نرمال بوتانول چیست؟

نرمال بوتانول چیست؟
نرمال بوتانول چیست؟
نرمال بوتانول چیست؟

نرمال بوتانول چیست؟ بوتانول معمولی که با نام های بوتیل الکل یا بوتانول نیز شناخته می شود، مایعی شفاف با رایحه الکلی ضعیف است. اکثر حلال های آلی را می توان به هر نسبت با بوتانول مخلوط کرد. در دمای 20 درجه سانتی گراد، بوتانول نمی تواند بیش از 19.7 درصد وزن خود را در آب حل کند. بوتانول در این دما 7.4 درصد وزنی در آب حل می شود. بوتانول با آب یک آزئوتروپ تشکیل می دهد که در دمای 4.92 درجه سانتیگراد می جوشد و حاوی 38٪ آب است. اگر می خواهید نرمال بوتانول بخرید حتما توصیه می کنیم خرید نرمال بوتانول را از نگین تجارت پیام انجام دهید.

 

اتیل سلولز و انواع مختلف موتیال B (پلی وینیل بوتیرال) و همچنین رزین های مبتنی بر آلدئیدها، کتون ها و فنل ها، رزین های اوره فرمالدئید، رزین های ملامین فرمالدئید و اورسین B (رزین های کاربامات)، همگی حلال های خوبی برای حلال پاور بوتانول هستند. .

 

پلی اکریلات ها، بنزیل سلولز، نیتروسلولز، موبیلیت (پلی وینیل استات)، پلی ایزوبوتیلن، پلی استایرن، پلی وینیل کلراید، رزین های ایندن، آلکید اصلاح شده، مالئیک و کومارون، مانیلا کوپال، سلولز استات، پلی وینیل دوزولولول، پلی وینیل دوسوولول و یا به سادگی.

قدرت حلال

قدرت حلال (مخلوط) و ظرفیت رقت بوتانول به طور قابل توجهی زمانی که با حلال های دیگر مخلوط می شود افزایش می یابد. اگرچه بوتانول نیتروسلولز محلول در اتر را حل نمی کند، اما اغلب در تولید لاک های نیتروسلولز در کنار تولوئن، هیدروکربن ها و اتانول به عنوان رقیق کننده یا "حلال پنهان" استفاده می شود. به عنوان یک ماده استاندارد در آزمایش Kauri-Butanol برای تعیین قدرت حلال سایر حلال ها استفاده می شود.

کاربردهای نرمال بوتانول

کاربردهای رایج بوتانول مقدار کمی (حدود 3 تا 15 درصد) از تیره شدن لایه های لاک پس از خشک شدن جلوگیری می کند. هنگامی که مقدار زیادی رقیق کننده یا حلال وجود دارد که بسیار فرار هستند، این نقص به ویژه در رطوبت نسبی بالا شایع است. این مقادیر ناچیز همچنین خواص جریان لاک را افزایش می دهد و به عنوان یک حلال واسطه برای اجزای مختلف عمل می کند. به دلیل این خواص، بوتانول تقریباً همیشه به لاک های کامپوزیت، نیتروسلولز و اتر سلولزی اضافه می شود.

مقدار بوتانول اضافه شده همیشه باید تنظیم شود تا با شرایط فرآیند بعدی مطابقت داشته باشد زیرا بوتانول نسبتاً آهسته تبخیر می شود. لاک های آلکیدی و لاک های روغن خشک کن را می توان با برس راحت تر استفاده کرد، زمانی که فقط از مقدار کمی بوتانول برای شل کردن آنها استفاده شود. علاوه بر این، ویژگی های جریان لاک را افزایش می دهد.

 

لاک‌های مبتنی بر شلاک یا سلولز استوبوتیرات با بوتانول ساخته می‌شوند، مانند لاک‌های سخت‌کننده اسید و لاک‌های کوره‌ای با دمای پایین ساخته شده با محصولات تراکم فرمالدئید مانند اوره، ملامین یا فنل.

 

در اینجا از بوتانول برای تنظیم ویسکوزیته استفاده می شود و به عنوان یک حلال عمل می کند. قابلیت برس کشیدن را می توان با تغییر مقدار بوتانول اضافه شده دقیقاً تغییر داد و مقدار بوتانول اضافه شده را می توان به راحتی مطابق با شرایط فرآیند خاص تنظیم کرد. لاک‌های مبتنی بر رزین‌های محلول در اتانول از چسبندگی جلوگیری می‌کنند حتی زمانی که بوتانول در مقادیر بسیار کم اضافه شود. در لاک های ساخته شده از وینیل کلرید-کوپلیمر، بوتانول به عنوان یک رقیق کننده عمل می کند. در کاغذ و کروماتوگرافی لایه نازک از بوتانول به عنوان حلال شستشو استفاده می شود.

با توجه به این واقعیت که فقط تا حدی با آب قابل اختلاط است، بوتانول به عنوان یک عامل استخراج استفاده می شود. شناخته شده است که برای موارد زیر استفاده می شود: نمک های فلزی استخراج شده از محلول های آبی، پکتین های استخراج شده از فرآورده های میوه، اسید 6-آمینو پنی سیلانیک استخراج شده از محلول های آبی، و دی آمین های استخراج شده و بازیابی شده برای استفاده در تولید پلی آمیدها همگی نمونه هایی هستند. 

اینها نمونه هایی از دیگر کاربردهای رایج بوتانول هستند. در صنعت کاغذ، بوتانول معمولی به عنوان یک عامل ضد کف، یک عامل کنترل پنبه و یک جزء حلال در حلال های مخلوط استفاده می شود. بوتانول در صنایع نساجی و پلاستیک به عنوان یک حمام منعقد کننده برای چرخاندن الیاف اکریلیک، یک حلال شستشو برای تهیه کاتالیزور برای پلیمریزاسیون کم فشار اتیلن، یک نگهدارنده برای رنگ آمیزی پلی وینیل الکل و یک پخش کننده برای الیاف نایلون استفاده می شود. سفید کردن در پارچه استرها از بخشی از بوتانول تولید شده صنعتی، شامل بوتیل استر اسید استیک، اسید بوتیریک، اسید والریک، اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک تشکیل می شوند. برای اطلاع از قیمت و خرید نرمال بوتانول به لینک زیر مراجعه کنید:

https://ntpholding.com/normal-butanol/

ایمنی بوتانول نرمال

برای بسیاری از چیزهایی که بوتانول نمی تواند حل کند، این استرها قدرت زیادی به عنوان حلال دارند. به عنوان مثال، پلی استایرن استرها و لاستیک کلردار را می توان تا 20 درصد در بوتانول رقیق کرد بدون اینکه بر کیفیت آنها تأثیر بگذارد. پلی وینیل الکل با استرهای بوتانول حاوی یک اسید کربوکسیلیک چند عملکردی مانند اسید فتالیک، پلاستیکی (نرم شده) می شود.

 

بوتانول معمولی بی خطر است. استنشاق بخارات بوتانول می تواند غشاهای مخاطی را تحریک کرده و در غلظت های بالاتر اثرات مخدر ایجاد کند. ما دستورالعمل های ایمنی معمول برای حمل و نقل و جابجایی حلال ها را به دلیل بوی سبک آن نادیده نمی گیریم.