تجزیه و تحلیل داده چیست؟

تجزیه و تحلیل داده ها یا تجزیه و تحلیل داده ها شامل تجزیه و تحلیل یا بررسی دقیق داده ها برای به دست آوردن بینش های معنادار و عملی است. شما می توانید این بینش ها را تقریباً از هر مجموعه داده ای، از جمله روندهای بازار، تحقیقات بازار، آمارهای مختلف و تاریخچه مالی استخراج کنید.

تجزیه و تحلیل داده ها به نوعی مانند یک پازل است، جایی که داده ها (تکه های پازل) در کنار هم قرار می گیرند تا در پایان تصویر بزرگ را به شما نشان دهند. با این حال، تجزیه و تحلیل داده ها کمی پیچیده تر از آن است. تجزیه و تحلیل داده ها شامل پاک کردن داده ها، تجزیه و تحلیل آنها و سپس تجسم آنها به اطلاعات قابل درک تر است.

تحلیلگر داده چیست؟
یک تحلیلگر داده یک حرفه ای است که مسئول جمع آوری، تمیز کردن و تجزیه و تحلیل داده ها است. تحلیلگران همچنین از ابزارهای تجسم داده ها برای ارائه این اطلاعات به شیوه ای قابل درک تر استفاده می کنند. تحلیلگران داده معمولاً پیشینه قوی در آمار، ریاضیات و حتی علوم کامپیوتر دارند.

تقاضا برای تحلیلگران داده تنها به رشد خود ادامه می دهد، زیرا کسب و کارها به سمت استراتژی های داده محور حرکت می کنند.

چه مدت طول می کشد تا یک تحلیلگر داده شوید؟
هیچ پاسخ واحدی وجود ندارد حقیقت این است که زمانی که شما صرف می کنید می تواند با زمان دیگری متفاوت باشد. این عوامل کلیدی را در نظر بگیرید:

نقطه شروع شما: آیا کاملاً از صفر شروع می‌کنید یا مهارت‌ها و دانش‌های مرتبطی دارید که به شما کمک می‌کند کارها را سریع‌تر انتخاب کنید؟ اگر کاملاً از صفر شروع می‌کنید، طبیعتاً ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا به مهارت‌های خود اطمینان کافی داشته باشید تا به دنبال شغل تحلیلگر داده باشید. شروع از صفر همچنین به این معنی است که احتمالاً باید زمان بیشتری را صرف یادگیری چیزهای خاصی کنید که دیگران قبلاً می‌دانند، و پیشرفت شما را کاهش می‌دهد.
پیشینه شما: تجزیه و تحلیل داده ها به دانش و درک ریاضیات و آمار نیاز دارد. اگر در هیچکدام پیش زمینه ندارید، همچنان می توانید یک تحلیلگر داده شوید! با این حال، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا مفاهیم، ​​تکنیک‌ها و درس‌هایی را که دیگران راحت‌تر آن‌ها را درک می‌کنند، بیابید.
انتخاب شما برای تحصیلات تحلیلگر داده: با شروع یادگیری مهارت های مورد نیاز برای حرفه تحلیلگر داده، چند گزینه در دسترس دارید. شما می توانید به طور کامل از طریق خودآموزی یا با ثبت نام در دوره های آنلاین و بوت کمپ یاد بگیرید. از طرف دیگر، می توانید در کالج شرکت کنید و مدرک بگیرید.
فاکتورهای فوق بر مدت زمانی که طول می کشد تا یک تحلیلگر داده شوید، تأثیر می گذارد. ممکن است چند ماه طول بکشد، به خصوص اگر از قبل سابقه و نقطه شروع مرتبطی داشته باشید. با این حال، اگر از صفر شروع می‌کنید و برای کسب مدرک در این رشته به دانشگاه می‌روید، ممکن است چند سال طول بکشد.

همچنین بخوانید: معرفی کتاب های آموزش کاتلین

تحلیلگران داده چه می کنند؟
شرکت‌ها داده‌ها را در مورد هر فعالیت و هزینه‌های تجاری، اعم از هزینه‌های عملیاتی، داده‌های فروش، موجودی و داده‌های عرضه و غیره جمع‌آوری می‌کنند. اما هنگامی که آنها این داده ها را دارند، باید آن را به اطلاعاتی تبدیل کنند که بتواند تصمیمات را تعیین کند.

تحلیلگران داده، داده های مشتریان، محصولات، عملکرد و هزینه ها را به بینش های ارزشمندی تبدیل می کنند که تصمیم گیری استراتژیک را هدایت می کند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند به کسب‌وکارها کمک کنند تا برای توسعه محصول برنامه‌ریزی کنند و پیش‌بینی کنند که با کدام مخاطبان بیشترین موفقیت را خواهند داشت. 

Image for post
Image for post