جراحی تومور های مغزی ( جراحی در بیداری و بدون بیهوشی )

Image for post
Image for post

 

جراحی یکی از درمان های اصلی تومورهای مغزی و نخاعی است. ممکنه عمل جراحی داشته باشی:

 

تمام تومور رو بردار تا درمانش کني

بخشی از تومور را حذف کنید تا رشد آن کند شود و به علائم کمک کند

تجمع مایع در مغز خود را تخلیه کنید (هیدروسیفالوس)

کمک به درمان های دیگر مانند شیمی درمانی

کمک به تشخیص تومور مغزی

 

جراحی مغز ممکن است به نظر یک روش ترسناک برسد ، اما کاملا بی خطر است. پزشکانی که این جراحی ها را انجام می دهند متخصصین بسیار ماهر هستند. شما می توانید هر گونه نگرانی را با پزشکان و متخصص پرستار سرطان خود به اشتراک بگذارید. آنها قادر خواهند بود به شما بگویند که در طول عمل چه اتفاقی خواهد افتاد.

جراحی مغز برای همه مناسب نیست اين يه عمليات بزرگه پس بايد به اندازه کافي خوب باشي و برخی از تومورها در مناطقی از مغز رشد می کنند که برای پزشکان کار کردن مانند ساقه مغز دشوار است.

اگر نمی توانید جراحی مغزی داشته باشید ، با پزشک خود در مورد درمان های دیگری که ممکن است داشته باشید صحبت کنید

Image for post
Image for post

 

چه کسی جراحی شما را انجام می دهد ؟

یک تیم متخصص از پزشکان جراحی شما را انجام می دهند. آنها جراحان عصبی نامیده می شوند. ممکن است یک تیم از جراحان مغز و اعصاب در حال کار بر روی عمل جراحی شما باشند. آنها توسط مشاور جراح مغز و اعصاب هدایت می شوند.

 

ممکنه متخصصين ديگه اي هم با تيم کار کنن به عنوان مثال ، جراح گوش ، بینی و گلو (ENT).

 

جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از تومور

جراحی بخش مهمی از درمان شماست. جراح شما ممکن است فکر کند که نمی تواند تومور را به طور کامل از بین ببرد. اما هنوز هم به احتمال زیاد سعی می کنند تا حد ممکن حذف کنند. این می تواند به کند شدن پیشرفت تومور و تسکین علائم شما کمک کند.

2 نوع اصلی جراحی تومور مغزی وجود دارد. آنها کرانیوتومی و نورواندوسکوپی نامیده می شوند.

 

برداشتن تومور هیپوفیز از طریق بینی

Image for post
Image for post

 

هیپوفیز یک غده کوچک است که در یک فضای توخالی بالای پشت بینی شما قرار دارد. ممکن است جراح شما تومور غده هیپوفیز را از طریق بینی خارج کند. این عمل جراحی ترانسفنوئید نامیده می شود.

 

جراح شما معمولا یک برش کوچک در سپتوم بینی ایجاد می کند. این دیواره نازک استخوان و غضروف است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند. آنها ابزار را از طریق این سوراخ و تا غده هیپوفیز قرار می دهند تا تومور را از بین ببرند.

 

جراح شما ممکن است از آندوسکوپ نیز استفاده کند. آندوسکوپ یک لوله بلند است که دارای دوربین و عینک است. آنها از آندوسکوپ برای عمل جراحی و برداشتن تومور استفاده می کنند.

 

منبع: www.cancerresearchuk.org

جراحی در بیداری تومورهای مغزی

Image for post
Image for post

 

جراحی تومور مغزی" بیدار " چیست ؟

جراحی تومور مغزی بیدار ، که به عنوان نقشه برداری مغز درون جراحی نیز شناخته می شود ، روشی است که در حالی انجام می شود که بیمار بیدار است اما آرام بخش است. این به جراح مغز اجازه می دهد تا بخشی از مغز را در طول جراحی تحریک کند تا مناطق مهم عملکردی را برای جلوگیری از آن شناسایی کند.

 

این روش می تواند برای از بین بردن تومورهایی که اغلب به دلیل اندازه و یا مکان غیرقابل عمل هستند یا تومورهایی که در سراسر مغز گسترش یافته اند و مرزهای مشخصی ندارند ، مانند برخی از انواع گلیوما ، استفاده شود. جراحی بیداری مغز می تواند این تومورها را کوچک کند

Image for post
Image for post

 

این نوع جراحی برای همه مناسب نیست و محدودیت هایی دارد از جمله:

 

سلامت عمومی بیمار (به عنوان مثال ، جراحی مغز بیدار در بیماران مبتلا به برخی از انواع آپنه خواب و کسانی که چاق هستند انجام نمی شود)

آیا بیمار قادر خواهد بود در طول عمل آرام بماند و به جراح مغز و اعصاب پاسخ دهد

چگونه جراحی تومور مغزی بیدار کار می کند

جراح مغز و اعصاب و متخصص مغز و اعصاب با هم کار خواهند کرد تا مناسب ترین نوع بیهوشی را برای هر بیمار تعیین کنند. بیمار ممکن است:

 

بیدار در طول عمل: بیمار یک بلوک عصب یا پوست سر — تزریق دارو برای جلوگیری از درد — و بیهوشی موضعی — دارو برای بی حس کردن بخش کوچکی از بدن — بر روی پوست سر دریافت خواهد کرد.

آرام بخش در ابتدا و انتهای عمل و بیدار در وسط: بیمار در ابتدای عمل یک بلوک پوست سر و کمی بیهوشی برای آرام بخش دریافت خواهد کرد. متخصص مغز و اعصاب با آماده شدن جراح مغز برای برداشتن تومور مغزی ، آرام بخش را متوقف می کند. پس از آن ، متخصص مغز و اعصاب دوباره بیمار را آرام می کند.

در ابتدای و پایان عمل بخوابید و در وسط بیدار شوید: بیمار یک بلوک عصبی و بیهوشی عمومی دریافت می کند — دارویی که بیمار را بی هوش می کند. متخصص مغز و اعصاب زمانی بیمار را بیدار می کند که جراح مغز آماده برداشتن تومور مغزی باشد و بعد از آن بیمار را دوباره بخوابد.

Image for post
Image for post

 

در طول عمل جراحی ، جراح مغز و اعصاب با الکترودهای کوچک ناحیه اطراف تومور را تحریک می کند. برای تعیین دقیق مناطق عملکردی مغز که باید از آنها اجتناب شود ، جراح مغز یا پزشک دیگری از بیمار می خواهد کارهایی مانند صحبت کردن ، شمارش و نگاه کردن به تصاویر را انجام دهد.

 

جراح مغز و اعصاب از تصاویر کامپیوتری مغز قبل و در طول عمل و پاسخ های بیمار برای ایجاد نقشه از مناطق عملکردی مغز استفاده خواهد کرد. سپس جراح مغز و اعصاب هر چه بیشتر تومور را از بین می برد در حالی که از مناطق عملکردی مغز اجتناب می کند.

 

در طول عمل ، متخصص مغز و اعصاب اطمینان حاصل می کند که بیمار هیچ دردی احساس نمی کند ، علائم حیاتی (ضربان قلب ، تنفس و فشار خون) را کنترل می کند و با بیمار صحبت می کند تا به بیمار کمک کند آرام بماند.

منبع: www.hopkinsmedicine.org

 

این مطلب صرفا جنبه آموزشی و اطلاع رسانی داشته و جهت هر گونه اقدام و درمان باید به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید.