اسباب بازی های مناسب سنین مختلف کودکان

بازی باعث رشد مهارت‌های فردی کودک، شناخت و تقویت توانایی‌ها و در نتیجه بدست آوردن عزت نفس می‌شود. بازی به کودک پذیرش قوانین، احترام و نقش آفرینی آموزش را می‌دهد. رو به رو شدن با مشکلات، پیدا کردن راه ‌حل و آموزش خواندن و نوشتن از جمله مهارت‌هایی است که کودک با بازی می‌تواند بیاموزد.

اسباب بازی مناسب از بدو تولد تا یک سالگی

در سه ماهه‌ی اول تولد قوه‌ی بینایی در حال تکمیل است و دید کودک تار می باشد؛ به همین دلیل باید از اسباب بازی‌هایی استفاده شود که به تقویت این وجه کمک کند! با نشان دادن اشکال و اشیاء گوناگون می‌توان شروع کرد. برای مثال: اسباب بازی‌های مشکی و سفید که کودک بتواند وجه تمایز آن‌ها را متوجه شود توصیه می‌شود.

پس از سه ماهگی با کامل شدن قوه‌ی بینایی کودک حرکات بدنی بیشتر شده، مسیر حرکت اجسام را دنبال می‌کند و به تماشای خود در آینه می‌پردازد. تمایل به لمس اجسام نرم و صدا دار داشته از این رو اسباب بازی‌های صدا دار مثل جغجغه و نرم مثل عروسک توصیه می‌شود.

اسباب بازی مناسب از یک تا دو سالگی 

در این سن کودک تمایل دارد اجسام را به جایی داخل یا از جایی خارج کند و از عمل و عکس‌العمل لذت می‌برد در نتیجه هر وسیله‌ای که به حرکاتش واکنش نشان دهد برایش لذت‌ بخش خواهد بود. اسباب بازی‌هایی که با فشار دادن صدا ایجاد کنند، حلقه‌ی هوش، پازل‌های ساده، وسایل ساخت و ساز و ابزارآلات موسیقی از این دست موارد می‌باشند.

اسباب بازی مناسب از دو تا سه سالگی 

 فعالیت کودک در این سن بسیار بیشتر شده و اسباب بازی‌هایی که بتواند براند و سوار آن‌ها شود بسیار گزینه‌ی مناسبی است. برای نمونه تلفن اسباب بازی صدا دار، حیوانات اسباب بازی، اسباب بازی موزیکال دارای فلش و فشاری، کامیون اسباب بازی، پازل و اسباب بازی ساختنی که بهم وصل می‌شوند.

اسباب بازی مناسب از چهار تا پنج سالگی 

در این سن توانایی یادگیری کودک به شدت افزایش می‌یابد و زمان بسیار خوبی است که اسباب بازی‌های آموزشی برای یادگیری ریاضی و خواندن و نوشتن استفاده شود؛ مثل جورچین! از اسباب بازی‌های صدا داری استفاده کنید که جملات مثبت می‌گویند مثل «کارت عالی بود» یا در زمانی که کودک اشتباه پاسخ می‌دهد به جای تولید یک صدای آزاردهنده بگوید «دوباره تلاش کن».

اسباب بازی مناسب از شش تا هفت سالگی 

در این سن کودکان به شدت طرفدار بازی‌های کامپیوتری هستند ولی در عین حال از بازی کردن با دوستانشان لذت می‌برند مثل بازی‌ ورزشی‌، بازی کارتی و بازی های فکری مثل تخته نرد و شطرنج! برای نمونه ماشین‌های کنترلی، تلسکوپ، ذره بین، آهنربا، جعبه‌ی لوازم علمی‌، وسایل ورزشی.

اسباب بازی مناسب بالای هشت سال

کودکان در این سن به ورزش‌های محیط باز مثل دوچرخه سواری و اسکیت و... علاقه دارند و تمایل دارند شبیه به بزرگترها رفتار کنند و عادات و توانایی‌های آن‌ها را داشته باشند. کودکان با کامپیوتر و بازی‌های کامپیوتری می‌توانند خودشان را به چالش بکشند و هربار سعی می‌کنند امتیاز بهتری نسبت به قبل بگیرند. 

 

جمع بندی

به یاد داشته باشید مشارکت و همکاری والدین در هر دوره از رشد کودک تاثیر بسزایی داشته و با داشتن اطلاع از توانایی‌های فرزند خود در هر سن نقش اصلی و مهمی را در تقویت مهارت‌های کودک ایفا می‌کنید. 

منبع مقاله : نازدونه فروشگاه اینترنتی لباس بچگانه