عنوان نباید به قطعات آن دست بزنید

2.      هنگام بازرسی نوار نقاله ها باید فاصله را رعایت کنید و زیاد نزدیک دستگاه نشوید

3.      زیر وزنه تعادل نرفته و حتی هنگام خاموش بودن دستگاه نیز روی آن مشغول به کار نشوید

4.      در صورت مشاهده هرگونه اتفاق غیر عادی مثل شنیدن سر و صدا از موتور و دیگر تجهیزات حتما مسئول مربوطه را خبر کنید

انواع مختلف نوار نقاله :

وسیله حمل کننده کاربردی موجود در کارخانجات و کارگاه های مختلف، موسوم به نوار نقاله که به نوعی سیستم انتقال محصولات در صنایع بسته بندی محسوب شده و به آن کاموایر نیز می‌گویند انواع مختلفی را شامل می‌شود و هر یک از این انواع، کاربردهای مخصوص به خود را دارند که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می نماییم؛

 

کانوایر بارگیری:

به عنوان پر کاربرد ترین و مهمترین کانوایر ‌می توانیم به نوع بارگیری آن اشاره کنیم. در صنایع مختلف و کارخانجات متعددی مثل کارخانه سیمان یا کارخانه های تولید کننده مواد معدنی از تسمه نقاله بارگیری، استفاده می شود. انتقال مواد و همچنین بارگیری آن ها توسط این دستگاه بسیار سریع تر انجام می شود چرا که نیروی انسانی دخالتی در آن نداشته و محدودیت سرعت و قدرت وجود ندارد.

 

 

 

کانوایر دستچین :

حال که می دانید دستگاه نوار نقاله چیست؟ و در چه زمینه هایی از آن استفاده می شود شاید برایتان سوال باشد که کارخانجات مواد غذایی از کدام نوع آن استفاده می‌کنند‌؟نوار نقاله دستچین در خطوط بسته بندی بیشتر مواد غذایی مثل حبوبات کاربرد دارد. بازرسی و دستچین کردن انواع محصولاتی خوراکی توسط این نوع ماشین به انجام می رسد. نوار نقاله دستچین دارای یک مخزن ویبراتور است که محصولات از داخل آن بر روی نوار نقاله ریخته و در این مسیر اپراتور شرکت، حبوبات یا هر نوع مواد غذایی دیگر را زیر نظر می گیرد.در این پروسه سنگ ها، ناخالصی ها و هر آنچه که لازم به جداسازی آن می باشد ، دستچین می‌شوند. به همین دلیل در انتها محصول کاملا تمیز و بدون سنگ ریزه تحویل داده می شود. حتی در خط تولید آماده سازی میوه ها یا جدا کردن آن ها برای بسته بندی نیز از نوار نقاله دستچین استفاده می ‌شود. این نکته را نیز لحاظ کنید که تمامی مراحل کار این دستگاه قابل تغییر و تنظیم می باشد فقط سعی کنید به موارد مرتبط با ایمنی در دستگاه نوار نقاله توجه نمایید.

 

تسمه نقاله یا همان نوارنقاله چگونه عمل می کند؟

این نوع دستگاه دارای چند قرقره می باشد که به آن ها طبلک نیز گفته می شود. این قرقره ها به طور همیشگی روی یک حلقه بسته دور می زنند . انواع زیادی از سطل ها، چرخ دنده ها و کمربندهای مخصوص در روند انجام این پروسه دخیل هستند.با توجه به نیاز مشتریان و نوع محصول مورد انتقال، نوار نقاله ها با ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. در ساخت پله برقی یا سطوح حرکتی پیاده رو نیز از کانوایر استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت که نوار نقاله در حمل و نقل انسان نیز کاربرد دارد.

 

نوار نقاله های اتوماتیک :

به آن دسته از کانوایر هایی که برای بارگیری مورد استفاده قرار می گیرند نوار نقاله های اتوماتیک می گویند. این دستگاه به طور کامل نیاز به نیروی انسانی را از بین برده و سرعت و قدرت را افزایش می دهد. هنگام بارگیری در شرایطی که کامیون ها پایین تر از محل بارگیری هستند نوار نقاله به صورت شیب دار مورد استفاده قرار می گیرد. حتی در فروشگاه ها نیز برای چک کردن اجناس پیشخوان، اقلام خرید توسط کمربند های نقاله حرکت نموده و به دست فروشنده می رسند.با توجه به موارد گفته شده در این مقاله قطعاً می‌دانید که دستگاه نوار نقاله چیست؟  پس اگر برای گسترش کسب و کارتان یا برای بسته بندی و جابجایی هر محصولی نیاز به یک دستگاه کاربردی دارید می توانید به فکر سفارش یک نوار نقاله از نوع مناسب و با ابعاد و کاربرد متناسب باشید.

 

Image for post
Image for post

قیمت دستگاه نوار نقاله

قیمت دستگاه نوار نقاله (قیمت کانوایر)استاندارد از نظر طراحی و ساخت متفاوت می باشد. نوارهای نقاله دارای انواع متنوعی بوده که هر یک دارای کاربردهای گسترده ای با توجه به نوع آن ها می باشند.نقاله های ارزان قیمت را می توانید از فروشگاه های مجاز عرضه کننده این محصولات بخواهید.آگاهی از قیمت نوار نقاله به خریداران کمک می کند تا خریدی مطمئن را تجربه نمایید.جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت سورا صنعت مراجعه نمایید.

09198182884