آموزش درست کردن خورش فسنجان شمالی

خورش فسنجان را در شمال ایران معمولا با گوشت اردک درست می کنند اما از آن جایی که ممکن است گوشت اردک برای همه در دسترس نباشد، از این رو در این بخش از مجله آشپزی شادیما، آموزش تهیه خورش فسنجان مجلسی با گوشت مرغ را برای شما آماده کرده ایم.

Image for post
Image for post

مواد لازم تهیه خورش فسنجون مجلسی برای ۴ نفر


رب انار 400 میلی گرم
آلوبخارایی 4 عدد
شکر قهوه ای 4 قاشق چای خوری
گوشت سینه مرغ 750 گرم
گردو آسیاب شده 100 گرم
پیاز قرمز 2 عدد متوسط
آبلیمو یک قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده نصف پیمانه
نمک به مقدار لازم
 

طرز تهیه خورش فسنجون با مرغ مرحله به مرحله

فسنجان معمولا در تمام نقاط ایران درست می شود اما شیوه ی پخت آن معمولا با هم متفاوت است. فسنجان ممکن است بسته به ذائقه ی شما ترش یا شیرین باشد اما فسنجانی که مورد قبول بیشتر افراد باشد طعم ملسی دارد که نه خیلی شیرین باشد و نه خیلی ترش باشد.
 

مرحله اول (نگینی کردن پیاز):

پیاز ها را به صورت نگینی خرد کنید و سعی کنید که از مقدار نگینی که انتظار دارید کوچکتر هم باشد که کیفیت بهتری به غذای شما بدهد.
 

مرحله دوم (تفت دادن گردو):

گردوهای آسیاب شده را داخل تابه ای که بدون روغن از قبل داغ کرده ایم بریزید و سعی کنید که شعله گاز پس از اضافه کردن گردو ها کم باشد. از لحظه ای که گردو ها را داخل تابه میریزید باید به مدت 50 دقیقه، دائما در حال تفت دادن ان باشید و بسیار دقت کنید که فقط نیاز به مقداری تغییر رنگ گردو ها داریم و اصلا نباید بسوزد که در این صورت دیگر قابل استفاده نیست.
 

مرحله سوم (آماده کردن سینه مرغ):

 

سینه ی مرغ را به صورت طولی از وسط دو نیم کنید و پس از آن به اندازه ی 3 انگشت به تیکه های مساوی تقسیم کنید. گوشت سینه باید کمی بزرگ باشد تا به هنگام پخت طولانی فسنجان له نشود.
 

مرحله چهارم (سرخ کردن پیاز ها به همراه مرغ):

 

در این مرحله داخل قابلمه ای که می خواهید فسنجان را در آن اماده کنید مقداری روغن بریزد و اجازه دهید تا داغ شود. سپس پیاز ها را اضافه کنید و به مدت 3 دقیقه تفت دهید تا کمی نرم شوند.

سپس سینه های مرغ را اضافه کنید و به خوبی با پیاز ها تفت دهید تا به خوبی با هم ترکیب شوند.
 

مرحله پنجم (اضافه کردن گردو و زعفران):

 

در این مرحله به اندازه ای که دوست دارید به خورش نمک بزنید و به همراه مرغ و پیاز تفت دهید. با تغییر رنگ سینه مرغ می توانید گردو ها را اضافه کنید و به مدت 3 دقیقه ی دیگر هم تفت دهید.

بعد به اندازه ی نصف پیمانه زعفران دم کرده را اضافه کنید و به خوبی با دیگر مواد تفت دهید.
 

مرحله ششم (بار گذاشتن خورش):

 

در این مرحله که به خوبی مواد با هم تفت داده شدند، آب نیمه جوش (50 درجه سانتی گراد) را به اندازه ی داخل قابلمه بریزید که روی مرغ ها را بپوشاند. سپس آلو بخارایی ها را اضاف کنید، چند بار هم بزنید و زیر شعله را کم کنید و در قابلمه را ببندید و اجازه دهید تا به مدت 45 دقیقه به خوبی با هم بپزند.
 

مرحله هفتم (اضافه کردن رب انار):

 

پس از مرحله ی قبل، رب انار را به خورش اضافه کنید و به آرامی با یکدیگر مخلوط کنید. پس از 3 دقیقه مخلوط کردن رب انار و آزاد شدن رنگ آن در غذا، شکر را به خورش اضافه کنید.

آب لیمو را هم در این مرحله اضافه کنید. شعله را در همان حالت کم نگه دارید و اجازه دهید که به فرآیند پخت ادامه دهد تا کاملا رب انار، طعم و رنگ خود را آزاد کند.

اجازه دهید تا از این مرحله هم به مدت 40دقیقه زمان بگذرد و به آرامی با هم بپزند.
مرحله آخر :

در پایان این مراحل فسنجان شما آماده است و میتوانید آن را امتحان کنید و از آن لذت ببرید. امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

طرز تهیه خورش فسنجان