راهنمایی برای برنامه نویس شدن

برنامه نویسی یک شغل خوب و با درآمد بالا است. شما اگر یک برنامه نویس حرفه ای و قدرتمند باشید علاوه بر اینکه افراد زیادی متقاضی استفاده از خدمات شما خواهند بود قیمت خدمات را هم خودتان تعیین می نمائید.

Image for post
Image for post

همچنین می توانید به عنوان یک مدرس و استاد خصوصی برنامه نویسی هم فعالیت داشته باشید و از آموزش هم درآمد خوبی را بدست بیاورید. برای اینکه برنامه نویس شوید در مرحله اول باید از علاقه خودتان به این کار مطمئن گردید. اگر حین برنامه نویسی زمان را فراموش می کنید و غرق کار می شوید مشخص است که این کار برای شما مناسب می باشد. بنابراین حتما با علاقه به این کار یا هر کار دیگری روی بیاورید.

در مرحله بعد باید سعی کنید که تسلط خودتان را افزایش دهید. می توانید بعد از اینکه تاحدودی بر زبان برنامه نویسی مورد علاقه خودتان مسلط شدید، در جستجوی آگهی های استخدام برنامه نویس باشید و در شرکت های کوچک و یزرگ کار کنید تا تجربه کسب نمائید.

می توانید این ذهنیت را داشته باشید که در آینده برای خودتان کار کنید یا شرکت خودتان را داشته باشید، اما در ابتدای کار اتفاقا بسیار خوب است که برای دیگران کار کنید تا تجربه کسب نمائید. یکی از مزیت های این شغل این است که می توانید کار برنامه نویسی در منزل انجام دهید و آزادی مکانی و زمانی خواهید داشت.

برای برنامه نویس شدن چه رشته‌ای باید خواند

برای اینکه بتوانید در زمینه برنامه نویسی فعالیت داشته باشید معمولا باید رشته مهندسی کامپیوتر و یا رشته های مرتبط با آن را در دانشگاه انتخاب نمائید. البته همه ی مهندسین کامپیوتر در زمینه برنامه نویسی فعالیت نمی کنند و ممکن است برخی از آنها به جنبه های دیگر بپردازند.

اما اگر به برنامه نویسی علاقه دارید این رشته برای شما خوب است. البته مد نظر داشته باشید که امروز تمامی رشته های از کامپیوتر و زبان های برنامه نویسی مختلف برای پروژه های تحقیقاتی و … استفاده می نمایند.

تقریبا تمامی دانشجویان با یکی از زبان های برنامه نویسی آشنا هستند و در هر رشته ای که درس خوانده باشید می توانید در این زمینه فعالیت کنید. حتی اگر رشته تحصیلی شما هیچ ربطی به برنامه نویسی نداشته باشد،

در صورتی که علاقه زیادی داشته باشید، با آموزش دیدن می توانید به تدریج فعالیت خودتان را شروع نمائید. با استفاده از ویدئوهایی که در یوتیوب و آپارات و … وجود دارد می توانید آموزش رایگان برنامه نویسی از صفر را داشته باشید. البته در سطوح بالاتر باید حاضر باشید برای یادگیری بهتر وقت بگذارید و هزینه کنید.

زبان های برنامه نویسی معروف و محبوب برای شروع کار

در صفحه برنامه نویسی سایت ویکی پدیا به نقل از وب سایت stackify.com با تلفیق و میانگین اطلاعات از سایت‌های مختلف اینترنتی، ده زبان محبوب برنامه‌نویسی را به صورت زیر گزارش داد:

Ruby

Java

C

++C

Python

#C

JavaScript

VB

NET.

R

PHP

MATLAB

توضیحات کلی در رابطه با انواع زبان های برنامه نویسی پرطرفدار

در ادامه در رابطه با هر کدام از این زبان های برنامه نویسی توضیحاتی ارائه می گردد. پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، شی گرا و سطح بالا با کارایی بسیار بالا است. پایتون برای توسعه‌ی وب، هوش مصنوعی و محاسبات علمی عالی است.

جاوا زبان برنامه‌نویسی است که توسعه‌دهندگان از آن برای ساخت برنامه‌های رایانه‌ای، ساخت برنامه ای اندروید (پیشنهاد ی: دوره متخصص اندروید) استفاده می‌کنند. جاوا نسبت به C++ ساده‌تر است و از مدل برنامه‌نویسی شی‌گرا استفاده می‌کند.

جاوا اسکریپت زبانی برای توسعه‌ی وب است که در درجه‌ی اول، برای اتصال عناصر تعاملی به برنامه‌های تحت وب و مرورگرها به‌ کار گرفته می‌شود و یک زبان برنامه‌نویسی فرانت‌اند (آغازین) است.

C++ یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است که از زبان C توسعه‌ یافته است. زبان C برای ساخت برنامه‌های پایه، مانند بیشتر سیستم‌عامل‌ها و زبان C++ معمولا در ساخت برنامه‌های سطح‌بالا، مثل بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زبان سی‌شارپ توسط مایکروسافت توسعه یافته و برای برنامه‌نویسی بک‌اند (پسین)، برنامه‌های موبایلی با پایه‌ی ویندوز و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

R یک زبان و محیط برای محاسبات آماری و گرافیک است. PHP مخفف «زبان پیش‌پردازنده‌ی فوق‌متنی» و یک زبان برنامه‌نویسی تحت سرور است. متلب یک ابزار تحلیلی آماری است که به ‌منظور تحلیل داده در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر زبان های برنامه نویسی در اینترنت جستجو نمائید.

چگونه برنامه نویسی تمرین کنیم

برای پیشرفت در هر کاری باید آموزش ببینید و تمرین کنید. برنامه نویسی را باید با یادگیری الگوریتم ها شروع نمائید. هر مسئله ای به شما داده شد، قبل از آنکه بخواهید به زبان برنامه نویسی خاصی برنامه آن را بنویسید باید بتوانید به زبان فارسی قدم به قم بنویسید که می خواهید چه کاری را انجام دهید و چگونه مسئله را حل نمائید. 

بسیار خوب است که با یک زبان برنامه نویسی مشخص شروع کنید و بر آن به صورت کامل مسلط شوید و در مراحل بعد سراغ سایر زبان های برنامه نویسی بروید. اگر یک زبان برنامه نویسی را عالی یاد بگیرید و ذهنیت قوی داشته باشید می توانید هر زبان برنامه نویسی دیگری را هم یاد بگیرید. بیش از آنچه بلد بودن یک زبان برنامه نویسی خاص اهمیت داشته باشد این مهم است که با تمرین ها مداوم بتوانید برای مسائل مختلف راه حل پیدا کنید.

نکته بعدی اینکه از مسائل ساده تر شروع کنید. اگر همان ابتدای کار بخواهید مثال های خیلی سنگین را حل کنید چون نمی توانید به نتیجه برسید سرخورده خواهید شد. بنابراین با تمرینات ساده تر شروع کنید و قدم به قدم سطح سوال را بالا ببرید. همانطور که قبل گفته شد، در ابتدای کار به جای اینکه بخواهید مستقل پروژه بگیرید بهتر است در شرکتی استخدام شوید و هم حقوق دریافت کنید و هم تجربه کسب نمائید. سعی کنید هموراه در حال آموزش دیدن باشید و از فیلم های آموزشی که به صورت رایگان در اینترنت موجود است استفاده نمائید.

جمع بندی مطالب برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای

برای اینکه بتوانید در زمینه برنامه نویسی فعالیت داشته باشید و موفق شوید در مرحله اول باید علاقه به این کار در شما وجود داشته باشد. نکته بعدی که گفته شد این بود که تسلط خودتان را افزایش دهید و همواره در حال آموزش دیدن باشید.

سعی کنید تمرینات متعددی را انجام دهید. کار کردن در شرکت های بزرگ و کوچک می تواند به شما کمک کند تجربه کسب نمائید. بنابراین سعی کنید حین آموزش دیدن کار هم بکنید.