شرکت حمل و نقل چیست؟

در پاسخ به سوال شرکت حمل و نقل چیست می‌توان گفت شرکت حمل و نقل به شرکتی گفته می‌شود که وظیفه حمل بار، مسافر، بسته، محموله و … از نقطه A به نقطه B را انجام می‌دهد. به شرکت حمل و نقل وقتی بار حمل می‌کند شرکت باربری گفته می‌شود و وقتی مسافر جابجا می‌کند شرکت حمل و نقل مسافر نامیده می‌شود. شرکت حمل و نقل به انواع مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه توضیح داده شده است.

Image for post
Image for post

 

انواع شرکت های حمل و نقل

شرکت حمل و نقل از نظر محدوده فعالیت به دو دسته داخلی و خارجی (بین المللی) تقسیم می‌شود:

1- شرکت حمل و نقل داخلی: شرکت حمل و نقل داخلی که تنها مجوز فعالیت در داخل کشور را دارد. براساس تعریف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای شرکت های حمل و نقل داخلی هم خود به سه نوع، شهرستانی، استانی و سراسری تقسیم می‌شوند. در مجوز شرکت های حمل و نقل داخلی سراسری، شرکت های می‌توانند از هر نقطه از کشور به نقطه دیگر بار ارسال کنند. شرکت های حمل و نقل جاده ای بعضاً به دو نوع شرکت حمل و نقل شهری و شرکت حمل و نقل بین شهری هم تقسیم می‌شوند. شرکت های حمل و نقل شهری در محدوده یک شهر یا استان فعالیت می‌کنند و معمولاً از اصناف همان شهر مجوز کسب می‌کنند. ماشین های شرکت های حمل و نقل شهری به برند شرکت منقش شده و امکان خروج از شهر را ندارند ولی شرکت های حمل و نقل بین شهری مجوز فعالیت بین دو شهر یا استان را دارند.

2-  شرکت حمل و نقل خارجی (بین المللی): شرکت حمل و نقل بین المللی که می‌توانید فراتر از مرزهای کشور هم فعالیت داشته باشد.

 

شرکت حمل و نقل از نظر کانال جابجایی

شرکت های حمل و نقل از نظر مسیر جابجایی به سه نوع زمینی، هوایی و دریایی تقسیم می‌شوند. شرکت های حمل و نقل زمینی هم به نوبه خود به شرکت های زمینی جاده ای و شرکت های حمل و نقل زمینی ریلی تقسیم می‌شوند.

 

شرکت حمل و نقل از نظر نوع بار

در کل دو نوع شرکت حمل و نقل از نظر باری که حمل می‌شود وجود دارد اول شرکت های که مسافر با فرد جابجا می‌کنند و دوم شرکت هایی که کالا، بسته‌، بار خرده، بار فله جابجا می‌کنند به این شرکت‌ها، شرکت های حمل و نقل کالا هم گفته می‌شود. در یک تقسیم بندی دیگر، شرکت های حمل و نقل کالا به دو نوع شرکت های حمل و نقل کالای دربستی و شرکت های حمل و نقل کالای خرده بار تقسیم می‌شوند. مثلاً در تهران عمده شرکت های حمل و نقل کالای خرد در منطقه شوش تهران و شرکت های حمل و  نقل دربستی در پایانه نسیم شهر تهران قرار دارند.

 

شرکت حمل و نقل از نظر نوع وسیله باربری

در یک تقسیم بندی دیگر شرکت های حمل و نقل براساس وسیله حمل و نقل تفسیم می‌شوند. مثلاً شرکت حمل و نقل با اتوبوس، شرکت حمل و نقل سواری بین شهری، شرکت حمل و نقل با موتور، شرکت حمل و نقل با وانت، شرکت حمل و نقل با کامیون، شرکت حمل و نقل با تریلی، شرکت حمل و نقل با کشتی‌، شرکت حمل و نقل با قطار. در این تقسیم بندی وسیله‌ی که با آن بار جابجا می‌شود به عنوان اسم شرکت حمل و نقل انتخاب می‌شود.

همچنین بخوانید: کارتن های بسته بندی های 5 لایه را با ایزی حمل تجربه کنید. 

فرق باربری و شرکت حمل و نقل چیست؟

شرکت باربری محدود به جابجایی کالا درون شهری و بین‌شهری می‌باشد و معمولا این نقل و انتقالات از نوع جاده‌ای صورت می‌گیرد. اما یک شرکت حمل‌و‌نقل در محدوده داخلی و بین‌المللی از تمامی مسیرهای جاده ای، هوایی، دریایی و ریلی بهره می‌برد. همچنین شرکت‌های باربری تنها مجاز به حمل کالا و بار هستند اما شرکت‌های حمل‌و‌نقل می‌توانند کالا و مسافر جابجا نمایند. قوانین برای جابجایی کالا و اجناس با مسافران تفاوت‌هایی دارد.