طراحی سایت چیست؟

 

سایت‌ها یکی از ابزارهای بسیار حرفه‌ای و تخصصی برای بازاریابی در بستر اینترنت به شمار می‌روند. این ابزار به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را معرفی کنید. برای این کار ابتدا طراح باید کسب‌وکار شما را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد، سپس متناسب با حوزه کاری شما بهترین سایت را طراحی کند. در واقع وب دیزاینر یا همان طراحی وب‌سایت، مراحلی جهت ساخت و راه‌اندازی یک پایگاه اینترنتی برای اطلاع‌رسانی و معرفی خدمات و محصولات است که پروسه مختلفی دارد. 

هدف از طراحی سایت چیست؟

هر کاربر و کارفرمایی هدف خاصی را از طراحی سایت دنبال می‌کند. شما تنها با یک سرچ ساده در اینترنت می‌توانید به میلیون‌ها سایت دسترسی پیدا کنید. ولی به‌طورکلی اصلی‌ترین هدف از طراحی سایت افزایش اعتبار نزد مشتری و در نهایت سود بیشتر است. بدین طریق که صاحبان کسب‌وکار از طریق سایت‌ها محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی می‌کنند؛ بنابراین شما در بستر اینترنت سایت‌های مختلفی از جمله سایت‌های آموزشی، سایت‌های فروشگاهی، سایت‌های خبری، سایت‌های خدماتی و ... را مشاهده خواهید کرد.

همچنین بخوانید: برای ساخت اپلیکیشن های موبایل اندروید و ios دوره های برنامه نویسی موبایل flutter را دنبال کنید

مراحل طراحی وب‌سایت

در واقع عاملی که باعث موفقیت در طراحی وب‌سایت می‌شود، طی مراحل به‌صورت اصولی و استاندارد است. در زیر به این مراحل اشاره می‌کنیم:

ابتدا پیش از هر اقدامی، طراح اطلاعاتی در خصوص نوع کسب‌وکار به دست می‌آورد. زیرا نوع کسب‌وکار بر روی نوع سایت و نحوه طراحی آن تأثیر مستقیمی دارد. در نتیجه طراح باید در طی جلسه‌ای با کارفرما تمامی اطلاعات موردنیاز برای طراحی وب‌سایت را مورد بررسی قرار دهد.

در هنگام طراحی سایت باید مرحله طراحی وایر فریم را موردتوجه قرارداد. در این مرحله نمای کلی از سایت طراحی می‌گردد. این مرحله اهمیت بسیاری دارد و کیفیت سایت شما را تعیین می‌کند.

طراحی رابط کاربری نیز از دیگر مراحل اصلی طراحی سایت است که باید بادقت و وسواس بسیاری صورت گیرد. اغلب طراحان برای این کار از گرافیستان حرفه‌ای استفاده می‌کنند. رنگ سایت و نوع گرافیک آن مطابق با نوع کسب‌وکار تعیین می‌گردد. اما درصورتی‌که اصول و استانداردهای کافی در آن رعایت نگردد، نمی‌توان بازدهی کافی داشته باشد.

برخی از مشتریان برای کاهش هزینه‌های خود درخواست سایت‌های آماده می‌دهند. ولی طراحی برخی از سایت‌های پیشرفته بر اساس نیاز مشتریان نیاز به کدنویسی و برنامه‌نویسی دارد. سایت‌هایی که با استفاده از کدها و برنامه‌های اختصاصی طراحی می‌شوند، مدیریت راحت‌تر و اصولی تر دارند و از اعتبار بیشتری برخوردار هستند.

پس از طی مراحل بالا و خرید هاست و دامنه، سایت آماده راه‌اندازی است. طراحی سایت در این مرحله به پایان می‌رسد. ولی برای رسیدن به اهداف خود طراحی سایت کافی نیست. طراحان سایت باید سایت‌های طراحی شده خود را به‌صورت شبانه‌روزی پشتیبانی کنند.

 

منبع: شهرسخت افزار