عکاسی پرتره کودکان

 

Image for post
Image for post

یکی از متداول‌ترین انواع عکاسی، عکاسی پرتره است. این نوع عکس، تنها از یک فرد و در ژست‌های مشخصی گرفته می‌شود. پرتره، منحصرا بر روی چهره فرد تمرکز دارد؛ با این حال، حالت قرارگیری بدن و پس‎زمینه عکس نیز موارد مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

در ادامه، درباره روش‌های عکاسی پرتره و هرچه باید درباره آن بدانید صحبت می‌کنیم. با استودیو آسمان همراه باشید...

عکاسی پرتره چیست؟

یکی از راه‌های قدیمی و جالب برای ثبت لحظات زندگی، عکاسی است. عکس‌ها تنها تکه‌ای کاغذ یا تعدادی پیکسل بر روی صفحه مانیتور نیستند. می‌توانید خاطره هر لحظه از زندگی خود را توسط عکس‌ها ثبت کرده و با رجوع به آن‌ها، خاطرات را زنده کنید.

عکاسی با روش پرتره به متدی گفته می‌شود که در آن، هدف عکاس برجسته‌تر کردن چهره فرد است. بسیاری از عکاسان آماتور و حتی حرفه‌ای، به این شیوه از عکاسی علاقه زیادی دارند؛ چرا که ثبت پرتره، در عین سادگی می‌تواند چالش‎برانگیز باشد.

پرتره، منحصرا یکی از جنبه‌های زندگی فرد را مشخص می‌کند. به عنوان مثال، افراد می‌خواهند در عکس‌های پرتره خود، قسمتی از شخصیت و هویت خود را در معرض تماشا بگذارند. در چنین شرایطی، عکاس با تعیین مکان عکاسی پرتره، پس زمینه و اشیائی که در کادر دوربین هستند، نحوه قرارگیری سر، نحوه قرارگیری بدن و حالت چهره فرد، نظراتی را ارائه می‌دهد تا مفهوم عکس، بهتر از قبل خود را نمایان کند.

 

آشنایی با تکنیک‌های عکاسی پرتره

عکاسی از پرتره، کاری خسته‌کننده و نسبتا وقت‎گیر است. بسیاری از افراد از جمله کودکان یا سالخوردگان، حوصله کمتری دارند و نمی‌توانند برای مدت زمان طولانی ثابت بمانند. به همین دلیل، عکاس باید با تکنیک‌ها و نکات مهم عکاسی از پرتره آشنا بوده و آن‌ها را اجرا کند.

تنظیم دوربین، نورپردازی مناسب، نحوه قرارگیری سر و بدن و انتخاب سوژه مناسب هم در فضای باز و هم در فضای بسته، از مهارت‌هایی است که عکاس برای ثبت یک پرتره خوب و مناسب، باید با آن‌ها آشنا باشد تا در کمترین زمان ممکن، بهترین تصاویر را ثبت کند.  

 

روش پرتره در عکاسی کودک

Image for post
Image for post

یکی از چالش‌هایی که عکاسان برای عکاسی نوزاد با آن مواجه هستند، این است که به دلیل عدم درک نوزاد از محیط اطراف و غیر قابل پیش‌بینی بودن واکنش او، این احتمال وجود دارد که عکاسی تنها در دو یا سه شات خلاصه نشود و ممکن است لازم باشد زمان زیادی صرف شده و تعداد عکس‌های بیشتری از نوزاد گرفته شود تا عکس دلخواه و مطلوبی گرفته شود.

به شما توصیه می‌کنیم برای عکاسی پرتره کودکان، به یک استودیو عکاسی مجهز و با سابقه بالا در این زمینه مراجعه کرده تا تصاویر زیبایی از کودک دلبند خود ثبت نمایید.

 

سبک پرتره رایج‌ترین مدل عکاسی

سبک پرتره، در اواسط قرن نوزدهم در اروپا به وجود آمد و به دلیل هزینه پایین عکس‌هایی که با متد داگرئوتیپ ثبت می‌شدند، افراد زیادی تمایل داشتند تصاویر خود را در این سبک جاودانه کنند.

به مرور زمان، در تمام نقاط دنیا، آتلیه‌هایی دایر شد که عکس‌های افراد مختلف را به سبک پرتره ثبت می‌کرد. رفته رفته، پا پیشرفت تکنولوژی و آشنایی بیشتر مردم با این سبک، ایده‌های خلاقانه زیادی با این سبک پیوند خورد و تاکنون نیز این سبک توانسته طرفداران پروپاقرص خودش را حفظ کند.

 

انواع رویکردها در عکاسی پرتره

رویکرد‌هایی که در عکاسی به سبک پرتره استفاده می‌شوند عبارتند از:

·        رویکرد محیطی؛

·        رویکرد ساخت‎گرایی؛

·        رویکرد صریح؛

·        رویکرد خلاقانه.

عکاسان متبحر و باتجربه ما، برای عکاسی پرتره در استودیو آسمان، ابتدا با مراجعه‌کنندگان صحبت کرده و پس از دریافت ایده‌ها و نظرات او، رویکرد مناسب برای عکاسی به سبک پرتره را مشخص می‌کنند.

https://studio-sky.com/%d8%b9%da%a9%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d8%b1%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/

 

رویکرد ساخت‎گرایی

در رویکرد ساخت‎گرایی، بر روی احساسات و جو فضا تمرکز می‌شود. عکاس با تنظیم دوربین، تنظیم نور پس زمینه، انتخاب پس زمینه مناسب و راهنمایی به مراجعه‌کننده برای داشتن ژست مناسب، بار احساسی را در قاب دوربین قرار می‌دهد.

به عنوان مثال، ممکن است عکاس پیشنهاد کند برای ثبت عکس بارداری، مادر به سمت پایین نگاه کرده و یک دست خود را بر روی یک چشم قرار دهد تا مفهوم چشم انتظاری در تصویر بیان شود. هزینه عکاسی بارداری با توجه به عوامل مختلفی نظیر مکان تصویربرداری، تعداد شات‌ها، زمان صرف شده برای عکاسی و... مشخص می‌شود.

 

 عکاسی کاندید

عکس کاندید همان عکس‌های به اصطلاح "یکهویی" هستند که عکاس قبل از فشردن دکمه دوربین، به فرد اطلاع نمی‌دهد که قرار است در همان لحظه عکس بگیرد. این رویکرد به دلیل اینکه ذات افراد را در لحظه ثبت می‌کند، تصاویر واقع گرایانه‌تر و طبیعی تری ایجاد می‌کند.

 

یک عکاس پرتره چه کاری انجام می‌دهد؟

عکاس پرتره با مهارت و تجربه‌ای که دارد، می‌بایست با توجه به نوع سوژه و مکان تصویر‌برداری، بتواند تنظیمات دوربین و نورپردازی را به خوبی انجام داده و ژست درست را به مشتری نشان دهد.

هر چه تبحر عکاس بیشتر باشد و تجهیزات بهتری نیز در اختیار داشته باشد، تصاویر پرتره ثبت شده، زیباتر و طبیعی‌تر خواهند بود.

چنانچه قصد عکاسی پرتره کودکان را دارید، بهتر است از افراد با تجربه‌ای که هم در زمینه عکاسی و هم در زمینه رفتار مناسب با کودکان سابقه خوبی دارند همکاری نمایید.

 

مکان عکس پرتره

معمولا برای پرتره، از ساده‌ترین مکان‌ها و پس زمینه‌ها استفاده می‌شود؛ چرا که هدف، برجسته‌سازی چهره است. به همین دلیل، آتلیه مناسب‌ترین مکان برای ثبت عکس‌های پرتره است. با این حال، چنانچه مشتری یا عکاس لازم بدانند که عکس پرتره در طبیعت یا مکانی خارج از آتلیه گرفته شود، می‌توان با هماهنگی با استودیو، این کار را انجام داد.

 

نور در پرتره

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عکس‌های سبک پرتره، نحوه نورپردازی آن‎ها است. تنظیمات مختلف نور، می‌توانند بیان مفاهیم را تغییر داده و احساسات متفاوتی را انتقال دهند. به همین دلیل، محل قرارگیری چراغ‌ها و بازتابنده‌ها و همچنین نور فلاش دوربین می‌تواند در کیفیت کار نهایی تاثیر مستقیم بگذارد.

چنانچه قرار است تصویربرداری در بیرون از آتلیه و در فضای باز انجام شود، بهتر است از بازتابنده‌های مناسب استفاده شده تا تصویر صورت فرد، برجسته‌تر از محیط و منظره اطراف باشد.

 

سؤالات متداول

چرا عکاسی به روش پرتره مهم است؟

جواب: تصاویر ثبت شده در سبک پرتره، می‌توانند نشان دهنده نوع شخصیت، احساسات و عواطف فرد باشند. بسیاری از افراد برای معرفی کسب و کار و حرفه خود، تصمیم می‌گیرند با ثبت یک عکس پرتره رسمی، ظاهری موجه و با اعتماد از خود نشان دهند.

 

پرتره سنتی چه فرقی با پرتره‌های دیگر دارد؟

جواب: پرتره سنتی به این صورت است که فرد مستقیما به دوربین نگاه کرده و بدون داشتن ژست خاصی، تصویری تمام رخ از او گرفته می‌شود. این نوع پرتره‌ها معمولا در آتلیه ثبت می‌شوند.

 

آیا می‌توانم عکس پرتره نوزاد خود را ثبت کنم؟

جواب: بله. عکاسی پرتره کودکان و نوزادان یکی از خدماتی است که در استودیو عکاسی آسمان ارائه می‌شود. کادر عکاسان ما در زمینه عکاسی و کار با کودکان آموزش دیده‌اند و مهارت بالایی برای ثبت تصاویر پرتره از کودک دلبند شما در بهترین حالت ممکن را دارند.